Ważne

Dzięki temu rozwiązaniu każdy smartfon może mieć Force Touch

Jedną z wielu nowości, jakie miał wprowadzić Android N, miało być natywne wsparcie dla technologii, wykrywającej siłę nacisku na wyświetlacz. Google ostatecznie wycofało się z tego pomysłu, ale mówi się, że funkcja ta może zostać dodana później, przy okazji jakiejś aktualizacji. Tymczasem pojawił się inny sposób na wyposażenie smartfonów w Force Touch.

Obecnie do implementacji tej funkcji potrzebne są zarówno rozwiązania hardware’owe, jak i software’owe. Pociąga to za sobą oczywiście koszty. Z tego powodu na rynku wciąż jest stosunkowo mało propozycji oferujących Force Touch, a w dodatku są one po prostu drogie (m.in. ZTE Axon Mini za 1799 złotych czy Allview X3 Soul Pro za 1999 złotych).

Własny pomysł na Force Touch znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Michigan. Nazwali go ForcePhone, a zasada jego działania jest banalnie prosta: wbudowany głośnik emituje niesłyszalny dla człowieka dźwięk o częstotliwości 18 kHz, który jest odbierany przez mikrofon. Kiedy użytkownik mocniej naciśnie wyświetlacz, “narusza” sygnał, co urządzenie natychmiast rozpoznaje i wykonuje odpowiednią czynność. Co ciekawe, działa to też na krawędziach, przez co “zaangażowany” jest cały smartfon – a to jeszcze bardziej rozszerza funkcjonalność tego rozwiązania.

A teraz najważniejsze: ForcePhone opiera się wyłącznie na oprogramowaniu i do prawidłowego działania nie jest potrzebna ingerencja w hardware. Oznacza to, że rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w każdym urządzeniu, bez względu na to, do jakiej półki należy.

Opracowanie przez naukowców z Uniwersytetu Michigan ForcePhone to tylko połowa sukcesu. Całkowity będzie wtedy, gdy rzeczywiście uda się rozpropagować to rozwiązanie na szeroką skalę – tak, aby mogli z niego korzystać wszyscy. Tutaj jednak pojawia się pytanie, czy to się uda i czy wielkie koncerny nie postarają się, aby skutecznie to uniemożliwić? Wszakże oznacza to straty dla niektórych producentów, a w szczególności wytwarzających komponenty, wspierające obsługę Force Touch.

Cóż – jak to mówią – pożyjemy, zobaczymy. Możemy mieć jednak tylko nadzieję, że ForcePhone nie podzieli losu wielu innych, różnych pomysłów, które zostały wykupione przez wielkie koncerny i słuch o nich zaginął.

Źródło: Michigan Engineering

Komentarze

 • dodo

  “Obecnie do implementacji tej funkcji potrzebne są zarówno rozwiązania hardware’owe, jak i software’owe.” ,a minutę później

  ‘teraz najważniejsze: ForcePhone opiera się wyłącznie na oprogramowaniu i do prawidłowego działania nie jest potrzebna ingerencja w hardware.”

  Zastanów sie co piszesz bo ogłpieć można…

  • kriswolf

   To raczej Ty kolego naucz się czytać ze zrozumieniem!

  • @kriswolf Uprzedziłeś mnie ;)
   @dodo ForcePhone to nie jest to samo co “obecnie” w tekście… Zwykłe (Force Touch) wykrywanie siły nacisku wymaga specjalnego sprzętu, ForcePhone już nie.

 • Konrad Uroda-Darłak

  Niby wygląda obiecująco, lecz projekt ten zapewne zginie w morzu innych.

 • Snowman Frost

  A ja pozwolę sobie odrobinę pożartować… Narrator filmu twierdzi, że dźwięki będą niesłyszalne dla ludzi. Osobiście jestem w stanie zarejestrować dźwięki o częstotliwościach do 16 kHz. Zapewne jednak znajdą się tacy, którzy będą w stanie usłyszeć/odczuć dźwięk o częstotliwości 18 kHz, zwłaszcza młodzi i bardzo młodzi. No i ciekawe co na to psy?:-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona