Ważne

Mikroskop w kieszeni – nowe, cieńsze soczewki do smartfonów dla każdego

To banał, wciąż powtarzać, że twój smartfon jest kieszonkowym komputerem, ale czasem naprawdę zapominamy, jak potężne możliwości drzemią w naszych urządzeniach. BLIPS – zestaw cieniutkich, przyklejanych soczewek do aparatu w smartfonie, które zmieniają go w przenośny mikroskop – o tych możliwościach nam przypominają.

Na Kickstarterze trwa zbiórka środków, które mają pokryć koszty wprowadzenia soczewek BLIPS na rynek, choć założony próg finansowy został już dawno osiągnięty. Za najtańszy komplet trzeba zapłacić 15 Euro, a w jego skład wchodzi jedna soczewka do zdjęć makro, i jedna do zdjęć mikro. Soczewki można przyklejać na obiektyw aparatu i odklejać wielokrotnie, i są wystarczająco cienkie, żeby mieć je zawsze przy sobie (mają od 0.5 mm do 1.2 mm grubości). Do tej pory tego typu akcesoria były mniej kompaktowe. Jeśli soczewki będą w stanie zapewnić takie efekty, jak na zdjęciach demonstracyjnych, będzie to bardzo ciekawy gadżet.

blipsgif

Konstruktorzy BLIPS, z firmy SmartMicroOptics mówią, że soczewki są najcieńszymi, jakie tylko można użyć w smartfonach. Powstały w laboratoriach Instytutu Technologii w Genui (IIT) we Włoszech. O ile są stosunkowo tanie, biorąc pod uwagę możliwości, jakie ze sobą niesie ich używanie, to według laborantów z IIT, mogą być wykorzystywane nie tylko przez hobbystów. Ich zastosowanie może też czysto naukowe, choć pewnie produktem zainteresują się głównie artystyczne dusze fotografów. Ostateczna wartość powiększenia obrazu zależy od smartfona, jakiego będziemy używać, ale przy dobrych wiatrach będziemy w stanie powiększyć go nawet do 100 razy.

Oczywiście nie są to pierwsze względnie tanie soczewki, przy pomocy których zmienimy swój telefon w mikroskop, jednak są najłatwiej dostępne. Foldscopes są podobnym produktem, i kosztuja tylko 1$, ale nie można ich łatwo kupić ze względu na specyficzną grupę docelową – przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań naukowych. Jeśli chciałbyś sobie przypomnieć, że twój smartfon nie jest jedynie kieszonkowym komputerem, albo chcesz sam sprawdzić, jak wygląda w powiększeniu noga muchy, warto spróbować.

źródło: theverge.com

Komentarze

Przeczytaj następny wpis

Samsung testuje europejski wariant Galaxy A9 Pro

Możliwe, że smartfon wkrótce zadebiutuje na Starym Kontynencie

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona