Nadchodzi WALL-E od ASUSa – robot, który będzie się za tobą toczył

Technicznie rzecz biorąc, to nie WALL-E, a ASUS ZenBo, jednak tylko spójrzcie na niego. Na dzisiejszej konferencji Computex 2016, razem z nowymi smartfonami ZenFone 3, ASUS zaprezentował domowego asystenta. Robot, podobnie jak Amazon Echo czy Google Home, ma udzielać pomocy domownikom, przy czym nie ogranicza go stacjonarna forma, gdyż ma możliwość poruszania się.

Według prezesa firmy ASUS, Jonney’a Shiha, ZenBo, ma zapewnić łączność z inteligentnymi urządzeniami w domu przy pomocy aktywacji głosem. ZenBo będzie w stanie połączyć się z telewizorem, systemem kamer, automatycznymi zamkami do drzwi oraz oświetleniem. To wszystko potrafi też Google Home, jednak robot posiada jedną dodatkową zaletę – jest zdolny do podróżowania po domu. Zatem wyżej wymienionymi systemami będzie można zarządzać bez przymusowej wycieczki do salonu, gdzie na przykład stałoby urządzenie od Google.

Oprócz funkcji głosowych, “twarzą” ZenBo jest dotykowy ekran, więc konsumenci będą mogli używać go jako tradycyjnego tabletu. W ten sposób nawiążemy połączenie wideo, odwiedzimy sklep online czy wyświetlimy sobie film z YouTube.

ZenBo ma też wbudowaną kamerę, która może być sterowana zdalnie, przez smartfon. Robot ma mieć możliwość zrobienia zdjęcia w wypadku awaryjnej sytuacji (na przykład, gdy dziecko przebywające w domu upadnie) i wysłania fotografii na zdefiniowany wcześniej numer. Czy sprawdzi się w roli cyfrowej niańki? Programiści ASUSa pracują nad własną wersją sztucznej inteligencji robota, dzięki której zyska on możliwość prezentowania na wyświetlaczu czegoś na kształt różnych min i wyrazów “twarzy”, uczenia się i dostosowywania do preferencji konsumentów oraz przypominania o ważnych rzeczach do zrobienia.

To tyle teorii, jednak w praktyce może się okazać, że ZenBo będzie niczym więcej niż tabletem na kółkach. Pociesza jedynie stosunkowo niewygórowana cena, wynosząca 599 dolarów.

Co o tym myślicie? Zaprosilibyście takiego kompana do domu? A może warto byłoby napisać do ASUSa petycję o wciśnięcie całej tej elektroniki w korpus BB-8?

bb-8

źródło: talkandroid.com

Komentarze

 • Kewin Karlos

  Na obecnym etapie konkurencji z psem nie wytrzymuje. Złośliwcom zapewne zabraknie podstawowej funkcji – “podaj piwo z lodówki”.

  • esior

   No tak, bo przecież pies przyniesie….

   • marcus1212

    nie mów, że Twój nie przynosi?

    • Mlody

     Moj przynosi juz otwarte w kuflu xD

 • Może być ciekawym rozwiązaniem przeciwłamaniowym – patrolujący alarm. O ile będzie się go dało łatwo programować (system Android?).

 • uru28

  Miałem AIBO ERS-220 i w sumie żałuję że nie “dotrzymał” do dzisiejszego dnia bo syn miał by radochę… BB-8 które są w sprzedaży to zabawki na 2h i idą w kąt. ZenBo może być ciekawą propozycją zwłaszcza że cena jest całkiem całkiem jak na taką zabawkę. Oczywiście zobaczymy na co pozwoli oprogramowanie i aplikacje i jak będzie z ładowaniem i czasem działania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona