Ważne

Mediatek szykuje kolejny wydajny procesor dla urządzeń ze średniej półki

Rynek procesorów dla urządzeń mobilnych wciąż się rozwija, chociaż większość firm stawia przede wszystkim na ilość rdzeni i ładnie prezentujące się na papierze dane. Na początku 2016 roku Mediatek wprowadzi nowy układ z rodziny Helio, który wyróżni się przede wszystkim nieco mocniejszym GPU od już oferowanych produktów. W dodatku ma zostać zmniejszone zapotrzebowanie na energię.

Chodzi dokładniej o Mediateka Helio X12, czyli zmodernizowaną wersję Helio X10. Nowe SoC dalej będzie wytwarzane przez TSMC w procesie technologicznym 28 nanometrów, lecz mimo to zużycie energii ma zmniejszyć się do 15 procent. Gdyby to się powiodło, byłby to spory krok naprzód.

Samo CPU ma składać się ponownie z ośmiu rdzeni ARM Cortex A53, lecz tym razem będą taktowane zegarem o maksymalnej częstotliwości 2,25GHz (w poprzedniku 2,16GHz). Co ciekawsze, PowerVR G6200 podobno zostanie zastąpione przez minimalnie szybsze PowerVR GX6250 750MHz ze wsparciem dla Open GL 3.2, OpenCL 1.2 oraz Vulcan API.

Nowe Helio X12 będzie obsługiwało najwyżej pamięć LPDRR3 RAM 933MHz oraz eMMC 5.1, ale nie zabraknie również wsparcia dla złącza USB 3.1. Przyszłe produkty z tym procesorem Mediateka będą mogły wykonywać zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 21 Mpix. Warto także wspomnieć o obsłudze LTE Cat. 6 (pobieranie do 300Mbps, wysyłanie do 50Mbps), co stanowiłoby kolejną ważną różnicę względem starszego Helio z LTE Cat. 4.

Zapewne niedługo poznamy na jego temat kolejne informacje. Aktualnie pojawiają się plotki, jakoby Mediatek Helio X12 miał pojawić się już w ulepszonej wersji Xiaomi Redmi Note 3. Należy jednak podejść z dystansem do tych doniesień.

źródło: Gizmochina

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona