Ważne

Xiaomi nie ogranicza dostępności Mi 5 z premedytacją

Smartfony Xiaomi zawsze cieszą się ogromnym “wzięciem”. Jednak to Mi 5 tylko w ciągu kilku dni stał się obiektem pożądania kilkunastu milionów klientów. Producent nie nadąża z jego produkcją, co nie do końca spotyka się z aprobatą tych, którzy chcą zakupić tegorocznego flagowca. Ci bardziej rozgoryczeni twierdzą nawet, że Chińczycy robią to umyślnie. A to nie jest prawdą.

Jakimi prawami rządzi się rynek – każdy wie. Im coś jest trudniej dostępne, tym automatycznie staje się bardziej pożądane (i nie mam tu na myśli tylko zasobności portfela i możliwości finansowych klientów). Czasem prowadzi to do patologii, jak na przykład umyślne windowanie cen, aby “wycisnąć” jeszcze więcej grosza od każdego chętnego na dany produkt.

W przypadku Mi 5 nie jest to jednak prawdą. Po pierwsze, kwoty, jakie trzeba zapłacić za każdy model, pozostają od początku na tym samym, stałym poziomie. Problemem pozostaje dostępność smartfonów. Od wprowadzenia ich na rynek zorganizowano kilka tzw. flash sale’i, lecz to wciąż jest kropla w morzu potrzeb. Xiaomi zapowiedziało więc, że w tym miesiącu zwiększy produkcję, aby zaspokoić (przynajmniej w większym stopniu niż dotychczas) popyt, jakim cieszy się tegoroczny flagowiec.

Swoją opinią na powyższy temat postanowił podzielić się również analityk Kevin Wang z IHS Technology. Jego zdaniem, Xiaomi nie ogranicza dostępności Mi 5 tylko po to, aby “podgrzać” atmosferę wokół niego i utrzymać zamieszanie (choć i tak – jak widać – mu się to udaje, nawet, jeśli nie jest to celowe). Uważa on, że producent najzwyczajniej nie jest w stanie nadążyć z produkcją i z tego wynika całe zamieszanie. Co więcej, napisał on, że Chińczycy powinni dostarczać na rynek więcej czarnych wersji kolorystycznych, ponieważ czarne ramki wokół wyświetlacza w białym wariancie są zbyt widoczne. Z drugiej strony (choć już o tym nie wspomina), ten model sprzedaje się dużo szybciej i o wiele trudniej go dostać.

Dzięki serwisowi źródłowemu dowiedzieliśmy się też, kto odpowiada za produkcję Mi 5 – są to Foxconn i Inventec. Natomiast za wearables odpowiada Huami.

Źródło: GizmoChina

Komentarze

 • I†achi

  ;)

 • Konrad Uroda-Darłak

  W ogóle to zapowiadane zwiększenie produkcji już było, czy dopiero będzie?

  • Było już i według zapowiedzi miało się to rozpocząć w tym miesiącu, tj. kwietniu.

   • Konrad Uroda-Darłak

    Że w kwietniu to ja wiem, tylko mi bardziej o dzień chodziło – niemniej jeśli twierdzisz, że się rozpoczęło to ok :P

 • Will5on

  Dąbek znowu plecie bzdury.
  Ceny nie są stałe- są niskie dla chińczyków, a kto chce kupić w Europie musi się podzielić sowitą marżą ze sklepami chińskimi.
  Nie ma żadnych flash sale. Xiaomi po prostu systematycznie rzuca do sklepów to co mu się uda wyprodukować.

  • Maciej Szkudlarek

   Flash sale było na 6-lecie, ale tylko dla Chińczyków

 • yappa

  Zamówiłem Mi5 4GB jeszcze w marcu na ibuygou. Nie są w stanie podać nawet przybliżonego terminu realizacji. Na niektórych witrynach podana jest przybliżona data wysyłki na 31 maja, więc zrezygnowałem. Bez problemu zwrócili kasę. Problem teraz co innego kupić…

 • D&D

  Pytanie odnośnie chińczyków: Czy jakiś z zaprezentowanych ostatnio chińczyków (Xiaomi lub Meizu) posiadają/będą posiadać ekran AMOLED?
  Coś mi się kojarzy taki wpis na tym portalu ale nie mogę do niego teraz dotrzeć. Z góry dziękuje za podpowiedź.

 • Maciej Szkudlarek

  Z tym że cena mi5 na ibuygou skoczyła, tyle ile teraz kosztuje 64gb na samym początku kosztował pro

 • Samuraj

  Problem z dostępnością znam to z autopsji. Bodajże 11 i 22 marca próbowałem kupić Mi5 na oficjalnej stronie za pomocą kolegów z Chin. Pisali z żalem, że w ciągu 5 minut, w ciągu których próbowali je nabyć strona była zajechana, a po tych 5 minutach sprzedaż wstrzymana bo brakło towaru.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona