Ważne

Windows 10 Mobile otrzymuje aktualizację Build 14322. Co się zmieniło?

Microsoft udostępnił nową kompilację systemu Windows 10 Mobile w programie Windows Insider. Wszystkie telefony z tym systemem oraz te, które zostały dopuszczone do oficjalnej aktualizacji Windows 10 Mobile, mogą pobrać aktualizację Build 14322. Wyjątkiem jest Lumia 635, do tego modelu ulepszenia zostaną wydane nieco później.

Centrum akcji i powiadomienia

Te części systemu zyskają nieco na urodzie i funkcjonalności. Jeśli otrzymamy kilka powiadomień z jednej aplikacji, to nie będą się już one dublować i tworzyć długiej listy. Zamiast tego, będą kumulować się w grupy powiadomień, co zwiększy nam przejrzystość centrum akcji. Zaistniała możliwość zdecydowania, ile powiadomień maksymalnie chcemy widzieć w tym miejscu – domyślnie będą widoczne trzy. Powiększono też obrazki, które reprezentują treść powiadomień – teraz bardziej przypominają żywe kafelki. Umożliwiono segregację powiadomień za pomocą trzech priorytetów: Normalnego, Ważnego i Pierwszeństwa.

Centrum akcji stało się bardziej edytowalne. Personalizacja odbywa się w podobny sposób, jak edycja ekranu startowego – skróty szybkich akcji można przenosić, zmieniać miejscami czy usuwać, zupełnie jak kafelki.

sgd

Powiększono też pulę możliwości dla tworzenia przypomnień Cortany. Da się teraz do przypomnienia dorzucić zdjęcie. Microsoft na swoim blogu posługuje się wymownym przykładem: “Możesz zechcieć, by Cortana przypomniała ci, gdy będziesz następnym razem w sklepie, żebyś kupił piwo, które właśnie ci zasmakowało. Zrób mu zdjęcie i wypróbuj tę opcję”.

Panel ustawień

Nareszcie wszystkie kategorie w ustawieniach mają teraz własne ikony, co zdecydowanie poprawiło przejrzystość całej sekcji. Pasek nawigacyjny u dołu ekranu zyskał dwie nowe opcje. Od teraz można zdecydować czy chcemy, by zadziałała wibracja po naciśnięciu ikon na pasku, a gdy tapniemy w niego dwukrotnie, możemy wygasić ekran. Przeniesiono również opcje ekranu podglądu z “dodatków” do opcji personalizacji, co jest teraz bardziej sensownym i domyślnym miejscem.

Ekran blokady i inne usprawnienia

Modlitwy o zmiany w ekranie blokady zostały wysłuchane. Od dziś z jego poziomu będzie można sterować odtwarzaczem muzycznym. Jak widać, dorzucono tam też ikonkę aparatu, który zastąpił niepotrzebny przycisk “wstecz”. Zatem da się teraz, nie mając fizycznego spustu aparatu, zrobić zdjęcie nie odblokowując telefonu. Trzeba tylko wspomnianą ikonkę przytrzymać dłużej.

media-controls-lock-screen-576x1024

Oprócz tego, najnowszy Build dodaje kilka większych i mniejszych usprawnień, takich jak:

 • aktualizacja ustawień baterii włącznie z dodatkowymi opcjami oszczędzania,
 • możliwość ograniczenia działania Windows Update do godzin nocnych, kiedy nie użytkujemy aktywnie telefonu,
 • wprowadzenie nowych emoji, włącznie z niewielkim liftingiem ich segregacji,
 • zapewnienie oficjalnego wsparcia dla USB Ethernet z Continuum,
 • w Microsoft Edge – lepsze zarządzanie zakładkami, które lubiły magicznie znikać oraz ulepszone opcje kopiuj/wklej.

Microsoft poradził sobie przy okazji tej aktualizacji z dziesiątkami pomniejszych, choć irytujących problemów, między innymi z autokorektą podczas pisania czy migotaniem ekranu po przejściu w tryb pełnego ekranu.

Jednocześnie Build 14322 wprowadza kilka nowych błędów ;) Dwa główne grzechy tej kompilacji to: brak możliwości uruchomienia aplikacji Tweetium i (o, zgrozo) brak możliwości uruchomienia aplikacji Facebook Messenger z poziomu ekranu startowego, jak i z listy wszystkich aplikacji. Da się ją jednak uruchomić przez tapnięcie w powiadomienie z tej aplikacji, bądź bezpośrednio z aplikacji Facebook.

Jest to jedna z ciekawszych aktualizacji Windows 10 Mobile ostatnich tygodni. Jeśli kolejne będą przynosić tyle zmian, co ta jedna, użytkownicy tego systemu będą mogli poczuć, że nie są zaniedbywani.

Źródło: blogs.windows.com

Komentarze

 • uru28

  Szkoda tylko że na 535 DS wciąż nie ma aktualizacji….

 • sylwia

  @@uru28:disqus Jest aktualizacja na 535 DS, posiadam , było idealnie do czasu tej ostatniej niby ‘najlepszej’ aktualizacji, przez którą mój aparat przestał działać, a po próbie wejścia w Messengera Wyrzuca mnie na ekran główny

 • Generau

  Chciałbym zapytać . Z jakim opóźnieniem nowe oprogramowanie zwykle pojawia się na pozostałych ”nieinsajderskich” telefonach z WM? Ta aktualizacja wygląda z mojego punktu widzenia zachęcająco , zwłaszcza zagospodarowanie martwych przycisków na ekranie blokady . Nie bez znaczenia jest też coraz lepsze uporządkowanie ustawień . Te znane z 8.1 , to chaos trudny do przyswojenia . Na marginesie , dzisiaj po przeczytaniu Waszego artykułu sprawdziłem dostępność aktualizacji i znalazłem gotową do pobrania . Naiwnie się napaliłem na znaczne zmiany , niestety nie tym razem :)

 • Źrebcek

  Witam a jak z wersją slow? kiedy będzie i ps moja lumia to 535 z windows 10 mobile

 • mmx

  Powiedzcie mi, czy na WM10 istnieje funkcja bądź aplikacja, która powiadamia użytkownika o nieodebranym połączeniu lub smsie dźwiękiem? Chodzi mi o odpowiednika Missed Call Reminder na Androida.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona