Te telefony naładują się najszybciej, ale czy rzeczywiście to jest najważniejsze?

Ostatnimi czasy bardzo popularne są coraz wydajniejsze systemy szybkiego ładowania, gdzie producent podaje, że w ciągu X minut możemy podładować nasz telefon do 50%, co wystarczy na kolejne 4 godziny rozmów. Wszystko to jest wyścigiem o klienta, bo nie ma co się oszukiwać, nikt nie lubi kiedy jego telefon jest przykuty łańcuchem do ściany (czyt. ładowarką do gniazdka). Pewnego rodzaju rozwiązaniem tego problemu są powerbanki, ale jednak bieganie z dodatkowym balastem też nie jest szczytem wygody. Piszę o tym wszystkim ze względu na to, iż parę dni temu PhoneArena wydała dość ciekawe zestawienie telefonów, których pełne naładowanie od 0 do 100 % przebiega najszybciej. Jeżeli w tym momencie pomyśleliście, że ten artykuł będzie zwykłym tłumaczeniem na polski artykułu pierwotnego, to już teraz obiecuję, że tak nie będzie i zapraszam do dalszej lektury.

Zacznijmy od tego, co przedstawił portal PhoneArena w swoim zestawieniu. Skupili się oni na uporządkowaniu topowych smartfonów w kolejności odpowiadającej ich długości pełnego ładowania. Wiadomo – im mniej, tym lepiej. Na poniższym wykresie zebrałem te dane w bardziej przejrzystej formie. Jak widać, przodownikiem w szybkim ładowaniu jest LG, które w obu swoich flagowych modelach stosuje na tyle wydajny system Quick Charge, że po zaledwie godzinie od podłączenia telefonu do ładowarki sieciowej, jest w stanie całkowicie uzupełnić poziom energii. Dobrze wypadają, także Samsungi najnowszej generacji – Note 5S7 i S7 Edge, a także model S6. W czasie poniżej 2 godzin znajdziemy jeszcze Nexusa 6P i 5X oraz HTC 10. Na końcu plasują się iPhone’y, ale nie zapominajmy, że wciąż jest to zestawienie najlepszych modeli pod względem ładowania, więc już samo załapanie się do przedstawionej grupy jest dobrym wynikiem.

1

W tym momencie, tak jak PhoneArena, mógłbym się z Wami pożegnać i pozostawić Was z wątpliwościami podobnymi do tych, które odczułem po zapoznaniu się z ich artykułem. Czego mi zabrało? Zastanówmy się – czy tak w zasadzie obchodzi nas, z jaką prędkością naładuje się nasz telefon? Owszem jest to ważne, ale zupełnie niemiarodajne, bo przecież nie można też zapomnieć o uwzględnieniu czasu pracy, jaki zaoferuje nam dany telefon podczas cyklu rozładowywania. Osobiście wolałbym telefon, który ładuje mi się 3 godziny i wytrzyma potem 10 godzin SoT (ang. Screen on Time – całkowity czas pracy przy włączonym ekranie) niż telefon, który ładuje się 1,5 godziny i później trzyma 5 godzin, po czym znowu muszę szukać punktu zasilania. Niby tu i tu sumarycznie mam 3 godziny ładowania i 10 godzin pracy, ale ostatecznie każdy wybierze opcję numer jeden. Tak więc zdecydowałem się nieco rozwinąć powyższy tok myślowy i skorzystać z dodatkowych informacji na temat długości pracy na jednym ładowaniu podanych również przez PhoneArena. Oczywiście nie traktujcie tych liczb jako pewnik, bo czas pracy SoT zawsze zależy od intensywności użytkowania i nie da się w tej materii uzyskać powtarzalności, niemniej jednak podane czasy zawsze są pewnego rodzaju punktem odniesienia, które ułatwią porównanie zestawionych urządzeń.

SoT

Na powyższym wykresie można zaobserwować pewne diametralne zmiany w zestawieniu. Przede wszystkim nie sposób nie wspomnieć o fenomenalnym wyniku Note 5 i iPhone’a 6s Plus, które ewidentnie przodują pod względem długości pracy. Nieustannym zaskoczeniem dla mnie jest też iPhone 6s, który osiąga 8 godzin i 15 minut przy baterii o pojemności 1715 mAh, gdzie większość pozostałych konkurentów ma na pokładzie akumulatory o pojemności oscylującej wokół 3000 mAh. OK, więc mamy już długość ładowania oraz czas pracy na baterii każdego z urządzeń, jedyne, co nam pozostaje zrobić, to podzielić jedno przez drugie, dzięki czemu otrzymamy współczynnik idealnie obrazujący to, który z przedstawionych smartfonów ma najlepiej zbalansowane oba z kluczowych kryteriów.

wspSoTczasładowania

W ostatecznym zestawieniu dla mnie zwycięzcą jest Note 5. Zaskakuje mnie druga pozycja S6, który przynajmniej do ostatniej aktualizacji (nie wiem jak teraz) uchodził za dość przeciętny telefon pod względem baterii, na pewno ratuje go tutaj bardzo krótki czas ładowania. Na dalszych miejscach mamy, według mnie świetnego, LG V10 i z kolei w moich oczach zupełnie nieudany, przekombinowany twór, jakim jest LG G5. Wyjątkowo słabo wypadł “najświeższy” w całym zestawieniu Huawei P9. iPhone’y z ostatniego miejsca według PhoneArena wskakują aż o 4 pozycje wyżej, oczywiście za sprawą świetnego czasu pracy na baterii, o którym wspomniałem i który w dużym stopniu redukuje wadę, jaką jest brak wydajnej opcji szybkiego ładowania.

Źródło: PhoneArena

Aktualizacja - 2016.06.06

Bardzo naciskaliście na to, aby w niniejszym artykule zawrzeć jeszcze informację związaną z pojemnością akumulatora każdego z przedstawionych telefonów, a konkretnie dane o tym ile mAh na minutę jest w stanie każdy z nich ładować. Zgodnie z prośbą dorzucam dodatkowy wykres. Tak więc tutaj liczy się wielkość akumulatora oraz szybkość ładowania. Niemniej jednak dla mnie ta informacja nie wnosi nic do tematu, bo każdego użytkownika interesuje w jakim czasie naładuje się jego telefon do pełna oraz ile wytrzyma mu na jednym naładowaniu, a nie to ile miliamperogodzin będzie mu przybywać na minutę. Jedyne co jest interesujące w poniższym wykresie to to, że idealnie widać, który model ma bardziej wydajny hardware odpowiadający za ładowanie.

szybkośćładowaniamAhmin

Komentarze

 • Pawel

  Suupeer :) Dzięki za świetne zestawienie :)

 • cukru

  Dobrym pomysłem byłby też wykres długości ładowania w odniesieniu do pojemności baterii, bo jednak SOT jest wartością mocno wahającą się w zależności od użytkowania.

  • Właśnie według mnie SoT jest najważniejszy, a pojemność sama w sobie nie daje dobrych informacji o tym ile będziesz mógł poużywać. W sensie chodzi o to, że różne będzie SoT dla telefonów z ekranem 4,7″ i 5,5″, a pojemność może być taka sama (np. 3000 mAh)

   • cukru

    SoT owszem, jest ważny tylko mocno się waha nawet na tych samych modelach telefonów. Do testów trzeba wziąć uśrednioną wartość, a potem zawsze znajdzie się ktoś kto, np. wyłącza wszystko co tylko można tylko po to żeby ten czas na baterii przedłużyć. Potem taki ktoś powie, że wyniki są absolutnie niewiarygodne bo jemu telefon trzyma tyle i tyle. A pojemność baterii jest wielkością obiektywną i dzięki temu bardziej wiarygodną.

   • tomekkrasnal4

    Tak może i ważniejszy, ale mogłeś zrobić też tabelkę z mAh/ilość czasu poświęcona na ładowanie i byśmy wiedzieli kto ma obecnie najlepszy hardware na rynku i jakie są różnice względem innych telefonów.

    • Chcieliście to macie ^^ Wrzuciłem właśnie aktualizacje :)

 • dzigotti

  Wierutne bzdury, iphone da się naładować w szybszym tempie używając na przykład ładowarki od ipada, albo niektóre powerbanki mają też opcję szybszego ładowania telefonu i działa. Dodatkowo przy włączonym trybie oszczędzania baterii, który się potem sam wyłącza ładowanie telefonu również przebiega szybciej.

  • cukru

   Ale czy przeciętny użytkownik będzie się bawił w osobne ładowarki czy powerbanki po to żeby szybciej ładować? Zdecydowana większość bierze fabryczną ładowarkę, ładuje przy włączonym telefonie i ładowanie w takich warunkach liczy się przede wszystkim.

  • Ale my tutaj nie uwzględniamy takiego kombinowania tylko ładowanie tym co dostarczył producent… Każdą baterię można podłączyć do generatora “na krótko” i ładować nawet prądem 10A, tylko gdzie tutaj sens biorąc pod uwagę bankowe uszkodzenie?

 • maniek122112

  Fajny pomysł, ale niestety wszystko rozbija się o dane wejściowe. O ile czasy ładowania są ścisłe, to SOT’y podawane przez Arenę można sobie – mówiąc kolokwialnie – w doopę wsadzić. Używając S6 a teraz S7E w taki sam sposób i w takich samych warunkach SOT różni się DWUKROTNIE na korzyść tego drugiego. To samo powiedzieliby właściciele 6s/6s+. Także niestety wyniki są kompletnie bezwartościowe, chociaż powtarzam, że pomysł dobry.

  • Właśnie wynik S6 mocno mnie zdziwił…

   • maniek122112

    Moim zdaniem SOT jest kompletnie niemiarodajnym wyznacznikiem, jeśli urządzenia nie pracują w zbliżonych warunkach – tak powinno być w tym porównaniu Areny, a najwyraźniej nie jest. A SOT sam w sobie? Oglądając ciemne horrory na amoledzie z wyłączoną transmisją da się wykręcić kosmiczne czasy, a na tym samym telefonie używanym w słońcu ze złym zasięgiem i włączonym routerem w tle będziemy mieć dramat. No ale przecież tu i tam SOT ;). Powinniście powyciągać soty z waszych recenzji i na tej podstawie zrobić podsumowanie – jakoś bardziej miałbym zaufanie, niż do – co tu dużo mówić – gufnianych tabelek Areny.

    • Sęk w tym, że u nas recenzje prowadzą różni redaktory i przy skrajnie różnych warunkach, a na PhoneArena mają po prostu program, który symuluje jednakowe warunki dla każdego telefonu i wtedy otrzymany przez nich SoT średnio odnosi się do rzeczywistości (ale do tego artykułu nie potrzebna nam to było), lecz za to daje dobre i w miarę sensowne porównanie konkretnych urządzeń przetestowanych w ten sam sposób, tj. w jednakowych warunkach

     • maniek122112

      Właśnie o to mi chodzi, że w tych “jednakowych warunkach” S6 wypada tak samo jak S7E. Podobna sytuacja jest z ajfonami. Przecież mi nie chodzi o obiektywne/rzeczywiste czasy działania, lecz o takie niedorzeczności, które wymieniłem. Bo w bezpośrednim porównaniu, w takich samych warunkach, różnice powinny być znacznie większe – co potwierdzają liczne recenzje – a kuźwa nie są.

   • XardoniK

    Moj s6 wytrzymal max 6h, srednio to 4h

 • Foorio

  Dziwi slaby koncowy wynik Mi5, ktory jest najwydajniejszym telefonem na Snapdragonie 820 a wszyscy go chwala za czas dzialania na jednym ladowaniu.

  • Sam czas pracy na jednym ładowaniu ma powiedzmy delikatnie powyżej średniej, ale za to kiepsko z czasem ładowania, stąd jego słaby wynik końcowy

 • Aviczi

  Bzdury! Jako byly wlasciciel galaxy s6 osiagal 3god 20min sot. Iphone 6s 3godz 58min sot. Galaxy s7 udalo się taki wynik osiagnac na oszczędności baterii i podswietlaniwm 90% ale na ogół nie korzystam z oszczędności baterii więc kończy się na wyniku 5godz 25min

  • Zakładam, że oni robią pomiar SoT przeprowadzając test przez jakąś aplikację typu benchmark, dlatego tak jak napisałem te liczby nie odnoszą się zbytnio do rzeczywistości, lecz względem siebie są na przyzwoitym poziomie miarodajne.

 • Michał Lepianka

  Nie ma w zestawieniu Oppo który z tego co mi wiadomo ma najszybszy system ładowania baterii w telefonie tzw Super Vocc które pozwala naładować smartfona w 15 minut.

  • A model, który masz na myśli dostępny jest globalnie? Coś czuję, że w zestawieniu pojawiły się urządzenia, które możesz dostać w US, a nie każde.

   • Maciej Szkudlarek

    Mi5 nie dostaniesz w us

   • Michał Lepianka

    Tak jak kolega poniżej napisał Mi5 też nie jest dostępny na rynku w USA a jednak znalazł się na liście, Oppo z baterią 2500mah w technologi super vocc naładujesz do pełna w 15 min.

 • Ciekawy artykuł, choć pominięto w nim, jak i zestawieniu z PhoneAreny kilka kluczowych kwestii, jak pojemność akumulatorów w zestawieniu z konkurencją, poszczególne podzespoły i oprogramowanie, które też ma swoje racje w kwestii żywotności komórki.
  iPhony wyciągają zaskakujące wyniki w pracy na baterii, właśnie dzięki iOS, który jest lepiej zoptymalizowany. Ale zawsze coś kosztem czegoś.
  Osobiście, czas pracy po jednym ładowaniu to jeden z plusów (w morzu negatywnych cech), które dostrzegam w posiadaniu 6S Plusa. Byłem szczerze zdziwiony, kiedy po pierwszym dniu na uczelni, po powrocie do domu, jeszcze miałem “w zapasie” z 50% baterii. A, muszę zaznaczyć, mój dzień zaczyna się zwykle od godziny 6:00 i trwa do około 18:00 z muzyką i internetem mobilnym w tle.
  Swoją drogą, dziwi mnie trochę brak przedstawiciela od Microsoftu. Czyżby W10M zajeżdżał baterię? XD

 • Aviczi

  Kolego Foorio ci co mają MI5 twierdzą też inne głupoty. Ze ma najlepszy apatarat wyswietlacz dźwięk i zachwalaja tego gniota w podniebiosa. Mi5 ekran 7godz27min? Możecie zapomnieć. Odłączając od 9 to o 15 wołał o prąd. Standardem było koło 3godz Sot więc skąd te wszystkie wyniki? Zdu…y

  • Pisałem już wielokrotnie, że są to wyniki otrzymane na podstawie programu typu benchmark, który ujednolica wykorzystanie baterii tak, aby pomiar był powtarzalny dla różnych telefonów, przez to można później porównać otrzymane wyniki, które niekoniecznie muszą być spójne z czasem jaki otrzymasz podczas swojego stylu użytkowania.

   • Tomasz G.

    Czyli benchmark benchmarkiem a oprogramowanie i tak drąży baterię nierównomiernie.

 • Piotr

  Patrząc na wykres Długośc ładowania to wkradł się tam błąd – mam na myśli czas ładowania LG V10 i LG G4. Taka rozbieżność czasu występuje tylko gdy V10 ładujemy ładowarką fast charge a G4 zwykłą. Przy użyciu takiego samego typu ładowarki czas ładowania jest niemal identyczny, sprawdzone empirycznie, gdyż posiadam w domu zaówno V10 jak i G4. Tak więć dane są niespójne.

  • Ale czy ta ładowarka jest dostarczana również do G4 przez producenta?

   • Piotr

    Nie, G4 niw ma w zestawie ładowarki Fast charge, a artykuł sugeruje, że tylko V10 i G5 wspierają szybke ładowanie co jest nieprawdą

    • W zestawieniu bierzemy pod uwagę tylko ładowark, które są dostarczone przez producenta do konkretnych modeli

 • Galusz

  “Wyjątkowo słabo wypadł „najświeższy” w całym zestawieniu Huawei P9”. Pewnie, że słabo wypadł, bo był ładowany, zwykłą ładowarką, a nie 24 watową z technologią FastCharge. Mój P9 ładuje się grubo poniżej 2 godzin, ale ładowarkę oczywiście musiałem kupić od chińczyków, bo na chwilę obecną dostępna jest tylko na tamtym rynku. Oczywiście, ładowarka jest oryginalna Huawei’oska.
  Morał z tego taki, że ten test jest kupy warty.

  • Dave

   Tez się wlasnie dziwie. Przeca Huawei P9 laduje się znacznie szybciej, ale jak widać eksperty wiedza lepiej ;-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona