Xiaomi nie ogranicza dostępności Mi 5 z premedytacją

Smartfony Xiaomi zawsze cieszą się ogromnym „wzięciem”. Jednak to Mi 5 tylko w ciągu kilku dni stał się obiektem pożądania kilkunastu milionów klientów. Producent nie nadąża z jego produkcją, co nie do końca spotyka się z aprobatą tych, którzy chcą zakupić tegorocznego flagowca. Ci bardziej rozgoryczeni twierdzą nawet, że Chińczycy robią to umyślnie. A to nie jest prawdą.

Jakimi prawami rządzi się rynek – każdy wie. Im coś jest trudniej dostępne, tym automatycznie staje się bardziej pożądane (i nie mam tu na myśli tylko zasobności portfela i możliwości finansowych klientów). Czasem prowadzi to do patologii, jak na przykład umyślne windowanie cen, aby „wycisnąć” jeszcze więcej grosza od każdego chętnego na dany produkt.

W przypadku Mi 5 nie jest to jednak prawdą. Po pierwsze, kwoty, jakie trzeba zapłacić za każdy model, pozostają od początku na tym samym, stałym poziomie. Problemem pozostaje dostępność smartfonów. Od wprowadzenia ich na rynek zorganizowano kilka tzw. flash sale’i, lecz to wciąż jest kropla w morzu potrzeb. Xiaomi zapowiedziało więc, że w tym miesiącu zwiększy produkcję, aby zaspokoić (przynajmniej w większym stopniu niż dotychczas) popyt, jakim cieszy się tegoroczny flagowiec.

Swoją opinią na powyższy temat postanowił podzielić się również analityk Kevin Wang z IHS Technology. Jego zdaniem, Xiaomi nie ogranicza dostępności Mi 5 tylko po to, aby „podgrzać” atmosferę wokół niego i utrzymać zamieszanie (choć i tak – jak widać – mu się to udaje, nawet, jeśli nie jest to celowe). Uważa on, że producent najzwyczajniej nie jest w stanie nadążyć z produkcją i z tego wynika całe zamieszanie. Co więcej, napisał on, że Chińczycy powinni dostarczać na rynek więcej czarnych wersji kolorystycznych, ponieważ czarne ramki wokół wyświetlacza w białym wariancie są zbyt widoczne. Z drugiej strony (choć już o tym nie wspomina), ten model sprzedaje się dużo szybciej i o wiele trudniej go dostać.

Dzięki serwisowi źródłowemu dowiedzieliśmy się też, kto odpowiada za produkcję Mi 5 – są to Foxconn i Inventec. Natomiast za wearables odpowiada Huami.

Źródło: GizmoChina

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona