Ważne

To nie Steve Jobs wymyślił iPhone’a?

Rewolucjonista. Wizjoner. Myślący inaczej. Epitetów można sporo mnożyć. No i jeden z najważniejszych – twórca iPhone’a. Zaraz, wróć. Steve Jobs wcale nie wymyślił iPhone’a.

Tak przynajmniej stwierdziła amerykańska polityk Nancy Pelosi. Podczas niedawnego kongresu Partii Demokratycznej, Pelosi miała powiedzieć m.in. że:

W tego typu smartfonie niemal wszystko pochodzi z federalnych inwestycji i badań. […] Steve Jobs miał dobry pomysł, jeżeli idzie o jego [iPhone’a] wygląd i wprowadzenie na rynek, ale wynalazek jest dziełem badań federalnych.

Ta kontrowersyjna wypowiedź sugeruje, że Jobs i jego zespół jedynie wykorzystali komercyjnie badania naukowe, za którymi w rzeczywistości stoi amerykański rząd. Prawda? Fałsz? Trudno powiedzieć.

Oczywistym wydaje się fakt, że amerykańscy producenci korzystają z odkryć i rozwiązań opracowywanych przez rząd czy nawet wojsko. Wprawdzie rzecznik prasowy pani Pelosi uściślił, że wypowiedź polityk nie miała na celu atakowania Jobsa czy firmy Apple, jednak wypowiedź wydaje się nieco niefortunna.

Żaden produkt nie powstaje w próżni, pożyczanie pomysłów i rozwiązań od konkurencji to kolejny element, który trzeba wziąć pod uwagę. Ale ogłaszanie, że Jobs nie jest twórcą iPhone’a wydaje się dziwacznym stwierdzeniem.

Ciekawe, czy Tim Cook lub ktoś z Apple’a odniesie się do słów amerykańskiej polityk.

Źródło: CNet

Komentarze

 • zalgowski

  W sumie to trochę prawda. Nawet wygląd pierwszego iPhone’a Apple kupiło od Meizu.

  • miał

   Dziwnie się czułem jak apple pokazało pierwszego iphona a ja miałem już od miesiąca Meizu M8. Do dzisiaj fanboje twierdzą że M8 to podróbka iphona fałszując nawet gdzie nie gdzie datę jego premiery. Mało tego, z nieznanych przyczyn oficjalna data premiery została przesunięta przez chińczyków o kilka miesięcy do przodu choć i tak kilka miesięcy przed iphonem :P Tak naprawdę premiera Meizu M8 w Chinach miała miejsce pod koniec 2006.
   Taki biznes.

 • GieKa

  Wszystko wymyślili pisarze, scenarzyści, producenci Sci-Fi. Wystarczyło poczytać trochę książek, pooglądać seriale, filmy. Zebrać pomysły, poczekać na rozwój technologii i wprowadzić to w życie.

 • To, że firma Apple nigdy nic nie wymyśliła sama to wiadomo od dawna. Do dziś nie mogę zrozumieć dlaczego nazywana jest najbardziej innowacyjną firmą świata. Wszystkie jej hitowe produkty (iPad, iPhone, iPod, iMac) zostały wymyślone przez kogoś innego i były już sprzedawane wcześniej. Jedyne co dodało Apple to swój ekosystem (dobry dla laików, dla specjalistów niejadalny), wygląd (chociaż jak widzę kolega niżej pisze, ze też kupiony) oraz przede wszystkim genialny marketing.

 • Kewin Karlos

  Zgodzę się – wymyślił nazwę iPhone ;)

  • Nawet tego nie. Właścicielem nazwy iPhone była dużo wcześniej firma Cisco.

   • Kewin Karlos

    W takim wypadku nie zazdroszczę losu fanom, którzy jednocześnie są dziennikarzami ;)

 • Grz3chu

  Apple – technologiczny troll

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona