Na co należy zwrócić uwagę kupując tablet?

z Lenovo podpowiadamy czym się kierować szukając "tabletu idealnego"

Akumulator – im większa pojemność, tym lepiej

Tablet kupujemy nie po to, by godzinami leżał podłączony do ładowarki, a po to, by służył nam jako mobilny sprzęt jak najdłużej na jednym ładowaniu. Przyjęło się mówić, że im większa pojemność ogniwa, tym czas działania powinien być dłuższy. Nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie. Równie istotne są takie rzeczy, jak rozdzielczość wyświetlacza, zastosowana jednostka centralna (mniej lub bardziej prądożerna) oraz wersja systemu operacyjnego, zwłaszcza w przypadku Androida, która może mieć różne zarządzenie zasilaniem.

Aby zobrazować to, o czym mówię: tablet z ekranem 7”, rozdzielczością 1920×1200 pikseli i akumulatorem 4000 mAh rozładuje się szybciej niż model z parametrami: 7” 1280×800 i takim samym ogniwem. Tak samo, jak sprzęt z KitKatem w dużej mierze lepiej zarządza zasilaniem niż Lollipop, ale z kolei jest już przestarzałym, 1,5-rocznym systemem. Wszystko w rękach 6.0 Marshmallow.

Zaplecze komunikacyjne – dla jednych istotne, dla innych niekoniecznie

W dzisiejszych czasach każdy tablet, niezależnie od półki cenowej, oferuje WiFi i Bluetooth – w pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na obsługiwane zakresy, w drugim – na wersję. Na temat konieczności posiadania wewnętrznego modemu, 3G czy LTE, zdążyliśmy się w komentarzach już wielokrotnie pokłócić, ale niezaprzeczalnym jest fakt, że przydaje się on, gdy nie mamy dostępu do żadnego hot spotu. Niestety, zawsze przyjdzie nam do niego dopłacić ok. 200-300 złotych w stosunku do wersji podstawowej (WiFi). Ale coraz częściej dopłacamy nie tylko do możliwości korzystania z internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięgi sieci komórkowej, ale również wykonywania połączeń telefonicznych – zwłaszcza mniejsze tablety potrafią zastąpić smartfon w awaryjnej sytuacji.

Tablety coraz częściej zostają wyposażone również w GPS (często też z Glonass), dzięki czemu możemy wykorzystać je do nawigacji lub po prostu odnalezienia się w obcym mieście. NFC natomiast w urządzeniach tego typu jest rzadko spotykane.

Zasada jest generalnie prosta: im droższy tablet, tym szansa na to, że ma więcej modułów, jest dużo większa. Warto jednak zastanowić się, które faktycznie są nam potrzebne, żeby nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Wszelkie „bajery” zawsze dobrze mieć, ale jeśli się z nich nie korzysta… to po co?

kampania-lenovo-poradnik-tabletowy-10

Porty i złącza – czasem warto wzbić się ponad standard

Port microUSB jest standardem i służy do transmisji danych pomiędzy tabletem a komputerem oraz do ładowania. W większości przypadków (ale nie wszystkich!) można do niego podłączyć akcesoria peryferyjne. Jeśli zależy Wam na możliwości podpięcia pamięci typu pendrive czy np. myszki na USB, sprawdźcie przed zakupem, czy sprzęt oferuje USB OTG.

W każdym tablecie znajdziemy też slot kart microSD, rzadko kiedy pełnowymiarowy SD, który pozwala rozszerzyć pamięć wewnętrzną urządzenia. We wszystkich produktach znajdziemy też 3.5 mm jack audio, który umożliwia słuchanie muzyki czy dialogów z filmów przez słuchawki.

W tabletach z 3G lub LTE mamy dodatkowo slot kart SIM (ostatnio micro lub nano). Ale wciąż dla wielu bardzo istotne jest wyjście HDMI (w tabletach najczęściej spotykane w formie micro), bardzo rzadko implementowane w tabletach. Na pocieszenie, coraz więcej urządzeń ma natomiast implementowany natomiast Miracast, czyli technologię bezprzewodowego przesyłania obrazu i dźwięku do zewnętrznych ekranów (np. TV).

????????????????????????????????????

Aparat i kamerka – nie zawsze mają znaczenie

Są takie komponenty, które o ile w smartfonach są na pierwszym miejscu pod względem priorytetów, tak w tabletach schodzą na dalszy plan. W moich oczach tak jest właśnie z aparatami. Znam wiele osób, które robią zdjęcia tabletami i nie mam z tym problemu, jednak ich jakość niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia. Jeśli już jednak chcecie bawić się w tabletowego fotografa, pamiętajcie, że liczy się wielkość matrycy, a nie liczba upchanych milionów pikseli, choć w większości przypadków w tabletach sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”.

Częściej tablety wykorzystujemy do konwersacji wideo – na Hangouts czy Skype. Jeśli zamierzacie często korzystać z takich aplikacji, zwróćcie uwagę, by frontowa kamerka, dla lepszej jakości, miała co najmniej 2 Mpix (jak np. w Lenovo TAB2 A8).

Głośniki

Przepytując sporą grupę osób czym kierują się wybierając tablet dla siebie, być może co dziesiąta odpowiedziałaby, że ważne są dla niej głośniki (to wyłącznie moje przypuszczenie). To, by grały głośno i donośnie, a przy tym czysto. A najlepiej jeszcze, by były frontowe i skierowane na użytkownika, a nie na dolnej lub bocznej krawędzi, gdzie łatwo można je zasłonić dłońmi podczas trzymania.

Pod tym względem z bardzo dobrej strony pokazują się modele z serii Yoga Tablet, które oferują głośniki frontowe, w dodatku z systemem Dolby Surround. W serii TAB2 znajdziemy z kolei Dolby Atmos.

kampania-lenovo-poradnik-tabletowy-02

Pozostałe

Jestem kobietą. Być może już przez sam ten fakt zwracam uwagę w pierwszej chwili jak dany sprzęt się prezentuje, a dopiero później jakie oferuje parametry i jak działa. Wzornictwo i jakość wykonania (ze wskazaniem na to drugie) również warto mieć na uwadze szukając urządzenia dla siebie. Podobnie jak wymiary urządzenia (przesadnie grubym ramkom mówimy „nie!”) oraz waga (wiadomo, że na przykład sprzęt hybrydowy będzie odpowiednio cięższy od tabletów, ale niech to będzie w granicy rozsądku).

Warto również pamiętać o tym, że wybierając tablet od jednego z rynkowych gigantów można liczyć na lepsze wsparcie aktualizacyjne niż w przypadku mniejszych firm. W przypadku Androida nie można pominąć, że produkty z serii Nexus dostają wszelkie aktualizacje do nowszych wersji oprogramowania w pierwszej kolejności.

Będziecie pewnie zaskoczeni, że systemom operacyjnym nie poświęciłam osobnego akapitu. Nie zrobiłam tego specjalnie. Android, iOS, Windows – to, który system wybierzemy, jest już tak bardzo indywidualną kwestią, że trudno nad tym dyskutować. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że o ile z Androidem i Windowsem na rynku znajdziemy zarówno tablety, jak i hybrydy (tablety ze stacjami dokującymi), tak z iOS są wyłącznie tablety (klawiatury są jako dedykowane akcesoria sprzedawane osobno).

kampania-lenovo-poradnik-tabletowy-06

Sprzęt kupujemy przyszłościowo – podsumowanie

Cena czyni cuda i potrafi skutecznie zamotać w głowie – to prawda znana nie od dziś. Wychodzę jednak z założenia, że o ile można mieć wyznaczony budżet i szukać urządzenia spełniającego odpowiednie kryteria, tak nie powinno się pochopnie decydować na najtańszą propozycję z możliwych. Nie twierdzę od razu, że macie przepłacać. Nie. Po prostu pomyślcie, że każdy sprzęt elektroniczny kupujecie przyszłościowo – nie będziecie go wymieniać przez rok, dwa, a może nawet i trzy lata. Kupujcie sprzęt z myślą o tym, że ma posłużyć kilkadziesiąt miesięcy. I traktujcie go jak inwestycję.

Chyba, że ma być wyłącznie przejściową zabawką…

kampania-lenovo-poradnik-tabletowy-04

Artykuł jest częścią akcji marketingowej przeprowadzanej na portalu Tabletowo.pl w ramach akcji „Odkryj Lenovo na nowo”.