Ważne

Apple traci udziały w Europie Środkowo-Wschodniej. Użytkownicy wolą tańsze urządzenia

Ten rok nie zaczął się zbyt dobrze dla Apple. W pierwszym kwartale sprzedano rekordowo mało iPhone’ów (w porównaniu z analogicznymi okresami w poprzednich latach), a zaraz później pojawiły się głosy, że przez cały rok do rąk klientów trafi mniej niż 200 milionów smartfonów tego producenta. Niektórzy mogli mieć jednak nadzieję, że mimo wszystko będzie lepiej. Niestety, nie będzie. Konsumenci coraz chętniej sięgają bowiem po tańsze urządzenia.

W kwietniu 2016 roku, czyli w pierwszym miesiącu drugiego kwartału, przebadano ruch na krajowych stronach internetowych oraz wyliczono odsetek odsłon, wykonanych na urządzeniach Apple. Następnie te dane porównano z zebranymi rok wcześniej (za kwiecień 2015). Okazuje się, że aż w 17 spośród 18 krajów Europy Środkowo-Wschodniej zaobserwowano spadki.

Najwięcej użytkowników Apple straciło na Białorusi (04.15 – 26,5%; 04.16 – 13,6%). W Polsce jest nieco lepiej, ale i tak słabiej niż rok wcześniej (04.15 – 25,5%; 04.16 – 22,7%). Najbardziej stabilnie jest za to w Rosji (04.15 – 50,9%; 04.16 – 50,2%).

Co ciekawe, jedynie w Turcji udział urządzeń Apple się zwiększył. W kwietniu 2015 roku wygenerowały one 26,9% odsłon stron krajowych. Rok później (kwiecień 2016) było to już 37%. Jednak mimo to, nie zrekompensowało to strat, jakie poniosło Apple w pozostałych siedemnastu krajach.

Maciej Madziński, ekspert ds. innowacji i technologii w Akademii Leona Koźmińskiego tłumaczy, że spadek udziałów urządzeń koncernu z Cupertino jest wynikiem coraz większej konkurencji oraz ekspansji nowych graczy. Za przykład podaje Huawei, który również w Polsce radzi sobie świetnie. Ekspert dodaje też, że:

Firma z Cupertino stoi też przed innym gigantycznym wyzwaniem, jakim jest utrzymanie pozycji najlepszej firmy technologicznej na świecie przy jednoczesnym zadowoleniu akcjonariuszy. I musi to zrobić bez Steve’a Jobsa, który niewątpliwie był ojcem sukcesu współczesnego Apple’a. Niestety w nowych produktach coraz częściej pojawiają się błędy np. w oprogramowaniu. W walce o zachowanie pozycji lidera nie pomaga też fakt, że niektóre decyzje firmy mające na celu rozszerzenie portfela produktów, tylko krótkoterminowo wpłyną na zwiększenie udziału w rynku. Moim zdaniem mogą one prowadzić do naruszenia wizerunku marki tworzącej idealnie dopracowane „perełki technologiczne”.

Przy powyższym badaniu, brano pod uwagę liczbę odsłon, wykonywanych zarówno na iPhone’ach, jak i iPadach.

Źródło: Gemius

Komentarze

 • Slash

  Uzytkownikow nie stać na telefon za 3 tysiace, a nie tak jak piszesz wola tanszy sprzet.

  • Ja myślę, by się przesiąść z tanich za 300-500 zł smartfonów zmienianych co pół roku na coś za 2.500 i mieć to na 4-5 lat. Na pewno nie iPhone.

   • maddog

    Ten smartfon za 2.5 tysiaka traci na wartości w jakieś pół roku więcej jak wartość tego taniego smarta. Jakieś kilka miesięcy temu kupowałem komuś z rodziny s6 edge – 2300zł, teraz to można go wyhaczyć za 1600zł albo jeszcze mniej jak się dobrze poszuka bo po prostu ich pełno na rynku. Co więcej te nowe telefony nie wytrzymają 2 lat a ty piszesz o 4-5?! Bateria w tym galaxy już słabnie, a ten telefon jest klejony, bateria nie do wyciągnięcia, więc rozłożenie go a później złożenie tak jak wyszedł z fabryki już raczej niemożliwe.

  • bub

   Owszem użytkownika nie stać na sprzęt (telefon komórkowy) za 4000 zł :P To jedno. Problem w tym że ten sprzęt jest o wiele mniej funkcjonalny niż sprzęt za 699 zł. I nie mówię tylko o apple ale i o naszpikowanych totalnie zbędnymi funkcjami powiedzmy szajsungach. Ludzie którzy myślą, są mądrzy kupią sprzęt funkcjonalny a nie modny. Jak widać tacy są ludzie w naszym regionie :P Amerykańskie śmieci bardzo to boli więc próbują sztuczek marketingowych… o jakie to apple biedne, nikt ich bubli nie chce… Żeby mieli jakość jak chociażby 10 lat temu… co ciekawe już wtedy udowodniono im sadownie planowe postarzanie produktu…

 • leofa

  Metodologia gemiusa może mieć równie dobre zastosowanie do szacowania sprzedaży konkretnych produktów co zapiski mojego dziadka z jego 40 letnich obserwacji pogody i wyciąganie z nich wniosków o oglobalnym ociepleniu.

 • VMortens

  Coś podobnego, a to ci zaskoczenie …

 • AS

  Odsetek odwiedzanych stron nie przekłada się na popularność marki.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona