Ważne

„OK Google” będzie dostępne w trybie offline

Każdy z Was na pewno korzystał przynajmniej raz z komendy „OK Google”, chociażby w celu przetestowania jak to działa. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie ta fraza jest dość kłopotliwa do wymówienia, po części dlatego, że Google nie jest polskim słowem i dość dziwnie na ulicy brzmi jak ktoś mówi do swojego zegarka, tabletu, smartfona czy nawet komputera – „OK gugol, gugul, gogle, gugle…”. Nie zmienia to faktu, że asystent głosowy od giganta z Mountain View jest jednym z największych graczy, obok Siri, Cortany czy S Voice, i oferuje już dość sporą, a i tak cały czas rozwijającą się funkcjonalność. Używając jedynie komend głosowych i łącza internetowego możemy uzyskać wiele ciekawych informacji, a także wykonać jedno z dostępnych działań. No i właśnie, wspomniałem, że potrzebujemy tutaj połączenia z internetem i jak do tej pory jest to prawda, ale bardzo możliwe, że już całkiem niedługo się to zmieni.

Gdybyście teraz wyłączyli WiFi oraz 3G/LTE i powiedzieli do swojego telefonu z Androidem „OK Google” otrzymalibyście komunikat o treści „W tej chwili nie można nawiązać połączenia z Google”. Z analizy kodu najnowszej wersji aplikacji Google Search przez portal Android Police wynika, że taki stan rzeczy już wkrótce ulegnie zmienie, tj. zostaną wprowadzone komendy, które zadziałają również w trybie offline – bez dostępu do internetu. Wiadomo, że możliwości będą mocno ograniczone i póki co nie możemy bezpośrednio wskazać jakie one będą, ale patrząc po konkurencji, która oferuje już takie rozwiązanie, można zakładać, że będziemy mogli głosowo sterować takimi działaniami, jak wysyłanie SMS, rozpoczęcie rozmowy telefonicznej, ustawienie przypomnienia, budzika, wydarzenia w kalendarzu, sterowanie muzyką, włączenie WiFi, regulacja głośności oraz jasności ekranu itp.

Muszę przyznać, że takie zmiany nie są dla mnie zaskoczeniem, bo tego typu funkcje są czymś, o czym Google powinno główkować już od pewnego czasu, bo nie jest to nic innowacyjnego. A czy Wy, drodzy Czytelnicy, często używacie wyszukiwania głosowego i komendy „OK Google”?

Źródło: Android Police

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona