Ważne

Po raz ostatni – Windows 10 NIE będzie darmowy dla Insiderów

Blogerzy technologiczni po raz kolejny próbowali interpretować poszczególne tweety i powstało z tego wiele zamieszania. WinBeta, a potem The Verge podchwycili temat i podali informację, że uczestnicy programu Windows Insider będą mogli pobrać kompilację 10130 i mieć za darmo pełnego Windowsa 10 RTM. A za tym posypała się lawina wpisów w polskiej blogosferze.

Tak jak pisałem już jakiś czas temu, darmowa aktualizacja z zachowaniem ważnej licencji możliwa jest tylko dla właścicieli legalnej licencji Windowsa 7 lub Windowsa 8.1. Koniec kropka. Oczywiście “piraci” będą mogli dokonać aktualizacji, ale nie zmieni to statusu nieważności ich licencji. Winą za całe zamieszanie nie można obarczać jedynie blogerów. Microsoft znowu ma ogromne problemy z komunikacją i niejasna treść wpisu na oficjalnym blogu Windowsa stała się pożywką dla spekulacji. Microsoft zmienił treść tego wpisu i teraz już nie ma wątpliwości. Nic się nie zmieniło – darmowy upgrade dotyczy tylko siódemki i 8.1 w pierwszym roku po oficjalnej premierze.

It’s important to note that only people running Genuine Windows 7 or Windows 8.1 can upgrade to Windows 10 as part of the free upgrade offer.

Darowałbym sobie ten wpis, gdyby nie to, że wielu wprowadzonych w błąd użytkowników zaczęło planować aktualizację z ISO jako głównego systemu. Jeśli planowaliście taki manewr – nie będzie on miał sensu i nie otrzymacie legalnej kopii RTM.

źródło: Windows Blog

Komentarze

 • qba

  Niejasności należy interpretować na korzyść konsumentów.

  “It’s important to note that only people running Genuine Windows 7 or Windows 8.1 can upgrade to Windows 10 as part of the free upgrade offer.”

  Bynajmniej nie oznacza że Insiderzy staną się piratami, skoro nimi nie byli.

  • musisz rozróżnić możliwość aktualizacji od ważności licencji
   http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/05/15/genuine-windows-and-windows-10/

   • qba

    No ale skoro ktoś używa Windows 10 z programu Insider to ma na niego klucz a więc i licencję.

    • licencja TP jest ograniczona czasowo

     • qba

      Do kiedy konkretnie?

     • Kamil Stępień

      2 października tego roku chyba.

     • qba

      A możesz podać oficjalne źródło?

      Bo nie udało mi się wygooglać.

     • Kamil Stępień

      “slmgr /dlv” lub “winver” i powinieneś zobaczyć okres wygaśnięcia licencji ewal. (no chyba że jeszcze raz przedłużą, ale wątpię).

      PS: Wydaje mi się, że Windows Insider zostanie zamknięty dla nieaktywowanych kopii systemu (nie będzie legalnej przykrywki do użytku bez zakupu).

     • qba

      A mi się wydaje, że nie:

      “Stay with us as a Windows Insider
      As we’ve announced before, the Windows Insider Program will continue even after we release Windows 10 on July 29th. Windows Insiders will continue to receive future flights as we begin to work on the next release immediately after Windows 10 ships. You’ll get to see the latest Windows fixes, features, and updates and give us feedback. So stay with us! Of course, we’ll provide you an option to leave the program and stay on the final build if you choose: but we hope that we’ll continue to provide you great reasons to remain a Windows Insider.”

     • Kamil Stępień

      Nie zostanie zamknięty, tylko grono zostanie ograniczone do właściceli legalnych kopii systemu. [[tak jak wyżej po prostu spekuluję]].

      No chyba że znaleźli sposób na wykorzystanie “hultajstwa” do własnych celów :p

     • Ladislaus.Skjorning

      Dokładnie tak będzie. Od 3 października 2015r z insidera będą mogli korzystać już tylko ci którzy mają aktywowany system, dotyczy to oczywiście tych którzy pozostaną na TP do otrzymania RTM i uzyskają w ten sposób “pełną” [nie ograniczoną czasowo] aktywacje.

     • qba

      Nic nie ograniczą, skoro mają zamiar udostępnić finalną wersję wszystkim Insiderom.

      Oczywiście w zamian na zgodę na szpiegowanie.

     • Ladislaus.Skjorning

      >Oczywiście w zamian na zgodę na szpiegowanie.
      Jeśli tutaj masz na myśli to zbieranie danych o systemie i sposobie jego używania które jest obecne w programie TP, to po otrzymaniu RTM Insiderzy będą traktowani jak zwykli klienci póki sami nie pobiorą aplikacji Insider ze sklepu. Po otrzymaniu RTM Insider jest usuwany z systemu.

     • Kamil Stępień

      Właśnie Gabe Aul zaktualizował swój post na blogu. Jeśli dobrze rozumiem, to po RTM insiderzy będą dalej dostawać wersje próbne i nikt im nie nasra do gaci (mimo że napisał, że jest to zamierzone dla oryginalnych użytkowników) dopóki nie postanowią się wypisać (opt out) – wtedy system sprawdzi, czy jest legalny, poprosi o kluczyki, albo każe nam zupgradować z WinX [Vista<X<10],

     • Ladislaus.Skjorning

      Zgadza się, otworzyli drogę dla korzystania za darmo i teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości.
      Co prawda każdy kto będzie chciał korzystać z systemu za free będzie musiał liczyć się z pracą na systemie “eksperymentalnym” i przynajmniej raz w roku zaktualizować [klucze będą ważne rok], ale na pewno chętni się znajdą.
      Kiedy system wejdzie już w finalną fazę [RTM] będzie trochę czasu aby w takiej go poużywać zanim pojawią się pierwsze aktualizacje przeznaczone dla Insiderów. Każdy też będzie mógł skorzystać z trybu Slow i dostawać lepiej dopracowane aktualizacje.
      Zobaczymy jak to będzie w praniu wyglądać, ale przypuszczam, że po RTM będzie jak w przypadku aktualizacji Preview for Developers dla Windows Phone gdzie aktualizacje “Preview” nie sprawialy żadnych problemów.

     • RDF2

      ale zaraz po RTM pojawią się kolejne wersje testowe. insiderem można być w nieskończoności i wciąż używać legalnego systemu. ;)

     • sposobu ich dystrybucji nie znamy. Tzn nie znamy wszystkich tego szczegółów

     • RDF2

      to akurat jest chyba proste – przez windows update. dlaczego mieliby to zmieniać?
      mam wrażenie, że to miała być niespodzianka dla prawdziwych insiderów, ale blogerzy to zepsuli i teraz nikt niczego nie dostanie.

     • Medium dystrybucyjne – tak – WU + iso. Ale dla kogo i na jakich zasadach – to wciąż pozostaje otwarte.

    • jon

     To zobacz sobie to :

     • Musiałbyś to jeszcze wetrzeć ludziom w gęby, żeby dotarło :)

     • qba

      No więc po premierze 10 możesz dalej używać do 2 października.

     • Ladislaus.Skjorning

      To dotyczy kopii ewaluacyjnej, czyli TP, po aktualizacji do RTM nie będzie ograniczenia czasowego.

   • Maciek Zabandytowany Maskowca

    Aktualnie każdy może używać wersji Insider Preview, nawet jeśli nie był zalogowany jako Insider. Teraz MS wymusił logowanie na konto Microsoft dla kolejnych buildów, z których Win 10 “RTM” nie będzie ostatnim.
    Mimo sceptycyzmu i ostrożności uważam, że tym razem jednak Microsoft się nie wycofa, a zarejestrowani Insiderzy będą mieć ciągły dostęp do systemu. Pytanie, na jakich zasadach.

    • qba

     Na zasadach programu Insider.

    • Microsoft prawdopodobnie dopuści “szarą strefę”, ale oficjalne stanowisko pozostaje niezmienione

 • peter

  A co po roku? Jeśli za 2 lat będę chciał na nowo zaktualizować starszego Windowsa do 10 to dalej będzie to możliwe?

  • qba

   Tak, o ile kupisz płatną wersję.

  • Kamil Stępień

   Gabe Aul wspominał o tym. Po upgrade z 7/8.1 będzie można na czysto zainstalować (tylko nie wiem czy wydadzą nowe klucze, czy powiążą aktywację z kontem Microsoft).

 • Karol Milczarek

  A co jeśli z legalnego Win 8.1 zrobiłem aktualizacje do Win 10 TP ? Jak będzie z aktualizacją do RTM w takim przypadku ?

  • Piotr

   Będziesz mógł dokonać instalacji RTM z poziomu W10 IP. Nie będzie konieczności powrotu do Windows 8.1.

 • Piotr

  Gabriel Aul napisał, że każdy tester, który zarejestrował się w programie Windows Insider i powiąże konto w systemie Windows Insider Preview z kontem Microsoftu, którego użył do rejestracji w programie, uzyska finalną wersję systemu za darmo bez jakichkolwiek opłat, Po prostu zamiast klucza aktywacyjnego będzie musiał się zalogować się na konto Microsoft użyte do rejestracji w Windows Insider Program. W ten sposób system zostanie aktywowany. Zatem klucz licencyjny nie będzie w ogóle potrzebny. Link, który autor artykułu podał odnosi się do informacji z dnia 15 maja 2015 r. Microsoft przez ten czas mógł doprecyzować warunki dystrybucji i licencjonowania Windowsa 10. Należy jednak dodać, że system uzyskany w ten sposób będzie można wykorzystać jedynie na tym urządzeniu, na którym został zainstalowany. Nie będzie zatem możliwości przeniesienia licencji i systemu na inne urządzenie.

  • Posiadanie aktywnej kopii nie onacza użytkowania systemu zgodnie z “terms of service”

   • Ladislaus.Skjorning

    ToS nie ma tu żadnego znaczenia, to określenie stosuje się w przypadku usług typu OneDrive. W przypadku systemu ma zastosowanie EULA [END USER LICENSE AGREEMENT].

    Teraz co nas interesuje, to punkt 7 ktory można znaleźć np. w wersji dla Windows 8:

    . PROOF OF LICENSE

    If you acquired the software on a disc or other physical media, your proof of license is the genuine Microsoft certificate of authenticity label with the accompanying genuine product key, and your proof of purchase.

    If you acquired and downloaded the software online, your proof of license is the genuine Microsoft product key for the software that you received with your purchase, and your proof of purchase from an authorized electronic supplier of genuine Microsoft software. Proof of purchase may be subject to verification by your merchant’s records.

    Nas interesuje wytłuszczony fragment. Obecnie wersje TP systemu posiadają klucz który Microsoft do niego dostarcza, po aktywacji systemu również dostaną tylko nie będzie już ograniczony czasowo.

    Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądać EULA dla Windows 10, ale jeśli identycznie, to w żaden sposób użytkownik korzystający z programu Insider i otrzymujący aktywację wraz z wersją RTM jej nie łamie. Oczywiście EULA można złamać na wiele innych sposobów [wystarczy przeczytać] mając nawet system zakupiony w sklepie, ale to nas tutaj nie interesuje.

    • nieładnie omijać tego co jest po przecinku ;)
     ” and your proof of purchase from an authorized electronic supplier of genuine Microsoft software”

     • Ladislaus.Skjorning

      Niczego nie pomijam, napisałem, że nas interesuje w tym wypadku wytłuszczony fragment, druga część jest nieistotna ponieważ EULA nie mówi, że aby spełnić PoL musisz posiadać wszystkie te tzw. atrybuty legalności [kiedyś, przy 98 czy XP był zapis, że trzeba posiadać co najmniej dwa z trzech atrybutów]. Jeśli tego nie precyzuje, to działa na Twoją korzyść.
      Analogicznie jest w przypadku fizycznego nośnika. Twoim PoL jest COA [certyfikat autentyczności -ta nalepeczka] z kluczem produktu oraz dowód zakupu. Jednak nie potrzebujesz obu. COA może się zniszczyć lub przepaść przy wymianie obudowy, a dowód zakupu może się zgubić lub wyblaknąć kiedy mówimy o paragonie.
      W obu przypadkach wystarcza tylko jeden atrybut aby uznać produkt za autentyczny.

     • Znajomy (ex Softie), który teraz pracuje w Directions on Microsoft twierdzi, że jest inaczej.

     • Ladislaus.Skjorning

      To może niech dopyta w dziale prawnym, bo na szkoleniach z licencjonowania jest jak wyżej. Ta umowa końcowa [która de facto jest “streszczeniem” całej encyklopedii która rozwarstwia się jeszcze na różne formy licencjonowania] jest tak skonstruowana, że w świetle naszego prawa działa jak działa.
      BTW na blogu zaktualizowali znów wpis, teraz już nie ma się o co sprzeczać bo wyjaśnili dokładnie jak to będzie wyglądać… pisałem ale widzę, że nie zatwierdzacie komentarzy z linkami.

     • On prowadzi szkolenia dla licencjonowania ;)

     • Ladislaus.Skjorning

      I tu wkracza bajzel w licencjach MS i te nieścisłości które one zawierają. Wielokrotnie bywa tak, że nie uzyskasz na bądź co bądź proste pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj mamy przykład.
      Innym przykładem który do dziś jest kwestią wielu sporów jest zapis o “obchodzeniu ograniczeń”. Ja wiele razy próbowałem rozstrzygnąć prostą kwestię:
      Instalacja pakietów językowych w takich systemach jak Windows 7 Home Premium, gdzie jakby nie było interfejs graficzny nie oferuje takiej możliwości, a MS ma w tej kwestii dość jednoznaczne oficjalne stanowisko. Jednak z poziomu CLI możesz to zrobić ponieważ system zawiera narzędzie umożliwiające wykonanie takiej czynności. Z technicznego punktu widzenia nie obchodzisz żadnych ograniczeń, bo skoro system jest dystrybuowany z narzędziem umożliwiającym wykonanie tego zadania, to nie może być mowy o obchodzeniu czegokolwiek.
      Jednak z “prawnego” punktu widzenia sprawa wygląda już zupełnie inaczej i jeśli popytasz ludzi z MS [ja pytałem już praktycznie “na samej górze”], to odpowiedzi różnią się w zależności od osoby udzielającej jej.
      Wracając do kwestii licencjonowania i tego o czym pisaliśmy wyżej, to znam kilku prawników specjalizujących się w tej materii i oni są zgodni co do tego co napisałem.
      Niestety ale MS ma licencjonowanie okropnie pokryte, powinni to uprościć [popatrz na Apple], wtedy nie byłoby takich problemów.

     • MaroSław

      W końcu się określili i już bez domysłów wiadomo jak to będzie wyglądać, uaktualniony wpis:
      http://blogs.windows.com/bloggingwindows/2015/06/19/upcoming-changes-to-windows-10-insider-preview-builds/

 • Radier
 • antyidioter

  To się zdecydujcie, ale zmieńcie dziennikarzy i redaktorów na bardziej rzetelnych, bo to co ostatnio w mediach się wypisuje wygląda tak jakby zerówka dorwała się do pisania newsów. Żałosne i niekompetentne

  • Nex15

   Akurat na radiowo są informacje oparte na sceptyźmie autora tego tekstu do firmy Microsoft.
   Każdym razem jak czytam tabletowo to mam wrażenie jakby autorzy znali swoją prawdę mimo tego że wiarygodne źródła podają co innego

   • Nex15

    Zamiast rajdowo ma być tabletowo, po prostu się pomyliłem.

   • MaroSław

    To jest właśnie powód dlaczego starannie wybieram sobie źródła informacji, jeśli ktoś podchodzi stronniczo do sprawy, to praktycznie zawsze próbuje udowodnić [nieraz narzucić] swoją wersję która w jego mniemaniu jest słuszna zamiast napisać tak aby przedstawić wszelkie fakty ale ostateczną ocenę pozostawić czytelnikowi.

    W sprawie MS i licencjonowania polecam artykuły pana Botta:

    http://www.zdnet.com/article/with-a-nod-and-a-wink-microsoft-gives-away-windows-10-to-anyone-who-asks/

    Świetny dziennikarz którego mogę polecić z czystym sumieniem.

 • xUkasz852

  U mnie od 3 dni nie działa kliknięcie w “zamów” ani w “dowiedz się więcej”. Rezerwacja przeniosła się z traya do centrum aktualizacji, ktoś też tak ma, że kliknięcie nic nie daje? Załączę screen na wszelki wypadek. ps. System mam oryginalny, taki, jaki był fabrycznie w laptopie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona