Ważne

Apple może sprzedać do końca roku mniej najnowszych smartfonów niż początkowo zakładało

Przez pierwszy tydzień od dnia premiery, iPhone’y 6S i 6S Plus sprzedały się w ponad 13 milionach egzemplarzy, bijąc tym samym rekordy ustanowione przez swoich poprzedników. Taki wynik pozwolił założyć, że do końca roku Apple sprzeda łącznie 75-80 milionów sztuk najnowszych iPhone’ów. Tymczasem, jak przewidują badacze, liczba ta może być sporo mniejsza.

Analityk Pacific Crest Securities, John Vinh, podał do wiadomości, że gigant z Cupertino zmniejszył aż o 15% zamówienie na części do najnowszych smartfonów ze swojego portfolio, ze względu na ich słabe powodzenie i osiągane wyniki. W związku z tym przewiduje się, że w 4 kwartale 2015 roku Apple sprzeda łącznie “tylko” 67 milionów iPhone’ów 6S i 6S Plus.

Przyczyn takiego obrotu spraw może być kilka. Przypomnijmy, że posiadacze najnowszych smartfonów z nadgryzionym jabłuszkiem na obudowie skarżą się na liczne niedogodności, m.in. silnie nagrzewający się przycisk Touch ID. Nie bez wpływu jest także wzrost średniej ceny, jaką trzeba zapłacić za urządzenie, ze 155 do 162 dolarów. Ważnym czynnikiem jest też lojalność klientów wobec marki – najbardziej przywiązani do Apple są Amerykanie (93%, wzrost względem grudnia 2014 z 89%) i Chińczycy (85%, wzrost względem poprzedniego roku z 75%). Jak zachowują się pozostali – nie wiadomo.

Warto przypomnieć, że mimo wszystko Apple i tak nie musi się martwić o swoją pozycję na rynku. Wciąż zajmuje drugie miejsce, a specjaliści przewidują, że przez cały 2015 rok sprzeda łącznie 223,7 miliony iPhone’ów.

Źródło: phoneArena, Barron’s

Komentarze

 • osxuser

  U mnie TouchID się nie przegrzewa. Kolejny kartoflany news jak z wykrzywianiem poprzednich modeli.

  • DeMar DeRozan

   I co z tego? Jesteś wyznacznikiem wszystkich?

  • Takaszi

   Kolejny kartoflany wpis, ja, ja i tylko ja, no cóż pokolenie TKJ.

   • osxuser

    Kartoflane wpisy to są w artykule. Ilu obom się grzeje? Jednej czy dwóm? Zwykłe hejterstwo w portalu mającym uchodzić za opiniotwórczy. Gimbaza sama tu pisze widzę.

    • Uważaj na słowa.

     • osxuser

      Na byle jaki artykuł jest byle jaki komentarz.

     • Andrzej

      Jak Byle jaki artykuł?! Co ty pierdzielisz! Masz iPhonika? To wystukaj sobie na nim inna stronkę i tam wojuj… Artykuł jak najbardziej OK! Jesteś ambitniejszy? Załóż swój blog i daj linka zobaczymy co napisze znawca…

 • AS

  Czyżbym miał racje prognozując, że nie ma szans na to, aby powtórzyć sukces wersji 6 dlatego, że tamta wersja było skokiem milowym w porównaniu z wersja 5s. Pisałem również, ze wyniki pierwszych trzech dni przedsprzedaży, to raczej efekt sprawniejszej obsługi transakcji, a nie samego zainteresowania. Jak wiadomo, zainteresowanych jest więcej, niż jest w stanie obsłużyć ich Apple własnie w czasie premiery.

 • kamil

  problem to wartość tego urządzenia. Naprawdę chętnie bym kupił IP 6 tylko cena jest na nasze warunku zbyt wysoka. 3200 zł to więcej niż miesiąc pracy. Na zachodzie ludzie kupują ponieważ zarobki są x4 i nie ma co tu zganiać na niedogodności opisane w powyższym tekście. Ludzie są zadowoleni z serii samsung core czy nawet czasem z MS lumia a po przesiadce na IP6 byliby zachwyceni nawet mimo tych drobnych dolegliwości.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona