Recenzja HTC One A9

Aparat

Rzeczą, która rzuca się w oczy tuż po uruchomieniu aparatu jest fakt, że aplikacja automatycznie podbija jasność do maksymalnej, przez co fotografując w gorszych warunkach oświetleniowych po prostu razi w oczy. Miło że taka funkcja znalazła tu zastosowanie, ale jednak jeszcze milej by było, gdyby HTC dało nam wybór czy chcemy z niej korzystać, czy też nie.

Zdjęcia zrobimy tylnym aparatem 13,1 Mpix 4:3 4208×3120 lub 10 Mpix 16:9 4208×2368 oraz kamerką Ultra Pixel 4,1 Mpix 16:9 2688×1520 lub 1,2 Mpix 4:3 1280×960. W obu przypadkach maksymalna rozdzielczość nagrywanego wideo to Full HD – kolejna rzecz, która wypada blado na tle innych flagowców (które nagrywają już w 4K).

Do dyspozycji mamy: tryb profesjonalny (balans bieli, kompozycja, ISO, przysłona, fokus), automatyczny, panoramę, HDR, autoportret, slow motion oraz time lapse. Co ważne, zdjęcia robione w trybie profesjonalnym możemy zapisywać w formacie JPG lub RAW – w zależności od wybranej przez nas opcji.

Zdjęcia w słoneczne dni wychodzą bardzo dobrej jakości i co do tego raczej trudno mieć zastrzeżenia – ale im ciemniej, tym więcej szumów. W przypadku zdjęć z frontowej kamerki zwróćcie uwagę na to, jak ostra wychodzi fotografowana postać – efekt, w mojej ocenie, jest świetny.

Przykładowe zdjęcia zrobione HTC One A9 (załączone w oryginalnej rozdzielczości – otwórz w nowej karcie).

Czas pracy

Akumulator o pojemności 2150 mAh nie zapowiada szaleńczo długiego czasu pracy – wprost przeciwnie. W rzeczywistości w moich rękach One A9 działał średnio… dzień roboczy, czyli od rana do wieczora. Przyzwyczajona jestem, że w większości przypadków flagowce są w stanie działać 1,5 dnia – od rana do wieczora dnia następnego. W tym przypadku, niestety, nie było to osiągalne.

Eksploatując HTC One A9 w moim trybie użytkowania, czyli dość zaawansowanym, z włączonym GPS, Bluetooth i transmisją danych LTE, telefon rozładowywał się po dziewięciu godzinach, z czego SoT (czas na włączonym ekranie) wynosił 3,5-4 godziny. Raz tylko udało się dotrwać do południa kolejnego dnia – wtedy jednak SoT wyniósł zaledwie 3 godziny.

Do dyspozycji mamy tryb oszczędzania energii (możemy włączyć, by uruchamiał się automatycznie np. gdy procent naładowania baterii spadnie do 15%) oraz tryb ekstremalnego oszczędzania energii, w którym to ekran staje się uproszczony i dostępne są jedynie najważniejsze funkcje telefonu – połączenia telefoniczne, wiadomości, poczta mejlowa, kalendarz i kalkulator.

Na szczęście jest tu szybkie ładowanie.

Podsumowanie

HTC stworzyło świetny smartfon, ale nie ma argumentów, by go sprzedać– zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni. Kto będzie chciał wejść w posiadanie smartfona z ekranem Full HD, Snapdragonem 617, 2GB RAM i 16GB pamięci, kosztującego aż 2000 złotych (przypomnę tylko, że jego cena i tak już zdążyła zmaleć…)? Taniej możemy kupić Samsunga Galaxy S6 czy LG G4, które stanowią dużo ciekawszą alternatywę dla One A9.

Doprawdy nie wiem czym HTC kierowało się wypuszczając One A9 na rynek. Patrząc jednak na cenę (tak, uczepiłam się jej, bo ona tu odgrywa kluczową rolę) można odnieść wrażenie, że HTC – podpisując umowę patentową z Apple – zapatrzyła się na sojusznika nie tylko w kwestii designu sprzętu, ale również jego ceny… A szkoda, bo One A9 to smartfon, który warty jest naszego zainteresowania.

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

  • szybkie ładowanie
  • czytnik linii papilarnych
  • przednia kamerka
  • ogólne działanie
  • NFC, WiFi, GPS, Bluetooth
  • dioda powiadamiająca

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

  • cena
  • 16GB w tak drogim smartfonie to mało śmieszny żart
  • przeciętny czas pracy
  • głośnik mono na dolnej krawędzi
  • tylko Snapdragon 617
  • nagrywanie wideo tylko Full HD

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:

1. Wideorecenzja. Wzornictwo. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie. Czytnik linii papilarnych
3. Aparat. Czas pracy. Podsumowanie. Plusy i minusy

Recenzja HTC One A9
wyświetlacz
8.5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9
akumulator
6.5
MULTIMEDIA
8
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9.5
WZORNICTWO
8
JAKOŚĆ WYKONANIA
10
Ocena użytkownika0 głosów
0
8.5
OCENA