Ważne

Czy i czym można zastąpić smartwatch?

Od kilkunastu miesięcy rynek smartwatchy jest coraz prężniej rozwijany. Producenci raczą nas coraz to nowszymi i bardziej dopracowanymi modelami inteligentnych zegarków. Najnowsze propozycje tych urządzeń wizualnie przypominają klasyczne czasomierze, a po wybraniu odpowiedniej tarczy na pierwszy rzut oka czasem trudno jest odróżnić smartwatch od klasycznego zegarka. Jednak nie wszystkim pasuje takie rozwiązanie. Chcecie dowiedzieć się czy i czym można zastąpić smartwatch? Zapraszam do lektury.

Godzina i data

Podstawowym zadaniem zegarka jest wyświetlanie godziny i daty. Obecne smartwatche, gdy mają stale włączoną opcję wyświetlania tarczy, nie wytrzymują na baterii dłużej niż jeden, do półtora dnia. Jest to największa wada inteligentnych czasomierzy. Tutaj w zastępstwie przychodzi nam zwykły zegarek. O jego czas pracy na baterii nie musimy się stale martwić.

Warto jeszcze wspomnieć o możliwości dowolnego konfigurowania wyglądu tarczy smartwatcha oraz dodatkowych informacji na niej wyświetlanych, takich jak liczba nieprzeczytanych powiadomień, aktualne informacje o pogodzie czy liczba przebytych kroków. Jest to niewątpliwy plus względem klasycznych zegarków. Po pierwsze dostarcza nam znacznie więcej informacji niż wyświetlanie godziny, a po drugie – gdy obecna tarcza nam się znudzi – możemy sobie w dowolnej chwili zmienić jej wygląd.

czym-zastąpić-smartwatch-02

Powiadomienia

Używając klasycznego zegarka nie mamy możliwości wyświetlania powiadomień, które okazują się pomocne. Tutaj z pomocą przychodzi nam inteligentna opaska. Na ogół wytrzymuje znacznie dłużej na baterii od smartwatcha. Poinformuje nas o nadchodzących powiadomieniach poprzez wibracje lub zaświecenie się diody. Moc wibracji, rodzaj, kolor lub częstotliwość świecącej się diody można w wielu opaskach konfigurować tak, aby rozróżniać jakiego typu powiadomienie otrzymaliśmy. Powiecie, że wystarczy rzucić okiem na odpowiednio skonfigurowaną pod siebie tarczę smartwatcha i mamy to samo, a nawet jeszcze więcej. Macie rację. Przez same wibracje i diody powiadomień trudno jest przekazać więcej informacji, niż poinformowanie nas czy mamy nieprzeczytanego smsa, e-maila, nieodebrane połączenie czy też powiadomienie z Twittera.

czym-zastąpić-smartwatch-04

Funkcje fitness

Przejdźmy teraz do funkcji fitness. Inteligentne zegarki wyposażone są w pulsometry, które umiejscowione są na spodzie koperty. Umożliwia nam to monitorowanie pulsu podczas wysiłku fizycznego. Szybki podgląd danych dostępny jest z poziomu smartwatcha, jednak aby podejrzeć szczegółowe statystyki musimy sięgnąć po telefon. To samo tyczy się liczby przebytych kroków. Zliczane są one w wewnętrznej aplikacji zegarka, ale aby zobaczyć dokładne dane, wykresy i zestawienia, musimy znowu sięgnąć po smartfon.

Używając  inteligentnej opaski ciągle mamy możliwość mierzenia pulsu (opaska musi mieć pulsometr) czy liczenia kroków. Aby zobaczyć jakiekolwiek dane trzeba sięgnąć po telefon, chyba że opaska ma mały, ekran na którym powyższe dane mogą zostać zaprezentowane.

Niewątpliwą przewagą smart zegarków jest natomiast możliwość stałego wyświetlania trasy, informacji o prędkości, przebytej drodze, spalonych kaloriach. Tego nie znajdziemy w opaskach. Trzeba do tego włączyć osobną aplikację na smartfonie i stale patrzeć się na ekran naszego telefonu.

czym-zastąpić-smartwatch-05

Inne funkcje „smart”

Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji jest sterowanie odtwarzaczem muzyki w smartfonie. Wystarczy kilka muśnięć palcem, aby zwiększyć głośność czy wybrać inną piosenkę. Niewątpliwie wygodne. Tutaj z kolei w zastępstwie przychodzą nam same słuchawki. Mając słuchawki bezprzewodowe, nauszne czy dokanałowe, często z jednej strony są przyciski umożliwiające nam sterowanie głośnością czy zmianę odtwarzanych utworów. Można to robić prawie tak samo wygodnie, jak z poziomu inteligentnego zegarka. Wybierając słuchawki przewodowe warto rozglądać się za takimi, które mają na kablu pilocik do sterowania odtwarzaczem. Oczywiście nawet mając smartwatcha potrzebujemy słuchawek, aby tej muzyki słuchać. Tutaj pomocna jest pamięć wbudowana w inteligentny zegarek. Dzięki temu możemy bezpośrednio z niego odtwarzać muzykę bez konieczności zabierania smartfona z domu.

Monitorowanie snu dla niektórych też jest ważne. Mając smartwatcha kładziemy go sobie na szafce nocnej, odpalamy odpowiednią aplikację i idziemy spać. Ale czy smartfon nie oferuje tego samego? Oferuje. Dzięki niemu możemy uzyskać podobne efekty. Tutaj też wystarczy aplikacja. Warto wspomnieć o opaskach. One też oferują nam taką funkcję, z ta różnicą, iż musimy je mieć na ręce, co też może być niewygodne dla sporej liczby osób. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Poza wspomnianymi wyżej przykładami, smartwatche mają wiele innych ciekawych funkcji, takich jak komendy głosowe lub bezpośrednie odpowiadanie na powiadomienia, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zastąpić – musimy wyciągnąć smartfona z kieszeni.

czym-zastąpić-smartwatch-03

Zatem czy można zastąpić smartwatch?

Posiadając zestaw w postaci klasycznego zegarka, inteligentnej opaski, słuchawek bezprzewodowych lub przewodowych z pilotem na kablu w jakimś stopniu możemy zastąpić smartwatch. To, czy alternatywne rozwiązanie okaże się skuteczne, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i tego, jak dużo używamy funkcji, których zastąpić się nie da inaczej niż wyciągając smartfona z kieszeni. Prawda jest taka, że nigdy nie osiągniemy tak szerokiej funkcjonalności, jaką oferują smart zegarki, nieważne jak bardzo byśmy się starali.

Jak to mówią nie ma róży bez kolców. Przeciętny smart zegarek na baterii wytrzyma nam do 2 dni, podczas gdy niektóre inteligentne opaski działają nawet do 20 dni albo i więcej. Dodajmy do tego konieczność używania dedykowanej ładowarki indukcyjnej lub specjalnej podstawki oraz pamiętania o zabieraniu jej na każdy dłuższy wyjazd. Nie każdemu to pasuje. Mi osobiście nie, dlatego też używam klasycznego zegarka, inteligentnej opaski i słuchawek z pilotem na kablu. To też zachęciło mnie do napisania tego tekstu. Zdaję sobie sprawę, że smartwatch ma ogrom funkcji, ale nie jestem w stanie zaakceptować czasu pracy na baterii jaki oferuje, a z wielu funkcji po upłynięciu dwóch tygodni testów jednego z tego typu urządzeń, po prostu przestałem używać.

czym-zastąpić-smartwatch-07

Każdy z nas ma inne preferencje, korzysta z urządzeń w inny sposób i w innych warunkach. Dlatego do decyzji o kupnie smartwatcha trzeba podchodzić indywidualnie. Powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, z jakich funkcji będziemy korzystać, czy jesteśmy w stanie zaakceptować krótki czas pracy na baterii oraz czy chcemy wydać niemałe pieniądze na urządzenie, które po 2-3 latach (albo i szybciej, patrząc na cykl wydawniczy poszczególnych producentów) może okazać się już stare, podczas gdy klasyczny zegarek raczej się nie zestarzeje. Sam koszt inteligentnej opaski jest też na ogół sporo niższy niż smart zegarka.

A czy Wy używacie inteligentnych zegarków? A może preferujecie klasyczne? Korzystacie z inteligentnych opasek? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. Mam nadzieję, że uda mi się rozpocząć tym tekstem małą dyskusję na temat przydatności inteligentnych urządzeń tego typu.

Komentarze

 • Dla mnie rozwiązanie “Mając smartwatcha kładziemy go sobie na szafce nocnej, odpalamy odpowiednią aplikację i idziemy spać.” mija się z celem.

  Lepsze rozwiązanie jest właśnie w opaskach, jak przykładowo Mi Band – wcale nie jest to niewygodne podczas spania (podkreślam ponownie – jak dla mnie), a przynajmniej analizuje też w jakimś tam stopniu fazy snu ;-)

  Korzystam zarówno z opaski jak i zegarka – oba są już stałym elementem i nie wyobrażam sobie codziennego korzystania z telefonu bez nich ;-)

  • someone

   Zawsze mnie to ciekawiło, co Ci daje to że wiesz ile trwają u ciebie fazy snu? Nie masz na nie wpływu a patrzenie w aplikacje i sprawdzanie czy według niej się wyspałem to trochę bez sensu.

   • Lukasz Misinski

    Tam nie ma na co patrzeć ale opaska może dzięki temu obudzić w odpowiedniej porze. ?

   • Wrb

    Ma się na nie wpływ.Przydają się do analizy i można popracować trochę nad tym by wydłużyć fazę głębokiego snu :)

 • Wrb

  Uwielbiam klasyczne zegarki,tak więc nie ma opcji żeby z nich zrezygnować.Dlatego w moim przypadku najlepiej sprawdza się opaska mi band od Xiaomi.Ponad miesiąc na jednym ładowaniu to dla niej nie problem,a jest przy tym sporo dokładniejsza niż opaski od Sony albo MyKronoz.Chociaż muszę przyznać ,że nowe smartwatche od Fosilla wyglądają naprawdę świetnie !

 • Pan_droid

  Dobry tekst Damian. Gratuluję i czekam na więcej.

 • Malinka

  Według mnie smartwatch to niepotrzebny miły dodatek do telefonu. Żadnym problemem nie jest wyjęcie smartphona i sprawdzenie powiadomień.

 • Lukasz Misinski

  Mam jeszcze jedną wadę smartwatchy. Pochłaniają uwagę przy powiadomieniach. Opaska typu miBand o wiele mniej przyciąga uwagę szczególnie, że można ustawić opóźnienie powiadomienia przy połączeniach przychodzących ?

 • Foorio

  Mam MiBanda 1S z pulsometrem i jestem bardzo zadowolony z czasu pracy na jednym ladowaniu(srednio 3 tygodnie) oraz wszystkich funkcji ktore oferuje. Nie wykluczam jednak, ze w przyszlosci kupie SmartWatch, ale pod jednym warunkiem – ze bedzie od Xiaomi:)

  • Też mam MiBanda ale bez pulsometru. Z pulsometrem planuję sobie zamówić niedługo.

  • m

   Miband bez pulsometru trzyma mi 35-40 dni, powiadamiając o smsach powiadomieniach i z codziennymi alarmami.

 • Maciej Pastuszak

  Ja używałem najpierw inteligentnej opaski fitbit flex a teraz od jakiegoś miesiąca smart watcha i jestem bardzo zadowolony, szczególnie z możliwości bezdotykowego ustawiania przypomnień przy pomocy głosy, pisania sms/maila/whatsappa/ dzwonienia itp. Szczególnie przydatne w samochodzie.

 • Barilla

  Ja od dawna zastępuje smartwatcha brakiem smartwatcha, sprawdza się świetnie ;)

  • Ja też zrezygnowałem z nich. Nie ciągnie mnie do powrotu.

 • jendrush

  Dlaczego mówiąc o smartwatchach nie wspomniano o Pebble? Nie jest to co prawda zegarek z Android Wear, ale spokojnie można go nazwać smartwatchem, dodatkowo trzyma znacznie dłużej niż te 2 dni cały czas pokazując godzinę i powiadomienia. Można też po części korzystać z niego jako opaski fitness, ale osobiście uważam że Mi Band jest dużo wygodniejsze.

  • Nie wspomniałem o Pebble, ponieważ nigdy nie miałem z nimi do czynienia. Nawet w ręku go nie trzymałem. Nie chciałem pisać opierając się na tym co znajdę w internecie.
   Niemniej dzięki wielkie za zwrócenie uwagi!

   • jendrush

    W porządku:) Nie ma tej samej funkcjonalności co zegarki z Android Wear, ale zdecydowanie warto o nim wspomnieć. Ja mam osobiście Mi Band, oraz Pebble, ale myślę o zegarku z Android Wear z powodu obsługi głosowej, a niedawny update Google Now daje sporo. Na razie jednak wydaje mi się że te zegarki są zbyt drogie jak na to co oferują.

    • Cena to też jedna ze składowych, które mnie odrzucają od smartwatchy. Kolejna składowa to bateria i osobna stacja dokująca, podstawka do jej ładowania. Pamiętanie o ładowaniu zegarka minimum raz na dwa dni mnie denerwuje tym bardziej, że odkąd skończyłem 10 lat używam klasycznego zegarka i nie muszę się martwić o jego baterię.

  • adi191pls

   Równie dobrze możnaby napisać, czemu nikt nie wspomniał o Cogito Classic, który trzyma do pół roku na jednej baterii.

  • smartmaniak

   Mój mi band po 20 dniach od ładowarki ma jeszcze 65% bateri. Szkoda tylko że jego pasek jest taki sztywny, przez co czuć go na ręce.

   • jendrush

    Mój zwykły Mi Band też wytrzymywał spokojnie ponad miesiąc. Teraz mam 1S i przy pomiarze pulsu co 5 minut widzę że wytrzyma ponad 2 tygodnie. Ja z kolei co do paska nie mam zastrzeżeń, w porównaniu do Pebble praktycznie nie czuję że go mam na ręce.

    • Wrb

     Ja używam mi band już prawie rok i właśnie czekam na dostawę 3 opaski ponieważ w dwóch wcześniejszych pękło mi to oczko trzymające pasek.Wszystkie opaski oczywiście oryginalne i praktycznie raz założone i ściągane tylko do ładowania (raz na ok.40 dni) Tak więc mogli by to poprawić,bo poza tym działa super z moim iPhonem.

     • jendrush

      No w sumie mi też to oczko w opasce pękło, ale ja zdejmowałem i zakładałem większą ilość razy, więc uznałem to za normalne zużycie materiału. I tak według mnie sporo to wytrzymuje, co nie znaczy oczywiście że nie mogli by tego zrobić lepiej:)

 • Delfer

  Świetny artykuł. Jak każdy z resztą na tym portalu. Czekam na więcej tego typu felietonów! :)

 • Marcin RM

  A jak opaska ma wbudowany gps żeby po treningu zobaczyć dokładną trasę?

 • jedyna szansa dla smarta to bateria w pasku (cały pasek) albo kolorowy e-ink

  • LCD

   kolorowy e-ink to mirasol

 • Anty no life :)

  Bardzo ciekawy artykul:) Wedlug mnie najwazniejsze jest okreslenie, czego tak na prawde oczekujemy od smartbizuterii. Ja osobiscie cenie duza funkcjonalnos. Z tego powodu do tej pory moim ulubionym smartzegarkiem byl gear s. Mialem tez gear fit ale wlasnie… ograniczona funkcjonalnosc. Iczywiscie ma tez to byc ciekawym akcesorium pod katem wygladu. Oaski same w sobie sa np dla mnie malo przydatne a juz opaski typu miband bez wyswietlacza… nie maja sensu. Wazne zebym oprucz podstawowych funkcji, mogl wysylac smsy, wzglednie prowadzic rozmowy:)

 • Jacob

  Dla mnie smartwach to odkrycie tego roku. Zacząłem od Zenwacha w lipcu a teraz LG Urbane 2 od dwóch tygodni. Wygoda i użyteczność w zwykłych sytuacjach, gdy mogę “zapomnieć” o szukaniu telefonu. Zdarzyło mi się słuchając audiobooka na Zenku zapomnieć telefonu :D

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona