Ważne

Obecnie wykorzystujemy na urządzeniach mobilnych siedem razy więcej transferu danych niż pięć lat temu

Kiedyś internet w telefonie był wręcz towarem dla nielicznych – koszt wykupienia pakietu danych nie należał do najmniejszych. Jednak wraz z popularyzacją smartfonów oraz tabletów operatorzy zaczęli stopniowo obniżać ceny za internet mobilny. Według statystyk Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2014 roku przesłaliśmy aż 260,4 miliarda MB danych za pomocą przenośnych urządzeń.

Warto wspomnieć, że stanowi to siedmiokrotny wzrost względem wyników podobnych badań sprzed pięciu lat. Z kolei ilość wykorzystanych danych komórkowych w roamingu powiększyła się jeszcze bardziej – 2,5 razy w 2014 roku względem 2013 i 23 razy w porównaniu do 2010.

Trudno nie zwrócić uwagi, że aktualnie coraz częściej zwracamy szczególną uwagę na dostępność większych pakietów internetu mobilnego. Dzięki temu będąc z dala od sieci WiFi, możemy cieszyć się pełnią możliwości naszego sprzętu. Rzecz jasna w granicach rozsądku. Zresztą operatorzy również widzą taki trend rynkowy i przygotowują coraz więcej ofert, w których mamy do dyspozycji sporą ilość danych komórkowych.

Wzrost liczby używanych smartfonów oraz tabletów odbił się na ruchu sieciowym – przez ostatni rok wskaźnik wzrósł o 69 procent. UKE przewiduje, że do 2019 rok zwiększy się do 24,3 exabitów (na koniec zeszłego roku był równy 2,5 exabita).

źródło: UKE przez Telepolis

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona