W skrócie: Nowe rdzenie ARM Cortex A32 i matryca OmniVision z większymi pikselami

MWC 2016 to miejsce prezentacji nie tylko samych urządzeń. Tutaj również są pokazywane po raz pierwszy różnego rodzaju podzespoły, możemy wspomnieć o matrycach aparatów czy procesorach. ARM zaprezentowało nowe rdzenie ARM Cortex A32, które mają być licencjonowane głównie producentom SoC dla wearables. Tymczasem OmniVision, idąc za aktualną modą, zwiększyło rozmiar pikseli w swoim 13-megapikselowym sensorze, który potrafi nagrywać filmy nawet w 300 klatkach na sekundę.

ARM Cortex A32 dla wearables

Brytyjska firma pod koniec zeszłego roku, dokładniej pisząc w połowie listopada, zaprezentowała 64-bitowe rdzenie ARM Cortex A35, wykorzystujące architekturę ARMv8-A, a mające znaleźć zastosowanie głównie w modelach z najniższej półki. Teraz natomiast przyszedł czas na premierę kolejnego przedstawiciela rodziny. Jest nim Cortex A32, który w porównaniu do reszty serii został pozbawiony obsługi 64 bitów. Cóż, wszystko po to, aby zarówno zaoszczędzić miejsce, jak i zmniejszyć zużycie energii.

ARM Cortex A32 mają zostać użyte przez różnych producentów procesorów do chociażby urządzeń ubieralnych, IoT (Internet of Things) czy też sprzętów pokroju Raspberry Pi – wszystkiego, gdzie oszczędność energii jest ważniejsza od samej wydajności. Co ciekawsze, Brytyjczycy poinformowali, że w przypadku 32-bitowych operacji rdzenie te są o ok. 10% szybsze niż pozycjonowane wyżej Cortex A35.

Względem ARM Cortex A5 czy A7 wzrost wydajności jest znaczący, szczególnie w przypadku bardziej wymagających operacji. Przy tym zużycie energii zostało zmniejszone o ponad 25% w porównaniu z A7. Warto wspomnieć, że jeden rdzeń o taktowaniu 100MHz zużywa 4mW, a cztery z częstotliwością taktowania 1GHz ok. 300mW łącznie (75mW na rdzeń). Możemy się spodziewać, że kilka firm zdecyduje się na połączenie ich z układem graficznym ARM Mali 470, stworzonym z myślą o podobnych urządzeniach.

OmniVision zaprezentowało matrycę z większymi pikselami

Najpierw było HTC i ich UltraPixel. Teraz moda, o ile w ogóle można to tak nazwać, na większe piksele kosztem ciągłego zwiększania rozdzielczości matrycy wraca do łask. Tutaj możemy wspomnieć np. o Samsungu Galaxy S7 z matrycą 12 Mpix, gdzie każdy piksel ma rozmiar 1,4 µm. Ostatnio natomiast OmniVision, jeden z największych producentów sensorów do urządzeń mobilnych, zaprezentował model OV13870.

OmniVision-OV13870

Matryca oferuje rozdzielczość 13 Mpix, a pojedynczy piksel ma wielkość 1,25µm – nie jest to rewelacyjny rezultat, aczkolwiek mamy do czynienia z progresem względem poprzedników. Zdjęcia seryjne mogą być wykonywane z prędkością 45 fotografii na sekundę. Warto wspomnieć, że sensor OmniVision oferuje nagrywanie filmów w 4K przy 240 klatkach na sekundę lub w HD przy 300 klatkach na sekundę. Niewątpliwie liczby te robią wrażenie. Niestety pojawia się inny problem: niewiele dostępnych SoC na rynku byłoby w stanie wspierać kręcenie takiego wideo.

Ważne jest także to, że moduł OV13870 ma grubość zaledwie 5,2 mm, dzięki czemu większość producentów zdoła umieścić go w telefonie bez potrzeby dodawania „garbu” na pleckach urządzenia. Produkcja seryjna ma ruszyć już w drugim kwartale tego roku. Na pierwsze modele zapewne przyjdzie nam poczekać nieco dłużej – ciekawe, jak ta matryca wypadnie w porównaniu do sensorów Sony czy Samsunga.

źródło: ARM przez Ars Technica; OmnVision przez Android Headlines