Recenzja Allview WI10N Pro

Budżetowa hybryda z Windows 10 dla najmniej wymagających

WYŚWIETLACZ

Pozornie Allview WI10N Pro ma przeciętny ekran. Wszystko jednak po kolei, zacznijmy od rozdzielczości. Producent zdecydował się na najczęściej spotykane w tej klasie rozwiązanie, czyli sięgnął po ekran HD. Rozdzielczość 1280 x 800 pikseli przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal na poziomie 149. Oznacza to, że większość czcionek będzie widocznie poszarpana, ale trudno też powiedzieć, aby skutecznie uniemożliwiało to przyjemne korzystanie z tabletu. W dodatku wydajność i czas pracy są trochę lepsze niż w przypadku porównywalnych modeli z Full HD.

allview-wi10n-pro-recenzja-ekran-2

Niestety przechodzimy teraz do największego mankamentu. Chodzi mianowicie o to, że wyświetlacz został wykonany w technologii TN LCD, a nie IPS, przez co wyświetlany obraz jest kiepskiej jakości. W praktyce najgorzej wyglądają kąty widzenia – już minimalne odchylenie powoduje, że kontrast drastycznie maleje. Odwzorowanie barw również pozostawia sporo do życzenia. Natomiast jasność minimalna oraz maksymalna wypadają przeciętnie – sporo brakuje, aby uznać je za wystarczająco.

allview-wi10n-pro-recenzja-ekran-1

Szczególnie uprzykrzająca jest błyszcząca matryca podczas używania tej hybrydy w słoneczny dzień na dworze. Jeżeli byście chcieli popracować na WI10N Pro na świeżym powietrzu w blasku promieni słońca, koniecznie znajdźcie cień. Z drugiej strony trudno oczekiwać wiele od hybrydy za mniej niż 1000 złotych. Allview najlepiej czuje się w warunkach domowych, nie wymagających zbyt wiele.

allview-wi10n-pro-recenzja-ekran

Na pocieszenie pozostaje fakt, że ekran poprawnie reaguje na dotyk. Nie mogę napisać, że jest bardzo czuły – czasami musimy mocniej nacisnąć wyświetlacz. Reakcja zazwyczaj odbywa się szybko, w dodatku nie zauważymy siatki digitizera. Niestety po pewnym czasie będziemy już widzieć pojedyncze ryski. Czarę goryczy przelał fakt, że ekran „pływa” przy mocniejszym dotknięciu.

DZIAŁANIE

Allview Wi10N Pro działa za sprawą układu Intel Atom Z3735F, czyli najczęściej spotykanego 64-bitowego procesora w przystępnych cenowo hybrydach. Ten SoC składa się z czterech rdzeni o maksymalnej częstotliwości taktowania 1,33GHz (w trybie Turbo do 1,83GHz) i Intel HD Graphics 311MHz (Turbo 646MHz), a całość jest wykonana w procesie technologicznym 22 nm. Ilość pamięci operacyjnej wynosi skromne 2 GB. Nie jest to demon szybkości, ale w codziennych zadań daje sobie jakoś radę, chociaż czasami zdarzały mu się poważne spowolnienia, trwające kilka sekund. Nagrzewanie układu nie było odczuwalne.

Podstawowymi zadaniami tej hybrydy są: praca biurowa, sprawdzanie portali społecznościowych (Twitter, Skype czy Facebook), konsumpcja treści w różnych warunkach. Z tych zadań wywiązuje się średnio. Wszystko jest wykonywane w przeciętnym tempie, w dodatku przez okres testów zdarzyło się kilkukrotnie, że Wi10N Pro sam z siebie się „zamroził”, nawet bez żadnych włączonych w tle programów. Sytuacja powtarzała się, gdy otwierałem w przeglądarce kilkanaście kart – sprzęt zdecydowanie nie radził sobie z tym. O dziwo, przy wielu uruchomionych różnych procesach już nic podobnego się nie wydarzyło.

Do podstawowej obróbki zdjęć czy filmów nada się w sytuacjach awaryjnych, podobnie z pisaniem tekstów, chociaż tutaj na przeszkodzie staje mało wygodna klawiatura. Jedynym powodem takiego działania może być np. podróż, a pod ręką będziemy mieć tylko Allview. Naprawdę mimo niskiej ceny, trudno wybaczyć mu kilka wad, zdecydowanie obniżających komfort użytkowania. Dobrze, że dock i złącze magnetyczne nieźle sprawdzają się na co dzień. Co ciekawe, w zestawie nie otrzymujemy subskrypcji pakietu Office 365 – możemy korzystać bezpłatnie jedynie z wersji Mobile.

allview-wi10n-pro-recenzja-1

Allview Wi10N Pro poradzi sobie z każdym materiałem wideo w rozdzielczości mniejszej niż 4K. Niestety przy Ultra HD pojawiają się już problemy z płynnym odtwarzaniem obrazu – Intel Atom Z3735F wyciska z siebie siódme poty, ale niestety bezskutecznie.

Na nasze pliki mamy 32 GB pamięci wbudowanej, ale do dyspozycji otrzymujemy z tego około 16 GB. W praktyce oznacza to, że możemy zainstalować jedynie pakiet podstawowych programów i część naszego archiwum ze zdjęciami, filmami lub muzyką. Na pewno złącze microSD okaże się niezastąpione. Jednak Allview obsługuje karty pamięci jedynie do 32 GB, więc nadal nie będziemy mogli pisać o wystarczającej ilości wolnego miejsca na nasze pliki.

Podstawowe gry, jakie znajdziemy w Sklepie, odpalimy bez problemów i działają płynnie. Asphalt 8: Airborne działa aż miło, nieco gorzej wygląda płynność przy bardziej zaawansowanych graficznie tytułach.

Głośniki zostały ulokowane w dosyć nieszczęśliwym miejscu, bo z tyłu, po bokach. W dodatku nie charakteryzują się wysoką głośnością (ok. 60 decybeli), a jakość wydobywającego się z nich dźwięku nie zachęca do ich częstego używania.

Dopełnieniem możliwości multimedialnych Wi10N Pro są aparaty: przedni ma 0,3 Mpix, a tylny 2 Mpix. Szczerze wolałbym, aby producent zastosował lepszą frontową kamerkę, ale i tak ta nieźle sprawdzi się do wideokonferencji na Skype czy też sporadycznym robieniu sobie autoportetów. Aczkolwiek nie oszukujmy się – hybrydy nigdy się są robione z myślą o wykonywaniu nimi świetnych zdjęć czy filmów.

AKUMULATOR

We wnętrzu Wi10N Pro pojawiło się ogniwo o pojemności 6000 mAh, ale w praktyce nie wypada aż tak źle, jak się spodziewałem. Pomiar czasu pracy urządzenia został standardowo wykonany w programie PCMark. Bateria wystarczy od 4 do 6 godzin pracy, w czym niewątpliwie pomocny jest energooszczędny procesor i wyświetlacz o rozdzielczości HD. Warto wspomnieć, że w trybie „Work conventional” Allview uzyskał wynik lepszy niż Kruger&Matz Edge 1083 (1129 i 4 godziny 44 minut kontra 1095 i 4 godziny 23 minuty), ale niewiele gorszy od Acera Switch 10 SW5-015 z wyświetlaczem Full HD (1129 i 4 godziny 44 minut w porównaniu do 927 punktów i 4 godzin 55 minut).

Ładowanie od 0 do 100 procent ładowarką (5V 2A) dołączaną do zestawu trwa niewiele ponad 3,5 godziny. Bardzo dobrze, że tablet ładujemy za pośrednictwem microUSB – raczej prawie zawsze będziemy mieć przy sobie odpowiednią ładowarkę.

allview-wi10n-pro-recenzja-bateria

Podsumowanie

Allview Wi10N Pro to hybryda z najniższej półki, która zadowoli potrzeby tylko najmniej wymagających użytkowników. Jest to spowodowane tym, że oferuje kiepski ekran, mierną szybkość działania oraz przeciętny czas pracy z dala od ładowarki. Kolejny minus to mało wygodna klawiatura. Jednak należy pamiętać o niskiej cenie, niezłej jakości obudowie i preinstalowanym Windowsie 10. Patrząc na ogół, uważam, że lepiej rozejrzeć się za konkurencyjnymi urządzeniami za nieco większe pieniądze, które znacznie lepiej sprawdzą się w swojej roli. W dodatku pozwolą na płynne i komfortowe użytkowanie.

[wpsm_column size=”one-half”][wpsm_pros title=”Plusy:”]

  • niska cena
  • ładowanie przez microUSB
  • dwa aparaty
  • wyjście microHDMI
  • ciekawa obudowa
  • Windows 10
  • możliwość regulacji kąta pochylenia ekranu

[/wpsm_pros][/wpsm_column][wpsm_column size=”one-half” position=”last”][wpsm_cons title=”Minusy:”]

  • słaby wyświetlacz TN LCD z błyszczącą, szybko palcującą się matrycą
  • spowolnienia w działaniu
  • długi czas ładowania
  • niewygodna klawiatura
  • głośniki umieszczone z tyłu
  • spora masa i grubość
  • zaledwie 2 GB RAM
  • brak GPS czy też 3G
  • tylko USB 2.0

[/wpsm_cons][/wpsm_column]

Spis treści:
1. Wzornictwo, jakość wykonania. Klawiatura – stacja dokująca
2. Wyświetlacz. Działanie. Akumulator. Plusy i minusy

Recenzja Allview WI10N Pro
Wnioski
Allview Wi10N Pro to hybryda z najniższej półki, która zadowoli potrzeby tylko najmniej wymagających użytkowników. Jest to spowodowane tym, że oferuje kiepski ekran, mierną szybkość działania oraz przeciętny czas pracy z dala od ładowarki. Kolejny minus to mało wygodna klawiatura. Jednak należy pamiętać o niskiej cenie, niezłej jakości obudowie i preinstalowanym Windowsie 10. Patrząc na ogół, uważam, że lepiej rozejrzeć się za konkurencyjnymi urządzeniami za nieco większe pieniądze, które znacznie lepiej sprawdzą się w swojej roli. W dodatku pozwolą na płynne i komfortowe użytkowanie.
Wyświetlacz
5
DZIAŁANIE - PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
5
AKUMULATOR
7
MULTIMEDIA
7
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
7
JAKOŚĆ WYKONANIA
8.5
WZORNICTWO
8
STACJA DOKUJĄCA
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
6.8
OCENA