Ważne

ProtonMail – szyfrowana poczta już otwarta dla wszystkich!

Prywatność w sieci i bezpieczeństwo danych to od pewnego czasu tematy tabu. Może nie jest to tak silne zjawisko w Polsce, ale w Stanach ludzie naprawdę o tym rozmawiają i są pełni obaw na temat tego kto i co wie o tym, co robią w sieci. Afera wywołana przez Snowdena i wiele innych dały mocny start dyskusji, a rozwiązania oferujące szyfrowanie komunikacji stają się coraz bardziej popularne. Rośnie liczba użytkowników zabezpieczonych komunikatorów, chmur czy skrzynek pocztowych. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie ProtonMail, którego serwery mieszczą się w Szwajcarii.

ProtonMail nie jest nowym narzędziem i na pewno część z Was już o nim słyszała. Dlaczego więc o nim piszę? Otóż od samego początku, aby mieć możliwości założenia swojej własnej skrzynki trzeba było otrzymać specjalne zaproszenie, po które konieczne było odczekanie w długiej kolejce. Mnie udało się taki wstęp otrzymać już jakiś czas temu i dzisiaj dosłownie przed paroma minutami otrzymałem na skrzynkę informację, że ProtonMail otwiera się dla wszystkich, którzy zarejestrują się przez odpowiedni link podany w mailu. Pierwsze, o czym pomyślałem, to podzielić się tą wiadomością z Wami, no i oto tutaj jesteśmy.

Na Tabletowo jeszcze nie było artykułu o tym czym jest ProtonMail, więc może od tego zacznijmy. Napisałem już wcześniej, że serwery tego klienta poczty elektronicznej znajdują się w Szwajcarii, co dla każdego maniaka szpiegostwa już powinno być pewną zachętą. Tym, co odróżnia PM od zwykłej poczty e-mail jest to, że przesyłane przez nas wiadomości są szyfrowane, a odczytać je można tylko poprzez podanie stosownego, wcześniej ustalonego hasła, które nie jest przechowywane na serwerach usługi. Do komunikacji potrzebujemy minimum dwóch haseł. Jednego, które pozwoli nam zalogować się na nasze konto i drugiego, które odszyfruje nasze wiadomości. Tak jak wspomniałem, hasło do odszyfrowania wiadomości nie jest nigdzie przechowywane, więc o ile hasło do samego konta można odzyskać, tak tego do odszyfrowania wiadomości już nie. Raz zapomniane przepada na zawsze i pozostaje wtedy tylko bezpowrotne zresetowanie całej skrzynki, które usunie całą jej zawartość.

To tak pokrótce, ale już nie przetrzymuję Was dłużej. Oto obiecany link, z którego będziecie mogli przeprowadzić rejestrację bez konieczności oczekiwania na zaproszenie.

Komentarze

 • Senior Master of Puppets

  O PGP słyszało dziecko Neostrady ?

  • pawel

   Zapewne słyszało. Ale większość osób, które chcą mieć bezpieczną skrzynkę a nie są paranoikami czy też “technicznymi” osobami nie będą się bawić w pgp, którego nie ma domyślnie i nie działa out of box. Nie będą niczego ściągać, instalować, konfigurować, generować kluczy, przesyłać kluczy itp itd.
   Nie będą chcieli sobie zaśmiecać głowy prywatnymi kluczami, publicznymi kluczami. To ma działać ad hoc. I protonmail tak właśnie działa. I sobie go chwalę będąc na nim jak autor korzystając kiedyś z zaproszenia.

 • TMN

  Już od ponad roku jestem użytkownikiem protonmaila i miło się korzysta

 • and here is the most recent whiteSands (v1.2.2) theme for Protonmail: http://bit.ly/whiteSands_v120_protronmail

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona