Ważne
Wiko VIEW

Używamy coraz więcej internetu w smartfonach i tabletach

Jeszcze parę lat temu internet w komóce kojarzył się z horrendalnym abonamentem albo dodatkowymi wydatkami. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, zebyśmy nie mogli sprawdzić Facebooka w trwamwaju albo odpisać na wysłanego Snapa na telefon. A transfer rośnie i rośnie…

Niesamowite jest, jak szybko uzależniamy się od nowych rozwiązań. Cyceron już to zauważył. Kilka lat temu nie widziałem potrzeby korzystania z internetu mobilnego w smartfonie. W zupełności wystarczała możliwość łączenia się z lokalnym Wi-Fi. Słuchanie muzyki z chmury? Po co, przecież można zgrać na urządzenie.

Dzisiaj dostępu do sieci trudno wyobrazić sobie dzień. Nie tylko pod względem rozrywki (Facebook, Snapchat, itp.) ale również pracy. Operatorzy komórkowi ciągle pracują, aby zasięg był jak najlepszy, a łącze szybkie. Według najnowszych analiz do 2021 roku zwykły użytkownik smartfonów będzie zużywał miesięcznie około 8,9 GB internetu mobilnego (dzisiaj – 1,4 GB miesięcznie).

Skąd tak duża cyfra? Według firmy Ericsson Mobility Report, która przygotowała raport, powodem jest coraz powszechniejszy dostęp do szybkiego internetu LTE. Wielu operatorów już dzisiaj pracuje nad połączeniami 5G, które mają być wprowadzone do 2020 roku. To jeszcze bardziej przyśpieszy internet w naszych komórkach i tabletach.

zuzycie-internetu

Do tego wszystkiego wliczyć jeszcze trzeba nowe usługi, z jakich korzystamy, a które nie działają bez połączenia z internetem. Za parę lat może pojawi się komuś refleksja – jak mogłem korzystać z tak niemiłosiernie wolnego łącza LTE (lub, nie daj Boże, 3G) w smartfonie?

Źródło: Ericsson Mobility Report via BGR

Komentarze

 • Tomasz Salich

  Ja rekordowo kiedy miałem nielimitowane LTE w telefonie wyjeździłem 21gb w ciągu miesiąca. Jednak nie do końca się zgodzę że “operatorzy robią wszystko (…)” – pod Warszawą z 4 kreskami LTE w Play mam 7mb/s… Trochę słabo.

  I jest błąd w artykule – 8,9 (GB) to liczba a nie cyfra. Cyfra to znak służący do zapisywania liczb.

 • michcio

  “Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, zebyśmy nie mogli sprawdzić Facebooka w trwamwaju”

  gzas….
  rozumiem snapchat bo to narzedzie do komunikacji, ale “sprawdzanie” fejsbuka? naprawdę masz takie parcie żeby tam cały czas zaglądać?

 • paul123

  “To jeszcze bardziej przyśpieszy internet w naszych komórkach i tabletach.” – w jakich tabletach? producenci tabletow juz dawno nie wiedza co to modem LTE. Prosze podac przyklady jakie to tablety HYBRYDOWE z widnowsem maja LTE ? Jesli tak jest jak piszecie spodziewam sie wysypu ofert. Ale kiedy czytam u was newsy o nowych hybrydach – od Asusa i od kogos tam jeszcze, o LTE cisza w parametrach.

 • Krzysztofsf

  Ba…. Coraz wiecej reklam sie uruchamia w aplikacjachi i przy przegladaniu stron, to i transfer wzrasta.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona