Google dowie się, jakim firmom podaliście swój e-mail

Wszystko po to, żeby wyświetlić jeszcze lepiej spersonalizowane reklamy

Jedną z najbardziej dochodowych gałęzi Google są reklamy internetowe. W interesie ogłoszeniodawców jest to, żeby ich oferta trafiła do jak najlepiej dopasowanej grupy odbiorców. Gigant z Mountain View opracował kolejny, jeszcze dokładniejszy sposób, aby tak się stało. Spodziewam się, że niezbyt Wam się spodoba.

Google buduje profil każdego użytkownika w oparciu o dane zbierane podczas korzystania z wyszukiwarki, serwisu YouTube i smartfona z systemem operacyjnym Android. Do tej bazy chętnie dołączy również listę firm, którym udostępniliście swój adres e-mail (np. sklepom internetowym). Narzędzie nazwane “Customer Match” pozwoli firmom posiadającym adres Waszej skrzynki pocztowej przekazać go do Google. Ono połączy go wtedy z Waszym, stworzonym na podstawie dotychczas zgromadzonych danych, profilem. Pozwoli to jeszcze dokładniej poznać zwyczaje każdego z osobna i tym samym wyświetlić lepiej dopasowane reklamy.

Customer Match Google reklama

Od razu pojawia się zagadnienie bezpieczeństwa adresu e-mail. Google zapowiedziało, że będzie on “wystarczająco” (cokolwiek to znaczy) zaszyfrowany, aby ukryć dane personalne posiadacza. Pojawia się tu pewna nieścisłość, ponieważ Google i tak dowie się, do kogo on należy. Inaczej dopasowanie do odpowiedniego profilu mogłoby okazać się bardzo trudne do wykonania. Dodatkowo nie sprecyzowano, czy brane pod uwagę będą tylko adresy e-mail w domenie gmail.com, czy także wszystkie pozostałe.

To jednak nie jest szczyt pomysłowości Google. W sierpniu zablokowano pomysł (z uwagi na zbyt agresywne ingerowanie w prywatność użytkowników) łączenia w czasie rzeczywistym posiadaczy smartfonów z systemem operacyjnym Android ze sprzedawcami znajdującymi się w okolicy.

Jednak Google nie jest “tym jedynym złym”. Podobne systemy dopasowywania reklam przy użyciu adresu e-mail stosują już Facebook i Twitter.

Źródło: Neowin

Komentarze

  • A to nowość, szczerze to jak człowiek uzna że wszyscy nas śledzą to przestaje się tym przejmować. To jak z kamerami w mieście z jednej strony podnoszą bezpieczeństwo, z drugiej prowadzą do nadużyć w imię prawa i bez niego. W parku piwka się już nie napijesz ;), nie wysikasz się pod krzakiem ( to jeszcze wolno psom, ale trzeba uważać bo ktoś prześledzi trasę psa i dowie się że to twój pupil i mandat murowany ;) ).
    Nie pochwalam, wręcz jestem przeciw,ale prawda jest taka że nie ma już gdzie uciec, dziki zachód już nie istnieje, trzeba przyspieszyć odkrywanie kosmosu tam pewnie będzie gdzie się schować, ale to raczej nie za mojego istnienia ;).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona