Ważne

Chiński rząd oskarżył Xiaomi o łamanie prawa

Każdy producent uważa, że jego produkt jest najlepszy, najnowocześniejszy, najbardziej innowacyjny i zaawansowany oraz sto innych naj. O ile bardziej zorientowani w temacie klienci wiedzą i tak swoje, to “zwykły Kowalski” może łatwo dać się zmanipulować takim hasłom.

W obronie tych drugich stanął chiński rząd, wprowadzając od 1 września nowe prawo, zakazujące używania w opisach produktów haseł podobnych do tych, które wymieniłem w pierwszym zdaniu. Jego pierwszą “ofiarą” stało się Xiaomi, które zastosowało przymiotnik najlepszy w stosunku do kilku swoich sprzętów sprzedawanych online. Nie wiadomo do końca, kto był na tyle uprzejmy, aby powiadomić odpowiednie organy o wykroczeniu popełnionym przez Xiaomi. Jednym z podejrzanych “uprzejmych informatorów” jest Tan Wensheng, CEO konkurencyjnej firmy Cong, również produkującej smartfony.

Xiaomi grozi grzywna w minimalnej wysokości 31000 dolarów. Biorąc pod uwagę, że jest ono obecnie wyceniane na 46 miliardów dolarów, przewidywana kara to “grosze”.

Warto przypomnieć, że to nie jedyna afera z udziałem Xiaomi w ostatnim czasie. W sierpniu, przy okazji premiery Redmi Note 2, wyszło na jaw, że wytwórcami wyświetlacza nie są Sharp i AU Optronics, tylko mała, nieznana rodzima firma o nazwie Tianma Microelectronics. Pomyłkę zgoniono oczywiście na błąd pracownika. Co ciekawe – Xiaomi przyznało się do tego dopiero po tym, jak posiadacze Redmi Note 2 sami odkryli rozbieżność pomiędzy tym, co deklarował producent, a co faktycznie otrzymali.

Źródło: phoneArena

Komentarze

  • Chyba trochę przesada… Przecież każdy producent wychwala swój sprzęt? Sony, Samsung… Wszyscy spamują ”Najlepszy w swojej dziedzinie”, “Najlepszy aparat…” na Facebooku. Mnie to jakoś nie przeszkadza, bo swoje i tak wiem :P

  • Majkeljot

    W sieci było też dużo o akumulatorze który też ponoć miał nie mieć podawanej pojemności.

  • Lamcza

    W xiaomi redmi note 2 zastosowano ekrany 2 producentów jednym faktycznie jest Tianma ale drugim jest AUO wiec zgadza się to z zapowiedzią. Żeby było śmieszniej Tianma w mojej opinii zrobiła lepsze ekrany ponieważ AUO wydają się jakies żółte przy wyświetlaniu bieli ;)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona