Wiko VIEW

Apple inwestuje miliard dolarów w konkurencję dla Ubera

Kto bogatemu zabroni? Tim Cook w rozmowie z agencją Reuters potwierdził, że jego firma zainwestowała miliard dolarów w chiński odpowiednik Ubera. W jakim celu? Ach, żeby “lepiej poznać rynek”.

Miliard dolarów piechotą nie chodzi. Z drugiej jednak strony Apple nie jest znany z szastania pieniędzmi. W odróżnieniu od konkurencji, firma z Cupertino bardzo uważnie inwestuje posiadane pieniądze i dokładnie sprawdza firmy, których przejęciem jest zainteresowana.

Tym razem wybór padł na Didi Chuxing – chińską firmę oferującą usługi zbliżone do coraz bardziej popularnego na świecie Ubera. Apple chce zacząć wozić ludzi za pieniądze? Niekoniecznie. Jak powiedział Tim Cook w rozmowie z dziennikarzami, głównym celem inwestycji była chęć poznania rynku w Chinach. Jest to kluczowy dla firmy z Cupertino rynek, o czym świadczyć mogły chociażby niedawne wyniki finansowe.

Didi Chuxing wart jest obecnie około 25 mld dolarów, a firma ma w posiadaniu około 80% chińskiego rynku usług związanych z przewozem ludzi. Dla Apple’a, który w ostatnim roku zarobił na czysto 53 mld dolarów, jeden miliard w tę czy drugą stronę nie robi większej różnicy ;)

A na poważnie – zespół Tima Cooka oczywiście szuka nowych sposobów na rozwój swojego mitycznego samochodu. Firma zajmuje się nie tylko podkupywaniem pracowników Tesli czy rozglądaniem się za dobrą linią produkcyjną dla samochodów w USA. Kluczowe dla powodzenia przygotowywanego Apple Car będą usługi oraz dobre “wstrzelenie się” w rynek. A chiński rynek to łakomy kąsek dla Apple’a.

Źródło: Reuters

Komentarze

 • Paweł

  Apple dzięki wspieraniu terrorystów powoli wypada z gry. Niedługo zajmie się handlem bronią, narkotykami, prostytucją i oczywiście transportem przestępców do Europy. Kto bogatemu zabroni, przecież forsa jest najważniejsza.

 • edog

  Jak są tak sprytnymi złodziejami to ich na to stać.
  Poczytajcie sobie o ich wałkach, chociażby o filii wydmuszce w irlandzkim hrabstwie Cork. Mechanizmy dzielenia społeczeństwa (San Francisko), Sprytne unikanie podatków zwane optymalizacją fiskalną, wałki z przepływami itp. Dla nich rządy to nie unikanie problemów – to problem! “Nowych technologie” skupione w FWD.US (MS,Apple, Facebook, itp) to gangrena, przy której narkotykowe kartele to pikuś. Każdy, kto pozna prawdę nie bardzo ma ochotę używać ich produktów.
  Problem w tym, czy mamy inne wyjście?

  • Paweł

   Bardzo dziękuję za tą informację.Ludzie powinni wiedzieć co to jest firma Apple i proszę o więcej informacji.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona