Ważne

Użytkownicy Androida znacznie częściej borykali się z problemami podczas korzystania ze swoich urządzeń

Wszelkiego rodzaju elektronika potrafi sprawiać problemy, a tym samym zszargać nerwy jej właściciela. Urządzenia mobilne stają się coraz powszechniejsze – korzystają z nich również osoby starsze oraz ci, którzy nie do końca potrafią się prawidłowo nimi posługiwać. Blancco Technology Group przeprowadziło badania, jaki system operacyjny oraz marka urządzeń były najbardziej kłopotliwe dla swoich posiadaczy w czwartym kwartale 2015 roku.

Jeśli chodzi o pierwszą z ww. kwestii, to jak widać na powyższym wykresie, aż 85% udziałów w tej niechlubnej kategorii przypadło Androidowi, podczas gdy iOS zaledwie 15%.Wynika to przede wszystkim z tego, że to właśnie system operacyjny Google jest najpopularniejszy na świecie, a co za tym idzie, również liczba użytkowników jest (przynajmniej) kilkukrotnie wyższa niż korzystających z urządzeń Apple.

Gdy natomiast przyjrzymy się poszczególnym producentom, to również w tym zestawieniu niechlubnym liderem jest Samsung (27%). Drugie miejsce zajmuje Lenovo (21%), trzecie Motorola (18%), czwarte Xiaomi (11%), zaś piąte Asus (8%). Co ciekawe, Lenovo i Motoroli przypadło łącznie aż 39% (!), podczas gdy udział tej marki (tj. Lenovo) w globalnym rynku smartfonów szacuje się na około 5%. Podobnie sytuacja ma się również w przypadku pozostałej dwójki (czyli Xiaomi i Asusa). Oznacza to, że ich urządzenia znacznie częściej sprawiają problemy niż od innych producentów.

Warto jednak w tym miejscu wyjaśnić definicję słowa “problem”, jaką przyjęło Blancco Technology Group. Co ciekawe, nie chodzi tu o problemy hardware’owe, czyli uszkodzenie jakiegoś komponentu, tylko przede wszystkim o kłopoty software’owe. Badacze brali pod uwagę różne scenariusze, jak zbyt częste ładowanie czy samoczynne wyłączanie się aplikacji.

Niestety za dużą część problemów odpowiadają sami użytkownicy i ich nieumiejętne posługiwanie się posiadanym sprzętem. Dlatego najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest “zrozumienie” i prawidłowe użytkowanie urządzenia. Wtedy nie powinno sprawiać zbyt wielu kłopotów.

Źródło: Blancco Technology Group przez phoneArena

Komentarze

 • kristov

  Dokładnie. Jaki zakup taka późniejsza opinia, często niesłuszna.

 • Raul

  A kto płacił za badanie?

 • jasiuc56

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem Grzegorzem, Xiaomi sprzedaje ogromne ilości telefonów na rynku chińskim, a soft Miui jest jednym z najlepszych .

  • W artykule nie ma ani grama mojej opinii – wszystko o czym piszę jest oparte na badaniach Blancco Technology Group. Ja też uważam, że MIUI Xiaomi i EMUI Huawei są świetnymi softami, ale elektronika to tylko elektronika i w naturze ma to, że można ją uszkodzić. A nie każdy użytkownik potrafi obchodzić się z nią tak, jak należy.
   Pozdrawiam :)

  • cyc997

   Weź pod uwagę, że jesli zamówisz xiaomi z Chin z Aliexpres (lub podobnego) lub od jakiegoś mało ogarniętego “importera” z polskich serwisów aukcyjnych to na 90% masz jakiś zabugowany, zawirusowany soft który chińczyk wygrywał licząc że podasz mu na tacy swoje np. Numery kart płatniczych. Ale to nie jest tylko problem xiaomi, takie praktyki występują również w innych popularnych markach, przerabiałem to już nie raz na własnej skórze. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że taki telefon należy ZAWSZE przeflashować, również wiele osób nie wie jak to zrobić i oddają do serwisów i/lub lądują na helpdeskach – stąd te złe wyniki chińskich marek.
   Nawet kilka miesięcy temu jak zamówiłem sobie z Chin redmi note 2 to oczywiście przyszedł z tak skopanym softem, że nie dało się tego używać, szybko wrzuciłem MIUI Polska i bez najmniejszego problemu do chwili obecnej. Niedawno zamówiłem dla kolegi redmi note 3 i tez przyszedł z jakimś dziwnym softem, a na aukcji w kilku miejscach chińczyk pisał że jest wgrany oficjalny global – specjalnie szukałem żeby się nie bawić w instalację sterowników na kompa bo note 3 ma zablokowany bootloader, niestety i tak trzeba było zmienić ROM, na szczęście jest już miui Polska na zablokowany bootloader, więc problemu też nie ma.

 • Stefan P.

  Huawei, czy LG działa bezbłędnie. O kant “stołu” potłuc te badania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona