Advertisement
Ważne

Aparaty w nowych Lumiach i Nexusach zamiotły konkurencję?

Aparat w smartfonie jest jednym z najważniejszych jego elementów. Smartfony stały się największym zagrożeniem dla segmentu średniej klasy aparatów cyfrowych, które przestały oferować większe możliwości, w porównaniu do swoich mobilnych konkurentów.

W internecie pojawiały się już porównania nowych Lumii z nowymi iPhone’ami i całą androidową watahą. W serwisie GSM Arena można sprawdzić “gołą” moc matrycy i obiektywu, porównując studyjne zdjęcia uzyskane przy najniższym możliwym ISO i robione ze statywu. Na mnie największe wrażenie robi Lumia 950 i Nexus 5X. Bez dodatkowego komentarza pozostawiam Was z porównaniem:

Komentarze

 • Igor Domagała

  fotografia w smartfonach to: Nokia 808, Nokia Lumia 1020 potem długo długo nic ;)

 • D.

  Lumia 950 i Nexus 5X – najlepiej z delikatnym wskazaniem na Nexus 5X (detale na zdjęciu banknotu pięciodolarowego). Na nic zdała się 23 megapikselowa matryca Sony Xperia Z5 Premium – fatalna jakość! Przecież ten soniacz kosztuje prawie 4000 zł!

  • Za to 5X w banknocie z Darwinem ma problemy z morą (czoło) – trochę za bardzo ostrzy. Ciekawe jak RAW-y wyglądają.

   • D.

    Zgadza się. W przypadku banknotu dziesięciofuntowego, Lumia wypadła najlepiej.

    Szkoda, że nie ma próbek zdjęć wykonanych przy słabych warunkach oświetleniowych.

    A tak na marginesie, skąd tak słaby wynik Sony’ego? Ich hasło reklamowego dotyczące linii Z5 to “Our best camera phone”. Hmm…

    • Sam jestem ciekawy. W rankingu DxO Xperia Z5 wygrywa z całą konkurencją.

     • Metek

      Super podejrzane.

      Ps# czekam na wnikliwy test MS Band2 :D

     • czekam aż kuzyn przywiezie mi go z UK :)

     • Automatyk

      Przeczytaj mój post to się dowiesz, dlaczego wygrywa a nigdzie więcej nie.

     • Masz jakieś dowody czy tylko legendy ludowe?

  • u

   Xperia Z5 ma szerszy obiektyw , ma ekwiwalent ogniskowej ok. 24 mm, dla przykładu Lumia 950 ok. 26mm, jeżeli więc zdjęcia były wykonane z tej samej odległości, przy tak różnych ogniskowo obiektywach to ten test o kant d……

 • DanSlenders

  Lumia 950 strasznie przekoloryzowuje niestety. Wolę bardziej naturalne oddanie kolorów.

 • lexer

  Wierzcie mi, że DxO z rzetelnością testów ma tyle wspólnego co balet z muzyką techno. Wszyscy zawodowi fotografowie mają bekę z ich pseudotestów, podczas gdy wszyscy blogerzy od dawna powołują się na ten portal przy testach aparatów w smartfonach. Który producent lepiej posmaruje jest wyżej w ich rankingach.

 • aaa

  Nie rozumiem co ja mam tu porównywać a artykułu na gsmarena.com nie mogę znaleźć.
  Pierwsze i ostatnie pytanie.
  1. Gdzie są zdjęcia z oryginalną rozdzielczością?

 • czytelnik

  Czytalem w zachodniej prasie test tego slynnego juz telefonu MS Lumia 950 na tabletowo. Najsilniejsze punkty, to ladny ekran, jakosc zdjec, plynnosc, windows 10, continuum. Slabe punkty, to banalny wyglad, brak aplikacji oraz plastik i plastik. Hejterzy androida wysmiewali o to Samsunga, ale oczywiscie w Lumiach im to nie bedzie przeszkadzac. A teraz najlepsze, ten telefon MS wyceniony jest na 599 euro. Wszystkiego najlepszego !

  • Konrad Uroda-Darłak

   Niby prawa. Tyle dobrego, że klapkę można wymienić na inną, już lepiej wykonaną – patrz Mozo.

 • Automatyk

  Aby móc robić rzetelne porównanie aparatów w tych telefonach trzeba wziąć pod uwagę ogniskową, a raczej jej ekwiwalent. Z5 24mm, Lumia 26mm. Co to oznacza? a no to, że jeśli to samo zdjęcie robimy z tej samej odległości wychodzi nam taka kupa jak na zdjęciach porównawczych w artykule. Znaczy to, że z5 uwidoczni nam więcej na zdjęciu, bo obejmie szerszy kadr. Za tym idzie jedna ważna sprawa. Algorytm oddalając piksele musi braki czymś wypełnić i wypełnia je jakimiś wartościami uśrednionymi. No i mamy działanie takiego algorytmu na dolarówce i innych. Aby ten test miał ręce i nogi trzeba odpowiednio oddalić z5 od banknotu. Jestem ciekaw jak test wypadł by wtedy, bo obawiam się, że porównanie mogłoby być w drugą stronę. Trzeba pamiętać, że kąt jest liczony z kotangensa, a więc różnica pomiędzy 24mm i 26mm jest diametralna. Nie wiem jak można popełniać tak karygodne błędy. Portal dający oceny za mobline aparaty chyba jednak wiedział co robi, przyznając najwyższą notę dla Z5.
  Ja tylko bym chciał, aby ludzie komentujący oraz sami testerzy liznęli wiedzy z zakresu optyki i fotografii, aby później nie wypisywać takich dyrdymałów. A najważniejsze brak tutaj oryginałów do porównania.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona