Ważne

Rockchip RK3399 – nowy SoC dla tabletów z Androidem i Windowsem

Sześciordzeniowe CPU, ARM Mali T864 i obsługa dwóch złącz USB 3.0

Na rynku znajdziemy kilka większych firm, które zajmują się tworzeniem układów dla urządzeń mobilnych. Największymi wśród nich są Qualcomm, Mediatek i Samsung, ale nie można zapominać o reszcie, jak chociażby o Allwinner czy też Rockchip. Właśnie ten ostatni producent zapowiedział nowy procesor dla tabletów.

Rockchip RK3399, bo właśnie o nim mowa, składa się z sześciu rdzeni: cztery z nich to ARM Cortex A53 1,5GHz, dwa pozostałe to ARM Cortex A72 2GHz. Z powodu korzystania z CPU w architekturze ARMv8, układ ten znajdzie zastosowanie właśnie w urządzeniach z Androidem oraz Windowsem, ale tylko w wersji 10 Mobile. Patrząc na rynek, coraz więcej firm będzie mieć w swojej ofercie tablety właśnie z tym wariantem “okienek”.

Za wydajność renderowania grafiki będzie odpowiedzialne ARM Mali T864, dekodujące wideo do 4K i wspierające ekrany o rozdzielczości 2K. Nie zabrakło także wsparcia dla HDMI 2.0, a Rockchip pozwoli na zastosowanie w modelach z tym układem dwóch złącz USB 3.0 i jednego typu C.

Całość zostanie wykonana w procesie litograficznym 28 nm. Oficjalne wejście na rynek RK3399 nastąpi w lutym podczas konferencji MWC 2016 lub też w trakcie tajwańskich targów Computex 2016 na przełomie maja i czerwca.

źródło: WinFuture

Komentarze

 • gość

  Tablet na RK3066, 1GB ram, 16gb pamięci, andrucie 4.1 cały czas śmiga aż miło. Kawał świetnego 2-rdzeniowego procesora, asfalt 8 idzie na średnich, nie znalazłem gry która by na nim nie działała. Ten procesor jest praktycznie klasy exynosa z SGS3.

  • Fedurrr

   Ja na Android TV mam 2 rok RK3188, 4 rdzenie, 2GB RAM, 16GB pamięci wewnętrznej, jakiś tam android 4.4 custom rom, asfalt8 idzie też pełna para na full hd, ale na kernelu 720p to dopiero śmiga na full detalach. Więc powiem że na gry w 3d full hd się nie nadają te stare prock,dopiero na 720p pokazują pazury, do tego trochę prądu biorą co u mnie i tak nie ma znaczenia gdyż to nie tablet.
   Ważne że łyka filmy nawet 25GB z dźwiękiem przestrzennym i jest dobra podstawka jako prawdziwy smart TV a nie te kasztany of producentów tv.

   Exynos z sg3 bodajże miał też grafikę mali 400 mp4 więc musi to podobnie chodzić.
   Na tych Rockchipach nie odpalić gier przeznaczonych np tylko na Tegre od Nvidi .

Przeczytaj następny wpis

Xiaomi znów to zrobiło! Redmi 3 - nowy, znakomity smartfon z baterią 4100 mAh

Ośmiordzeniowy Snapdragon 616, ekran HD, MIUI 7 oraz aparaty 13 i 5 Mpix

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona