Intel, zmieniając strategię działania, na wielu polach będzie rywalizował bezpośrednio z Samsungiem

W Intelu zachodzą ostatnio poważne zmiany. Pracę w przedsiębiorstwie straci łącznie 12 tysięcy pracowników, a dział, odpowiedzialny za procesory do smartfonów zostanie zlikwidowany, gdyż propozycje Amerykanów nie radzą sobie w trudnej konkurencji z MediaTekami i Snapdragonami. Koncern zamierza skupić się na innych segmentach. Co ciekawe, wygląda na to, że jego największym rywalem będzie na nich Samsung.

CEO Intela, Brian Krzanich, ogłosił, że przedsiębiorstwo zredukuje dział, odpowiedzialny za tworzenie rozwiązań, przeznaczonych do komputerów osobistych oraz wycofa się z rynku procesorów do smartfonów, ponieważ – mówiąc kolokwialnie – nie radzi sobie na nim zbyt dobrze i przegrywa z konkurentami. Aby zredukować koszty, zwolnionych zostanie łącznie 12 tysięcy pracowników. Ma to przynieść w perspektywie najbliższego roku oszczędności na poziomie 1,4 miliarda dolarów.

Intel ma zamiar skupić się od teraz na innych sektorach: chmurze, Internecie Rzeczy (IoT), rozwiązaniach programowalnych oraz łączności 5G. Taka zmiana niewątpliwie wpłynie na „przetasowanie” rozkładu sił na poszczególnych rynkach. Teraz na przykład, Intel jest liderem w segmencie układów scalonych, ale Samsung depcze mu po piętach. Biorąc pod uwagę fakt, że ten ostatni sukcesywnie zwiększa w nim swoje udziały, a amerykański koncern planuje się z niego nieco „wycofać”, już wkrótce to Koreańczycy mogą zostać Numerem 1.

Unlike the past when focusing on processor solutions rather than chip production, Intel will make large investments in the manufacturing technology sector in the future. Accordingly, the company is on a collision course with Samsung over many different sectors including productivity and standards.

Z kolei Samsung jest liderem na rynku pamięci DRAM i NAND. Intel jednak w zeszłym roku zaprezentował technologię 3D XPoint, która sprawia, że pamięć nieulotna (z ang. non-volatile) jest tysiąc razy szybsza w porównaniu z NAND, co znajdzie zastosowanie w wielu przypadkach. Produkcja chipów ją wykorzystujących ma rozpocząć się w tym roku. Amerykański koncern planuje też wypuszczenie w drugiej połowie 2016 roku własnego, serwerowego dysku SSD, przeznaczonego dla dużych klientów.

Rywalizacja pomiędzy Intelem i Samsungiem będzie miała również miejsce na rynku IoT (Internetu Rzeczy). Moduły Curie i Edison tego pierwszego powalczą z ARTIK-ami Koreańczyków. Amerykanie zanotowali w zeszłym roku spory (bo 22%) wzrost w tym sektorze, więc ich chęć skupienia się na nim jest zrozumiała. Zwłaszcza, że razem z segmentem centrów danych odpowiadały w 2015 roku łącznie za 40% wszystkich przychodów przedsiębiorstwa (razem 2,2 miliarda dolarów).

Źródło: Business Korea