Ważne
Wiko VIEW

Nowy Nexus od HTC z funkcją 3D Touch

Prace nad nowymi Nexusami trwają. Według wcześniejszych informacji producentem topowych smartfonów ma być tajwańska firma HTC. Są też nowe wieści – kolejne Nexusy będą wyposażone w funkcję znaną z iPhone’ów 6s, czyli 3D Touch.

… Albo Force Touch – w zależności od tego, z którego nazewnictwa Apple’a skorzystamy. W każdym razie, chodzi o dodatkowe wykorzystanie ekranu dotykowego w smartfonach. W skrócie – w zależności od siły nacisku uzyskujemy inne funkcje oferowane przez aplikacje czy wbudowane w system narzędzia i funkcje. Oprócz iPhone’a 6s takie rozwiązanie znaleźć można również w smartfonach Huawei Mate S oraz ZTE Axon Mini.

Wkrótce jednak 3D Touch ma stać się standardem dla Androida. Podobno w związku z pomysłem na wprowadzenie go do nowych Nexusów przez HTC, nad obsługą tej technologii ma właśnie pracować Google. Pełna obsługa 3D Touch pojawi się zapewne wraz z aktualizacją do wersji Android N. Więcej na temat nowego wydania mobilnego systemu Google’a dowiemy się z pewnością podczas zbliżającej się konferencji Google I/O (18-20 maja).

Zresztą, nie tylko HTC zainteresowany jest technologią 3D Touch w smartfonach. Nad nowymi smartfonami, które będą obsługiwały tę technologię, pracują również inne azjatyckie firmy. Według ostatnich doniesień to m.in. Xiaomi, Meizu, Oppo oraz Vivo. Meizu już potwierdziło, jak informowaliśmy, że technologia siły nacisku na ekran dotykowy pojawi się chociażby w przygotowywanym phablecie Pro 6. Pozostałe smartfony, chociaż obecnie niewiele o nich wiemy, trafią na rynek najpewniej w drugiej połowie tego roku. W każdym razie, jest na co czekać.

Co ciekawe, HTC robił już Nexusy dla Google’a. Konkretnie, pierwszy z tej linii – Nexus One, który trafił do sprzedaży 5 stycznia 2010. Potem HTC wypuściło też tablet Nexus 9. Od tego czasu sporo się zmieniło. Teraz HTC ma szansę, po kilku nieco słabszych moim zdaniem modelach, zaprezentować coś ciekawego i na nowo przyciągnąć użytkowników do marki Nexus.

źródło: GizmoChina

Komentarze

 • Patryk

  Właśnie przymierzam się do zakupu następcy nexusa 6p. Wiadomość, że będzie od HTC jeszcze bardziej mnie do niego przekonuje :)

  • Zobaczymy, czy uda im się wyjść z dołka. Niedługo też premiera HTC One M10.

 • Google I/O jest w maju, nie w marcu… ;)

  • Marcin Wojciechowski

   Kasiu no to czekamy na konferencję Google I/0 i mam nadzieję nie zawieźć się na najnowszym Androidzie N. Sporo sobie po nim obiecuję.

 • dodoPL

  Jest telefon gdzie czytnik linii jest w ekranie? Tzn. przykladam palec do ekranu i odblokowywuje telefon :)

 • Marcin Wojciechowski

  Cieszy mnie, że najnowsze Nexusy otrzymają funkcję 3D Touch/Force Touch i że stanie się ona standardem od Androida N ale martwi mnie, że to HTC będzie producentem tych smartfonów, które będą znając życie i HTC bardzo drogie i z pewnością droższe niż te produkowane przez LG.

 • kajtam

  Dobrze jest jakiś postęp, oby tak dalej. Ale… dla szerokiego odbiorcy nic się nie zmienia, zanim andek n zdobędzie sensowny udział miną ze 3 lata. Dla force touch nadzieja jest w chińczykach ze średniej półki. Bardzo ubolewam nad modelem dystrybucyjnym andka. Powinni się odciąć od tego co obecnie i pójść w stronę linuksów, tam aktualizację są prawie codziennie, upgrady stosunkowo łatwe. Do tego każdy wybiera nakładkę (desktop) jaki chce. Nie ma systemu idealnego (jeszcze :D).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona