Ciekawostka: rynek tabletów w Indiach wciąż rośnie

W Q2 2015 urósł o 22% względem porównywalnego okresu z zeszłego roku

Nie jest wielką tajemnicą, że sprzedaż tabletów na świecie maleje. Jednak są jeszcze rynki, gdzie ludzie kupują coraz więcej urządzeń tego typu. Doskonałym tego przykładem są Indie. Przez ostatni kwartał sprzedano tam ponad milion takich produktów, co w skali światowej nie jest świetnym rezultatem, ale pokazuje, że ten segment jeszcze gdzieniegdzie notuje przyzwoite wzrosty.

W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku sprzedaż tabletów wzrosła o 22 procent, natomiast względem pierwszych trzech miesięcy 2015 roku liczba dostarczonych urządzeń powiększyła się o 12,4 procenta. Co ciekawe, aż trzy na cztery urządzenia tego typu obsługują łączność 2G, 3G lub 4G. Warto wspomnieć w tym miejscu, że mieszkańcy Indii coraz chętniej decydują się również na tabletofony oraz laptopy, co negatywnie odbija się na popularności tabletów.

Ostatnie miesiące okazały się być bardzo dobre dla Windowsa. Ich udział w rynku w tym rozwijającym się kraju osiągnął nadal niezbyt zadowolający poziom 5 procent, ale przez następne tygodnie sytuacja powinna znacząco się poprawić. Czeka nas mnóstwo premier tanich tabletów z „okienkami” w wersji dziesiątej na pokładzie.

Najchętniej wybierane były modele iBall. Oczywiście swoją popularność zawdzięczają niskim cenom, które średnio wynoszą poniżej 100 dolarów. Druga lokata przypadła Samsungowi. Koreańczykom udało się dwukrotnie zwiększyć sprzedaż tabletów, głównie low-endowych 7- oraz 8-calowych modeli Galaxy Tab. Ostatnie miejsce na podium należy do Datawind. Zestawienie uzupełniły Micromax oraz Xiaomi, radzące sobie coraz lepiej w tym kraju.

sprzedaz-tabletow-indie-q2-2015

Prognozy nie są szczególnie pozytywne. Zdaniem IDC trzeci kwartał 2015 roku będzie oznaczał niewielkie spadki sprzedaży tabletów – w obliczu zawrotnego tempa wzrostu segmentu smartfonów w Indiach wydaje się to być aż zaskakujące. Jedyna nadzieja w przyszłych modelach z najniższej półki.

źródło: IDC przez NDTV, Android Headlines

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona