Ważne

Xiaomi również pracuje nad smartfonem z dziesięciordzeniowym Helio X20

Ostatnie tygodnie 2015 roku to okres interesujący przede wszystkim ze względu na liczne promocje przygotowywane przez różne sklepy z elektroniką, dzięki którym można kupić wymarzone urządzenia w korzystnych cenach. Ja jednak o wiele bardziej, niż na gwiazdkowe prezenty, czekam na nowości, jakie przyniesie pierwszy kwartał 2016 roku.

A będzie ich naprawdę sporo. Przede wszystkim mam na myśli premierę Samsunga Galaxy S7 oraz targi MWC w Barcelonie, podczas których na pewno zostanie zaprezentowanych całe mnóstwo nowych urządzeń od różnych producentów.

Ciekawe czy wśród nich znajdą się również kolejne smartfony z dziesięciordzeniowym procesorem MediaTeka Helio X20. Kolejne, ponieważ pierwsze propozycje z tym układem mają się pojawić na rynku jeszcze w tym roku – 30 listopada Vivo X6, a 20 grudnia Elephone P9000.

Nad własnym smartfonem z tym procesorem pracuje też podobno Meizu. Do stawki włączyć się ma zamiar również Xiaomi. Jednak według najnowszych przecieków, w przeciwieństwie do konkurentów, ten chiński producent zastosuje go nie we flagowcu Mi 5 (do którego trafi Snapdragon 820), a w jednym z modeli z serii Redmi.

Jest to zaskakujące (i trochę nieprawdopodobne) ze względu na dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy ceny podzespołu – układ wraz z pamięcią kosztuje 50 dolarów. Jest to więc ponad 1/3 kwoty, jaką trzeba zapłacić na przykład za zaprezentowany niedawno Redmi Note 3 (wyposażony w Helio X10). Chińczycy musieliby się więc mocno postarać, aby nie podwyższyć za bardzo finalnej ceny smartfona, uwzględniając wysoki koszt dziesięciordzeniowego Helio X20. Niewygórowana cena modeli z serii Redmi jest bowiem jedną z największych jej zalet, więc szkoda by było, gdyby się to zmieniło.

Druga kwestia dotyczy natomiast samej rangi tego procesora. Chociaż MediaTek szykuje już Helio X30, to Helio X20 obecnie pozycjonuje się obok takich konkurentów jak Exynos 8890, Snapdragon 820 i Kirin 950, czyli układów, które trafią do flagowców różnych producentów. Chociaż Tajwańczycy raczej nie mogą wpływać na decyzje, w jakich urządzeniach znajdą się ich produkty, to zastosowanie przez Xiaomi Helio X20 w średniopółkowcu mogłoby odbić się negatywnie na ww. randze procesora.

*Na zdjęciu wyróżniającym Xiaomi Redmi Note 3

Źródło: GizmoChina

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona