Ważne

Od teraz również użytkownicy Windows 10 Mobile zapłacą smartfonem za swoje zakupy

Sposób płacenia za zakupy nieustannie ewoluuje. Obecnie najczęściej wykorzystywanym środkiem płatniczym jest karta debetowa lub kredytowa. Na rynku dostępne są jednak inne możliwości finalizowania transakcji. Ich wachlarz stale się poszerza i bardzo możliwe, że już wkrótce to nie gotówką, ani nie kartą, a właśnie smartfonem będziemy najczęściej płacić w sklepach.

Jest to naturalna kolej rzeczy. Swojego czasu sporą popularnością cieszyły się naklejki na telefony, działające tak samo, jak karty zbliżeniowe. Natomiast od 2012 roku Orange oraz T-Mobile wydają specjalne karty SIM, na których można „zapisać” swoją kartę debetową lub kredytową. Jednak z możliwości korzystania z tego rozwiązania wycofuje się coraz więcej banków – zrobił to już Getin Bank, Raiffeisen i mBank.

Naturalnym więc procesem jest szukanie i oferowanie innych sposobów płacenia za zakupy. Jednym z nich są dedykowane aplikacje poszczególnych banków, przy użyciu których możemy sfinalizować transakcję w sklepie, bez konieczności sięgania do portfela po kartę debetową lub kredytową – to samo możemy bowiem zrobić przy użyciu naszego smartfona.

Jednak nie wszyscy mogli z tego rozwiązania skorzystać. Mowa tu oczywiście o użytkownikach mobilnej wersji systemu operacyjnego Windows. Teraz się to zmienia, ponieważ Bank Pekao, jako pierwszy w Polsce (i na świecie również) wprowadza płatności zbliżeniowe w technologii HCE dla posiadaczy smartfonów z Windows 10 Mobile. Proces płacenia za zakupy przebiega tak samo, jak w aplikacji na Androida – zmienia się tylko jej interfejs, który jest dostosowany do „kafelkowego” charakteru W10M.

PeoPay ma także kilka ciekawych i wartych uwagi funkcji:

  • nie wymaga stałego połączenia z Internetem (trzeba jednak to robić co jakiś czas, aby program zsynchronizował limity),
  • dokonywanie płatności do kwoty 50 zł bez konieczności podawania kodu PIN (lecz należy uprzednio włączyć taką opcję w ustawieniach),
  • Szybka płatność, czyli płatność bez konieczności włączania aplikacji.

Płatności HCE udostępniają dziś Bank Pekao, BZ WBK, Getin Bank, PKO BP oraz Eurobank. W planach mają to również Alior Bank i mBank.

Źródło: Bankier

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona