Ważne

Dostałeś SMS z informacją o dostępnej aktualizacji? Uważaj, to wirus!

Użytkownicy smartfonów nieustannie narażeni są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ataki ze strony przestępców. Nie wystarczy jednak mieć zainstalowanego antywirusa. Najważniejsza jest ostrożność i czujność. Tego ostatniego – niestety – najczęściej brakuje.

Informacja o kolejnym, groźnym wirusie najpewniej nie pojawiłaby się w mediach, gdyby nie fakt, że jeden z redaktorów Komputer Świata otrzymał podejrzaną wiadomość. Jej nadawcą jest ANDROID, a w treści znalazła się informacja, że dostępna jest aktualizacja oraz link, w który należy kliknąć, aby ją pobrać. To jednak inicjuje proces nie instalacji aktualizacji, a pobierania niebezpiecznego wirusa.

Po chwili pojawia się powiadomienie o poszukiwaniu problemów i optymalizacji smartfona, a następnie informacja o tym, że w Ustawieniach należy zaznaczyć odpowiednią opcję, aby zezwolić na instalację aplikacji spoza Sklepu Play. Wirus, dość zaskakująco, widnieje później jako Adobe Flash Player i ma dostęp do aplikacji Telefonu oraz Wiadomości (może więc nawiązywać połączenia i wysyłać wiadomości). Na szczęście można go dość szybko odinstalować w Ustawieniach.

Jeśli więc dostaliście podobną wiadomość, od razu ją skasujcie. Instalacja wirusa może Was bowiem słono kosztować – przestępcy na pewno będą dzwonić i wysyłać wiadomości na wysokopłatne numery. Jeśli nie posiadacie całkowitej (lub przynajmniej częściowej) blokady usług Premium Wasz następny rachunek za telefon może Was niemiło zaskoczyć. A tego z pewnością każdy chciałby uniknąć.

Źródło: Komputer Świat

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona