Ważne

Czy i czym można zastąpić smartwatch?

Od kilkunastu miesięcy rynek smartwatchy jest coraz prężniej rozwijany. Producenci raczą nas coraz to nowszymi i bardziej dopracowanymi modelami inteligentnych zegarków. Najnowsze propozycje tych urządzeń wizualnie przypominają klasyczne czasomierze, a po wybraniu odpowiedniej tarczy na pierwszy rzut oka czasem trudno jest odróżnić smartwatch od klasycznego zegarka. Jednak nie wszystkim pasuje takie rozwiązanie. Chcecie dowiedzieć się czy i czym można zastąpić smartwatch? Zapraszam do lektury.

Godzina i data

Podstawowym zadaniem zegarka jest wyświetlanie godziny i daty. Obecne smartwatche, gdy mają stale włączoną opcję wyświetlania tarczy, nie wytrzymują na baterii dłużej niż jeden, do półtora dnia. Jest to największa wada inteligentnych czasomierzy. Tutaj w zastępstwie przychodzi nam zwykły zegarek. O jego czas pracy na baterii nie musimy się stale martwić.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości dowolnego konfigurowania wyglądu tarczy smartwatcha oraz dodatkowych informacji na niej wyświetlanych, takich jak liczba nieprzeczytanych powiadomień, aktualne informacje o pogodzie czy liczba przebytych kroków. Jest to niewątpliwy plus względem klasycznych zegarków. Po pierwsze dostarcza nam znacznie więcej informacji niż wyświetlanie godziny, a po drugie – gdy obecna tarcza nam się znudzi – możemy sobie w dowolnej chwili zmienić jej wygląd.

czym-zastąpić-smartwatch-02

Powiadomienia

Używając klasycznego zegarka nie mamy możliwości wyświetlania powiadomień, które okazują się pomocne. Tutaj z pomocą przychodzi nam inteligentna opaska. Na ogół wytrzymuje znacznie dłużej na baterii od smartwatcha. Poinformuje nas o nadchodzących powiadomieniach poprzez wibracje lub zaświecenie się diody. Moc wibracji, rodzaj, kolor lub częstotliwość świecącej się diody można w wielu opaskach konfigurować tak, aby rozróżniać jakiego typu powiadomienie otrzymaliśmy. Powiecie, że wystarczy rzucić okiem na odpowiednio skonfigurowaną pod siebie tarczę smartwatcha i mamy to samo, a nawet jeszcze więcej. Macie rację. Przez same wibracje i diody powiadomień trudno jest przekazać więcej informacji, niż poinformowanie nas czy mamy nieprzeczytanego smsa, e-maila, nieodebrane połączenie czy też powiadomienie z Twittera.

czym-zastąpić-smartwatch-04

Funkcje fitness

Przejdźmy teraz do funkcji fitness. Inteligentne zegarki wyposażone są w pulsometry, które umiejscowione są na spodzie koperty. Umożliwia nam to monitorowanie pulsu podczas wysiłku fizycznego. Szybki podgląd danych dostępny jest z poziomu smartwatcha, jednak aby podejrzeć szczegółowe statystyki musimy sięgnąć po telefon. To samo tyczy się liczby przebytych kroków. Zliczane są one w wewnętrznej aplikacji zegarka, ale aby zobaczyć dokładne dane, wykresy i zestawienia, musimy znowu sięgnąć po smartfon.

Używając  inteligentnej opaski ciągle mamy możliwość mierzenia pulsu (opaska musi mieć pulsometr) czy liczenia kroków. Aby zobaczyć jakiekolwiek dane trzeba sięgnąć po telefon, chyba że opaska ma mały, ekran na którym powyższe dane mogą zostać zaprezentowane.

Niewątpliwą przewagą smart zegarków jest natomiast możliwość stałego wyświetlania trasy, informacji o prędkości, przebytej drodze, spalonych kaloriach. Tego nie znajdziemy w opaskach. Trzeba do tego włączyć osobną aplikację na smartfonie i stale patrzeć się na ekran naszego telefonu.

czym-zastąpić-smartwatch-05

Inne funkcje „smart”

Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest sterowanie odtwarzaczem muzyki w smartfonie. Wystarczy kilka muśnięć palcem, aby zwiększyć głośność czy wybrać inną piosenkę. Niewątpliwie wygodne. Tutaj z kolei w zastępstwie przychodzą nam same słuchawki. Mając słuchawki bezprzewodowe, nauszne czy dokanałowe, często z jednej strony są przyciski umożliwiające nam sterowanie głośnością czy zmianę odtwarzanych utworów. Można to robić prawie tak samo wygodnie, jak z poziomu inteligentnego zegarka. Wybierając słuchawki przewodowe warto rozglądać się za takimi, które mają na kablu pilocik do sterowania odtwarzaczem. Oczywiście nawet mając smartwatcha potrzebujemy słuchawek, aby tej muzyki słuchać. Tutaj pomocna jest pamięć wbudowana w inteligentny zegarek. Dzięki temu możemy bezpośrednio z niego odtwarzać muzykę bez konieczności zabierania smartfona z domu.

Monitorowanie snu dla niektórych też jest ważne. Mając smartwatcha kładziemy go sobie na szafce nocnej, odpalamy odpowiednią aplikację i idziemy spać. Ale czy smartfon nie oferuje tego samego? Oferuje. Dzięki niemu możemy uzyskać podobne efekty. Tutaj też wystarczy aplikacja. Warto wspomnieć o opaskach. One też oferują nam taką funkcję, z ta różnicą, iż musimy je mieć na ręce, co też może być niewygodne dla sporej liczby osób. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Poza wspomnianymi wyżej przykładami, smartwatche mają wiele innych ciekawych funkcji, takich jak komendy głosowe lub bezpośrednie odpowiadanie na powiadomienia, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zastąpić – musimy wyciągnąć smartfona z kieszeni.

czym-zastąpić-smartwatch-03

Zatem czy można zastąpić smartwatch?

Posiadając zestaw w postaci klasycznego zegarka, inteligentnej opaski, słuchawek bezprzewodowych lub przewodowych z pilotem na kablu w jakimś stopniu możemy zastąpić smartwatch. To, czy alternatywne rozwiązanie okaże się skuteczne, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i tego, jak dużo używamy funkcji, których zastąpić się nie da inaczej niż wyciągając smartfona z kieszeni. Prawda jest taka, że nigdy nie osiągniemy tak szerokiej funkcjonalności, jaką oferują smart zegarki, nieważne jak bardzo byśmy się starali.

Jak to mówią nie ma róży bez kolców. Przeciętny smart zegarek na baterii wytrzyma nam do 2 dni, podczas gdy niektóre inteligentne opaski działają nawet do 20 dni albo i więcej. Dodajmy do tego konieczność używania dedykowanej ładowarki indukcyjnej lub specjalnej podstawki oraz pamiętania o zabieraniu jej na każdy dłuższy wyjazd. Nie każdemu to pasuje. Mi osobiście nie, dlatego też używam klasycznego zegarka, inteligentnej opaski i słuchawek z pilotem na kablu. To też zachęciło mnie do napisania tego tekstu. Zdaję sobie sprawę, że smartwatch ma ogrom funkcji, ale nie jestem w stanie zaakceptować czasu pracy na baterii jaki oferuje, a z wielu funkcji po upłynięciu dwóch tygodni testów jednego z tego typu urządzeń, po prostu przestałem używać.

czym-zastąpić-smartwatch-07

Każdy z nas ma inne preferencje, korzysta z urządzeń w inny sposób i w innych warunkach. Dlatego do decyzji o kupnie smartwatcha trzeba podchodzić indywidualnie. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jakich funkcji będziemy korzystać, czy jesteśmy w stanie zaakceptować krótki czas pracy na baterii oraz czy chcemy wydać niemałe pieniądze na urządzenie, które po 2-3 latach (albo i szybciej, patrząc na cykl wydawniczy poszczególnych producentów) może okazać się już stare, podczas gdy klasyczny zegarek raczej się nie zestarzeje. Sam koszt inteligentnej opaski jest też na ogół sporo niższy niż smart zegarka.

A czy Wy używacie inteligentnych zegarków? A może preferujecie klasyczne? Korzystacie z inteligentnych opasek? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. Mam nadzieję, że uda mi się rozpocząć tym tekstem małą dyskusję na temat przydatności inteligentnych urządzeń tego typu.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona