Ważne

Samsung pracuje nad ekranem o rozdzielczości… 11K!

Samsung Display wraz z trzynastoma krajowymi i zagranicznymi firmami rozpoczął prace nad stworzeniem ekranu do urządzeń mobilnych o zadziwiającej rozdzielczości… 11K! Co ciekawe, południowokoreański rząd także dołoży swoją “cegiełkę” w wysokości 26,5 miliona dolarów (na przestrzeni 5 lat).

Podczas konferencji dyrektor wykonawczy Chu Hye Yong powiedziała, że to duże wyzwanie, aby stworzyć mobilny wyświetlacz o niespotykanym dotąd zagęszczeniu pikseli na cal, wynoszącym 2250 ppi, co jest wynikiem prawie czterokrotnie większym od poprzedniej najwyższej rozdzielczości (QHD – 576 ppi). Według wyliczeń serwisu źródłowego oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymamy ekran o przekątnej 5,75 cala i rozdzielczości – uwaga – 11264 х 6336 pikseli, potrafiący wyświetlać treści trójwymiarowo, bez konieczności użycia specjalnych okularów.

Według przewidywań prototyp może zostać zaprezentowany najwcześniej w 2018 r. podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang.

Na koniec pozwolę sobie zadać pytanie: czy warto inwestować tak wielkie pieniądze na tak (moim zdaniem) bezsensowną technologię? Szkoda, że zamiast tego Samsung nie skieruje tych środków i nie popracuje nad baterią o pojemności 11 000 mAh (oczywiście tak cienką, jak ww. ekran), którą 99% użytkowników smartfonów chętniej zobaczyłoby w swoim telefonie, zamiast wyświetlacza o rozdzielczości 11K…

Źródło: etnews, phonearena

Komentarze

 • 11k dla wirtualnej rzeczywistości być może wystarczy. I zapewne z myślą o niej ten ekran powstaje. Nie wiem tylko po co 3D… może chcą zrobić VR bez rozdzielania obrazu soczewkami? W obu przypadkach daje to około 5k na każde oko, całkiem znośnie w porównaniu do aktualnego 1k, które wygląda jakby się miało telewizor Rubin przed nosem.

 • Igor Domagała

  i tak pod mikroskopem będzie piksele widać :D czekam na 32k

 • kesha

  Przecież samsung podobno pracuje nad tym aby bateria tych samych wielkości miała 2 razy większą pojemność…. A co do rozdzielczości to tak czy siak musi kiedyś rosnąć a samsung zwyczajnie szybciej rozwija swoje horyzonty.

 • mymek

  Myślę, że taka rozdzielczość z efektem 3d sprawdzi sie, np. w medycynie, do nauki, bądź nawet do operacji dla chirurgów. No i google VR. W smartfonie to bez sensu, ale znając życie i takich czasów doczekamy….

 • Kewin Karlos

  Już niedługo “eksperci” będą wpierać, że taki wyświetlacz jest optymalny dla smarfonów. Gdy pojawią się pierwsze urządzenia , testerzy zauważą wyraźną różnice. Nie ważne, czy to jest potrzebne, istotne jest tylko czy da się to sprzedać.

 • adrenalina

  No proszę…. a ja na swoim tablecie mam 216ppi i cholera wydaje mi się bardzo Wyraźny. A i bateria wytrzyma od rana do wieczora. Pewnie za kilka lat będę już obiektem szyderstw z powodu tak słabej rozdzielczości. ;)

Przeczytaj następny wpis

Satya Nadella czuje czy tylko myśli?

...czyli podsumowanie ostatnich decyzji prezesa Microsoftu

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona