Ważne

Apple nie zamierza zwiększać produkcji iPhone’ów w tym kwartale

Coraz więcej doniesień sugeruje nam, że 2016 rok nie będzie należał do najbardziej udanych dla Apple. Gigant z Cupertino nie zaczął go najlepiej, ale niekorzystny trend może się utrzymać znacznie dłużej.

Apple już w pierwszym kwartale 2016 roku zredukowało zamówienia na komponenty do iPhone’ów o 30% względem analogicznego okresu rok wcześniej (styczeń-marzec 2015). Analitycy są zdania, że w pierwszym kwartale 2016 roku gigant z Cupertino mógł sprzedać rekordowo mało iPhone’ów (jeśli porównać te wyniki z osiągniętymi w analogicznych okresach w latach poprzednich). Niektórzy mogli mieć nadzieję, że od kwietnia sytuacja ulegnie znacznej poprawie, lecz właśnie się okazuje, że są na to małe szanse.

Kontrahenci Apple raportują bowiem, że zamówienia pozostały na obecnym, zaniżonym poziomie. Winna jest temu oczywiście słaba sprzedaż iPhone’ów 6S i 6S Plus, której daleko do miana “zadowalającej” (patrząc z perspektywy producenta). Co ważne, ale i ciekawe, gigant z Cupertino nie zamierza zwiększać produkcji 4-calowego iPhona SE, aby ratować sytuację.

Mniejsza sprzedaż smartfonów to strata nie tylko dla Apple, ale i dla jego kontrahentów. Za dostarczanie wyświetlaczy odpowiada m.in. Sharp, a jak wiemy, nie jest on w najlepszej kondycji finansowej. Jednak również inni już mogą zacząć rewidować swoje prognozowane zyski, a wśród nich Japan Display, Sony czy Toshiba.

Źródło: Nikkei

Komentarze

 • rdf

  2011
  Apple tnie zamówienia na podzespoły
  antyweb(dot)pl/apple-tnie-zamowienia-na-podzespoly-iphone-4s-gorzej-się-sprzedaje-czy-moze-wrecz-na-odwrot/

  2013
  Według The Wall Street Journal producent z nadgryzionym jabłuszkiem w logo zdecydował się zrezygnować z połowy zamówionych, 4-calowych ekranów typu Retina.
  twojepc(dot)pl/news28399/Apple-zmniejsza-zamowienia-na-komponenty-dla-iPhone8217a.html

  2015
  też się pisało o spadku zamówień

  a jak było w rzeczywistości wszyscy wiemy.

  • Gosc

   Wiedzę, że jesteś niedoinformowany.
   Czytaj.
   “Firma Apple spodziewa się bowiem, że w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku jej wyniki sprzedażowe spadną. Apple zakłada, że osiągnie w tym czasie od 50 do 53 mld dolarów przychodu, podczas gdy w analogicznym okresie 2015 roku wygenerowała sprzedaż na poziomie 58 mld. ”
   Cytat z jakiejś tam strony.
   Warto też dodać iż Apple zawiodło też analityków, gdyż zgodnie oni twierdzili w pierwszych tygodniach stycznia, że Apple osiągnie przychód w wysokości 55,5 mld$ ale Apple po prezentacji dwudziestego któregoś tam stycznia wyników za kwartał świąteczny wydał prognoze na ten kwartał, iż przychód będzie mieścił się w granicach 50-53 mld $. Czyli spadek będzie się mieścił od 9 do 14% w stosunku rok do rok. To dużo.
   Tu link do oficjalnych wyników i tej prognozy na ten kwartał.
   http://www.apple.com/
   pr/library/2016/01/26Apple-Reports-Record-First-Quarter-Results.html

   Warto też wspomnieć iż będzie to pierwszy od 2003 roku spadek przychodów a w połączeniu z tym, że rok temu 24 kwietnia premiere miał Apple Watch można założyć z całą pewnością, iż następny kwartał nie będzie lepszy.
   Naprawdę, przy tym nasyceniu rynku ciężko będzie Apple, który ponad 60% przychodów/zysków czerpie z iPhone i nie widzę żadnego powodu dla którego iPhone miałby nie być drugim iPadem z 21% spadkiem sprzedaży jak już w tym kwartale iPhone może wygenerować 10% sprzedaży mniej niż w tamtym roku.

   Oczywiście nikt nie pisze o bankructwie ale najlepsze lata Apple ma już za sobą a od tego roku zacznie się równia pochyła w dół.

   • rdf

    „Wiedzę, że jesteś niedoinformowany.”
    widzę, że nie potrafisz czytać.

    tak, apple jest na równi pochyłej. zgarnia zaledwie 94% wszystkich pieniędzy z rynku. ;)

    • AS

     To, ze w przeszłości prognozy się nie sprawdzały nie znaczy, ze obecne również się nie sprawdzą. Apple w IPhone 6 wprowadził duże ekrany i zachęcił tym samym klientów do kupowania. Teraz mamy praktycznie takie same telefony z literką s, więc zainteresowanie jest naturalnie trochę mniejsze. Dlatego to nic nadzwyczajnego, że całkowita sprzedaż modelu 6s nie będzie tak dobra, jak modelu 6.

     • rdf

      oczywiście masz rację. iPhone 6 był niebywałym sukcesem i to się juz nie powtórzy. z wielu powodów- rozmiar, Chiny, dolar itd.
      irytują mnie tylko te kasandryczne wieści. ;)

 • stoko

  miałem zagwozdkę czy iphona czy soniaka i wziałęm to drugie bo media expert zrobiło przecenę i mam M5 taniej i mi styka. nie wiem czy kiedykolwiek będę miał jabłko.

  • ginar

   dziwny wybór stary, myślę że większość wzięłabym iphona zwłaszcza że 5s kosztuje w me 1600, więc podobnie.

 • Paweł

  Widocznie terroryści zawiedli i zamówili mniej telefonów w tym kwartale.

 • Tomasz Salich

  Pracownicy Foxconn’u odetchnęli z ulgą ;-)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona