Ważne

Kto tak naprawdę płaci za zakupy w aplikacjach?

Zakupy w aplikacjach. Dla jednych (klienci) zmora, dla drugich (deweloperzy) źródło utrzymania. Jak wiele osób korzysta z tego rozwiązania i czy rzeczywiście jest ono najlepszym sposobem na monetyzację mobilnego rynku aplikacji?

Z zakupów wewnątrz aplikacji skorzystałem raz. Szukałem dobrej aplikacji scrobblującej muzykę z telefonu do Last.fm, a najlepsze narzędzie, jakie znalazłem, pozwalało w darmowej opcji przesłać tylko 5 odtworzonych piosenek. Cena nie była wysoka, więc dlaczego nie zapłacić deweloperowi za jego pracę?

Prawdziwe “kokosy” robi się jednak na zakupach w grach mobilnych, gdzie żeby rozbudować swoją postać, kupić lepszy miecz, zamek, smoka itp. trzeba zapłacić. Okazuje się jednak, że wcale tak dużo osób nie jest chętnych płacić za dodatkowe opcje w ulubionych grach czy aplikacjach. Średnio – 5% osób wydających pieniądze na aplikacje i gry.

Firma AppsFlyer przejrzała dane z kwietnia tego roku. W tym czasie około 100 mln użytkowników urządzeń z Androidem i iOS wydało ponad 300 mln dolarów na aplikacje. Okazało, że chętniej pieniądze na zakupy w aplikacjach wydają właściciele iPhone’ów, ale nie jest to też wiele osób – 7,1% wszystkich użytkowników. Na Androida jest ich jeszcze mniej – 4,6%.

Użytkownicy iPhone’ów wydają też więcej na aplikacje – średnio 12,77 $, zaś użytkownicy Androida – tylko 6,19 $. Najwięcej na zakupy w aplikacjach wydają Amerykanie, sporo też jest kupców z Azji. Najmniej wydają Europejczycy i mieszkańcy Ameryki Łacińskiej.

Źródło: AppsFlyer

Komentarze

 • abstergon

  Widać po prostu w których krajach mikropłatności są mniej znaczące w budżecie rodzinnym i można na nie sobie pozwolić. Polska to bardziej kraj kombinatorów, dlatego szukamy plików apk na chomiku czy innych tego typu portalach (chodzi o wersję premium/pro) lub instalujemy zhakowane/scrackowane aplikacje gdzie wszystkie mikropłatności są odblokowane.

  • B52

   Mów za siebie. Odkąd wprowadzono lepszy dostęp do płatności w naszym kraju dla przeciętnego polaka, w Play Store sprzedaż moich aplikacji wzrosła kilkaset procent. Dziwny zbieg okoliczności :P Mówię tutaj o GiftCard które kupimy w spożywczym i kiosku. Karty kredytowe to dla większości zbyt skomplikowany interes. Stopień zagmatwania zasad posiadania takiej karty jest nie do przejścia dla obywatela naszego kraju. I przede wszystkim posiadanie karty kredytowej jest cholernie drogie a jak nie zrobi się odpowiedniego obrotu stracić można majątek. Prepaidy jacyś debile zlikwidowali.Więc jeśli wrzucasz wszystkich Polaków do jednego worka z napisem “kombinator” może pomyśl o opuszczeniu naszego kraju. A może już to zrobiłeś :P Najłatwiej rzucić oskarżenie. A mikropłatności dlatego się złe że w przypadku wycofania aplikacji ze sklepu powtórne odblokowanie funkcji zakupionych często jest niemożliwe a często są problemy.

   • MacUser

    Nie wiem skąd te głupoty o kartach kredytowych, że niby nieosiągalne, drogie, skomplikowane. Są wygodne a 10 zl za mies, to 1 piwo w pubie lub 3 z biedronki. Bez jaj chłopie.

   • abstergon

    Albo zacząłeś wreszcie robić dobre aplikacje.
    Karty kredytowe lub debetowe są osiągalne dla zwykłego człowieka o ile umie się z nich korzystać z głową.
    To dlaczego jak szukam aplikacji przez wyszukiwarkę od razu mi się pojawia w propozycjach “… premium/pro pobierz/chomikuj”. U większości znajomych mi osób się nie przelewa, patrzą każde za i przeciw wydanej złotówki, najpierw przetestują wersję płatną, potem się zastanowią czy może wypada zakupić. (tak, korzystają również z oferty zwrotów w sklepie Play), ale znacznie szybciej (choć mniej bezpiecznie) pobrać aplikację gdzie już wszystko jest odblokowane. Owszem, mi też zdarzało się korzystać z takich aplikacji i mogę mieć wypaczony światopogląd.

 • MacUser

  Ja korzystam, nie cierpię aplikacji, które wyświetlają reklamy.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona