Light Biz OS znacznie zwiększy możliwości wielozadaniowości w urządzeniach z Androidem
Ważne

Light Biz OS znacznie zwiększy możliwości wielozadaniowości w urządzeniach z Androidem

Od dwóch-trzech lat Rockchip tworzy własne oprogramowanie, bazujące na Androidzie, które będzie skierowane do posiadaczy tabletów i hybryd z preinstalowanym systemem od Google. Niedawno zobaczyliśmy pierwsze, obiecujące efekty prac Chińczyków. Light Biz OS, bo o nim właśnie mowa, wyróżnia się sporymi możliwościami wielozadaniowości, nieznanymi dotychczas dla większości urządzeń mobilnych.

Głównym celem Light Biz OS, stworzony na podstawie Androida 5.1 Lollipop, jest zapewnienie użytkownikom możliwości uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie. Otóż wszystkie programy są uruchamiane w oknach w trzech rozmiarach: małym, średnim lub dużym. Z jednej strony przypomina to desktopowego Windowsa, a z drugiej „pływające okna” znane z flagowych Samsungów Galaxy. Jednak Rockchip zdecydowanie twierdzi, że ich oprogramowaniu znacznie bliżej do OS-u Microsoftu.

Oczywiście minimalizować możemy absolutnie wszystkie aplikacje bez wyjątku. Rockchip dodał także funkcję, pozwalającą na np. wyświetlanie na drugim ekranie prezentacji, natomiast w tym samym czasie będziemy mogli na naszym urządzeniu odpisywać na e-maile. Pytanie, jak będzie wyglądać płynność i szybkość działania w takich sytuacjach. Warto również wspomnieć o wsparciu Light Biz OS dla rysików, więc ma pojawić się również możliwość odczytywania pisma odręcznego czy tworzenia szybkich notatek.

Zresztą spójrzcie na poniższy film, prezentujący Light Biz OS na żywo.

Na chwilę obecną Light Biz OS jest rozwijany pod kątem urządzeń, które korzystają z układów Rockchipa: RK3288 (4 x ARM Cortex A17 1,8GHz i ARM Mali T624MP4 600MHz) lub RK3368 (8 x ARM Cortex A53 oraz PowerVR G6110). Głównym rywalem dla niego jest chyba Remix OS, pozwalający na rozbudowane opcje wielozadaniowości. W dodatku pojawił się już na Nexusach 9 i 10.

Aktualnie projekt Rockchipa jest w fazie testów. Na finalną wersję przyjdzie nam poczekać zapewne do przyszłego roku, o ile w ogóle Chińczycy zdecydują się na jej pokazanie.

źródło: ARM Devices przez FreaktabLiliputing

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona