Ważne

Przyszłe urządzenia z Androidem mają mieć mniej preinstalowanych aplikacji

Większość urządzeń działających pod kontrolą Androida ma kilkanaście preinstalowanycyh aplikacji. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku smartfonów czy tabletów, które mają dodatkowo nakładkę od producenta. Jednak wiele wskazuje na to, że sytuacja w niedalekiej przyszłości ulegnie poprawie.

Warto już na wstępie zaznaczyć, że dotyczy to głównie aplikacji Google. Amerykański gigant od pewnego czasu nie nakazuje firmom instalacji na każdym modelu Gier Google Play, Książek Google Play, Google+ i Kiosku Google Play.

Mniej preinstalowanych programów jest ogromną zaletą. Zresztą także producenci powoli decydują się na kurację odchudzające swoich nakładek – najlepszym przykładem może być Samsung, który w najnowszym Touchwizie znacząco zredukował liczbę aplikacji na start. Pod tym względem całość zaczyna wyglądać coraz lepiej. Może wraz z Androidem 6.0 Marshmallow sytuacja ulegnie jeszcze większej poprawie?

Niestety nie ma co liczyć na podobny ruch ze strony operatorów. Oprogramowanie dalej będzie brandowane, chyba że twórca smartfonu czy tabletu na to nie pozwoli, ale będą to nieliczne przypadki.

źródło: Android Central

Komentarze

 • Kacpru

  U operatorów chyba też się poprawiła sytuacja. Kupiłem telefon w lipcu w fioletowej sieci na literę P i nie miałem żadnej brandowej aplikacji. Co ważne, producenci pozwalają też coraz więcej aplikacji odinstalować.

 • Fedurrr

  Kupiłem tel od Orange, przy 1 uruchomieniu z 5 aplikacji chciało zainstalować, z ciekawości zobaczyłem, potem w kibel i w opcjach blokady aktualizacji zablokowane sprawdzanie ów aktualizacji. Od tej pory nie zgłaszalo tych apek. Z resztą tydzień później wgrałem roota i czysty system bez brandy, gdyż Orange ma duże opóźnienia z aktualizacjami.
  Zdjęcie simlocka 15zl. Więcej z Orange nic nie kupię. Sprzęty z plusa 1 tylko aplikacje mialy a Playa żaden preinstalowanej.
  Co do apek google tez większość wywalam gdyż już nie używam,a często lubią siedzieć w pamięci. Sprzęty mają po 1gb pamięci i nie mulą, nakładka lg dość lekka, może to dla tego.
  Samych plików apk od producenta bez roota nie da się wykasowac i tu mała ilość zainstalowanych na starcie daje dużo bo mniej zaawansowani użytkownicy nie mają chęci grzebania w systemie itp Zainstalować przecież zawsze można. Niech wybór należy do kupującego co chce mieć i używać, także zmiana w dobra stronem

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona