Ważne

Bolączki Windows Phone 8.1 według TechSpot

Windows Phone zaczął całkiem nieźle i zdobył zauważalną część rynku jak na debiutujący system operacyjny. Potem jednak było już tylko pod górkę. Udział w rynku spadał, sprzedaż urządzeń była mierna, a kolejni producenci zaczęli wycofywać się z produkowania smartfonów z WP.

Przyczyn takiego stanu było i jest wiele, ale jedną z nich na pewno jest system operacyjny. Portal TechSpot na podstawie głosów czytelników i własnych przemyśleń zebrał najbardziej “irytujące” elementy Windowsa 8.1, które powinny zostać poprawione w Windows 10 Mobile.

WindowsMobileS-6

Zbyt duża typografia

Wzornictwo nazwane Modern UI, nawiązuje do typografii i designu związanego ze znakami komunikacyjnymi w metrach dużych miast. Luźne fonty, duże napisy, ikony w obręczach. Jest to niewątpliwie wyróżnik Windows Phone. Nie można pomylić tego systemu z żadnym innym. Są jednak dwa podstawowe problemy – po pierwsze taki układ ekranów to mnóstwo pustego i zarazem zmarnowanego miejsca. Dodatkowo, tekst zamiast ikon często jest mało praktyczny i trudniej panować nad layoutem – szczególnie, że w różnych językach te same znaczeniowo słowa mają różną długość.

Po drugie, designerzy aplikacji muszą tworzyć zupełnie inny interfejs i nawigację niż w swoich appkach na Androida i iOS. A to z kolei powoduje dodatkowe koszty, a w praktyce często całkowite zaniechanie tworzenia wersji dla Windows Phone. Modern UI wygląda moim zdaniem świetnie, ale w dobie skomplikowanych aplikacji z wielowarstwową nawigacją – po prostu się nie sprawdza. Interfejs przeniesiony z odtwarzacza multimediów (Zune) nie może być idealny do takich aplikacji jak Word, Excel czy innych programów, które obfitują w funkcje i ekrany.

WindowsMobileS-4

Zbyt długie animacje i ekrany ładowania

Według TechSpot, animacje w Windows Phone są denerwujące i niepotrzebnie długie. I tak, i nie. Rzeczywiście są one widoczne i mocno wyeksponowane, ale nie wpływają na czas ładowania aplikacji. Podobnie jest z tak zwanymi splash screenami, czyli ekranami ładowania aplikacji. Są one wyświetlane tylko tak długo, jak długo zajmuje pełne wczytanie aplikacji. Czy Android i iOS są pod tym względem szybsze? Niekoniecznie. Są natomiast sprytniejsze.

Przy opuszczaniu aplikacji robią zrzut z ekranu tego, co jest obecnie widoczne i przy przywracaniu lub ponownym ładowaniu, wyświetlany jest na czas ładowania ten nieklikalny, statyczny obraz, a użytkownik ma wrażenie, że aplikacja wczytała się błyskawicznie. Czy właśnie tędy droga do złudnego wrażenia płynności? Niekoniecznie. Jeśli chcecie zminimalizować czasy ładowania aplikacji na WP, kupcie flagowca z mocnym procesorem. To jedyne prawdziwe lekarstwo.

WindowsMobileS-1

Skromne centrum powiadomień

Windows 8.1 przyniósł długo oczekiwane Action Center, ale nadal nie dorównuje ono swoim odpowiednikom u konkurencji. Możemy usuwać i przeglądać powiadomienia, wybierać opcje szybkiego dostępu (takie jak włączanie GPS czy danych komórkowych) i właściwie niewiele więcej. Nie ma możliwości błyskawicznego odpowiedzenia na SMS czy odrzucenia maila.

I to jest jeden z problemów Windows Phone 8.1. Niby większość rzeczy dostępnych w Androidzie i iOS już jest, ale często są one albo niedopracowane, albo ograniczone funkcjonalnie. A jeśli Windows 10 ma być sukcesem, konkurencje trzeba nie dogonić, a wyprzedzić…

WindowsMobileS-3

Aplikacja aparatu

Po przejęciu Lumii, Microsoft ma dwie aplikacje kamery i aparatu. Wbudowaną (dla wszystkich urządzeń z Windows Phone) i Lumia Camera dla… Lumii. Flagowce z tej linii od dawna należą do najwyższej półki jeśli chodzi o jakość zdjęć, ale sam interfejs aparatu nigdy nie powalał. W niższych liniach ładowanie appki aparatu trwa długo, a bez przycisku fizucznego nie da się uruchomić tej aplikacji prosto z ekranu blokady. Brakuje też funkcji auto HDR znanej zarówno użytkownikom Androida jak i iOS.

Piętą achillesową są również “obiektywy”, czyli osobne aplikacje wykorzystujące wbudowany aparat. Dostęp do nich wymaga kilku kliknięć, a sama idea, choć ciekawa, nie spotkała się z zainteresowaniem twórców appek. Obiektywy powinny być jak najszybciej zintegrowane z natywną aplikacją aparatu – podobnie, tryb Rich Capture powinien trafić nie tylko do flagowców.

WindowsMobileS-2

Integracja Cortany

W Androidzie M będzie Google Now on Tap, iOS ma udoskonalać Siri, a Cortana na razie dalej nie rozumie kontekstu. Klikając ikonkę lupki uruchamiamy tą samą Cortanę bez względu jaką obecnie aplikację mamy otwartą. Dobrze by było, gdyby ta wirtualna asystentka rozumiała kontekst, w którym obecnie się znajdujemy i dawała bardziej spersonalizowane i zaawansowane wyniki wyszukiwania oraz podpowiedzi.

No a przede wszystkim – zasięg Cortany dalej jest niski i Polacy na razie mogą o niej tylko pomarzyć. Oczywiście zmieniając język systemu możemy jej używać, ale tylko w języku angielskim. A to znacznie ogranicza jej praktyczność. Nie wspominając o braku zintegrowanych usług i serwisów w naszym kraju.

2015-05-31_03-59-20

Traktowanie WP po macoszemu

Od jakiegoś czasu Windows Phone wydaje się nie być najważniejszym systemem operacyjnym dla Microsoftu. Mały udział w rynku sprawia, że nawet własne aplikacje firmy z Redmond najpierw trafiają na iOS czy Androida, a dopiero potem na WP. I to często u konkurencji cechują się lepszą jakości i designem. Szczególnie w przypadku wersji dla produktów Apple.

Windows 10 to ogromne przedsięwzięcie i chciałoby się, żeby wreszcie system ten i jego użytkownicy zaczęli być traktowani z szacunkiem. Jak obywatele pierwszej kategorii. A na razie brak flagowców, brak aktualizacji, brak Office… “WP 8 / WP 8.1 / Windows 10 Mobile wreszcie rozwiąże te problemy” – tak użytkownicy WP mówią sobie każdego kolejnego roku. I przestaje to być śmieszne.

źródło: TechSpot

Komentarze

 • otto

  Zapomniałeś o najważniejszym, czyli braku aplikacji

 • Kappa

  W akapicie Integracja Cortany poprawcie pomaŻyć na pomaRZyć.

 • Celowo. Według mnie to problem, ale najmniejszy

  • Tomasz Lenartowski

   Aha. Żetelność. Napisać o windows phone wg techspot i pominać jeden punkt bo wg Ciebie to najmniejszy problem. Ale jakoś o nim wspomnieli i nie pudrowali.

   • Adam

    Chyba nie liczyłeś na kalkę 1 w 1. Jeśli tak, to przeczytaj sobie oryginał

    • oloKK

     Pan Lenartowicz to znany troll tutaj, założe się, że nie dostanie odpowiedzi ;)

     • Tomasz Lenartowski

      Ja walnąłem orta. Ty trollujesz udając że nie wiesz jak działa troll. Kto niżej upadł? :)

    • Tomasz Lenartowski

     Rozsądek nakazuje jednak zaadresować The Great Windows Phone App Problem. Po co w takim razie przedstawiać czyjąś opinię, skoro nie chce się jej przedstawić całej?

     • Adam

      Pewnie dlatego, że to autor decyduje o czym chce pisać i co chce przekazać, nawet przekazując częściową opinię. Przeczytałem tekst na Techspocie i punkty te same, ale argumentacja inna

     • Tomasz Lenartowski

      Bo to jest dyskusja tamtego tekstu. Szkoda, że autor decyduje, że chce pisać tylko o tym, co dla mniego wygodne :).

   • oloKK

    Na litość boską, RZetelny.

    • Tomasz Lenartowski

     Ych wtopa roku. Kajam się…

  • qba

   Brak nawet aplikacji Facebooka to nie problem?

   • gosc

    przeciez jest aplikacja od facebooka

    • qba

     Nieoficjalna i kiepskiej jakości.

   • Jest FB na WP

    • qba

     Tylko stara i nieoficjalna wersja.

     • Oficjalna i regularnie aktualizowana – przez programistów Microsoftu i FB

 • adq

  po tygodniu sporadycznego obcowania z WP8.1 takie dziwne jak na 2015r drobnostki
  – brak nawet śladu profili dźwiękowych ani też możliwości szybkiej zmiany dźwięk/vibra/cisza ani też apki do tego (w markecie są, ale piszą, że niekompatybilne z 8.1, bo M$ coś zmienił/usunął)
  – odrzucanie powiadomień (swipe’owanie) działa tylko w jedną stronę – w prawą
  – dłuższe przytrzymanie toggle’a w centrum powiadomień nic nie robi
  – brak możliwości wyłaczenia widoczności włączonego BT
  – multitasking jakiś wybiórczy – np Yanosik nie chce działać w tle
  – jak ustawić dźwięk SMS (SMS =/= każde powiadomienie)?
  – bylejaki rejestr połączeń bez podziału odebrane/nieodebrane/wychodzące

  • Konrad Uroda-Darłak

   1. Jak to nie ma? A przełącznik koło suwaków od głośności?
   5. To kwestia aplikacji, gdyż system ma takowe możliwości.
   6. W centrum powiadomień.
   7. Wejdź w szczegóły.

   • adq

    dziękuję bardzo za rady, na pewno się przyda

    • Konrad Uroda-Darłak

     Czy ja wiem czy rady, zwykłe informacje :D

     • adq

      dla człowieka, który od 2009 klikał tylko w androidy od wersji 1.6 kontakt z WP to spora zmiana – także rady
      niestety, w pkt 7 (rejestr połaczeń bez podziału odebrane/nieodebrane/wychodzące) – nie widzę nigdzie szczegółów, 3-kropkowe menu nie zawiera takiej opcji. L640XL

     • Konrad Uroda-Darłak

      Musisz dłużej przytrzymać na danym połączeniu i wtedy z menu wybrać szczegóły – tak wiem, mało intuicyjne xP

 • uru28

  Po przesiadce na win 8.1 (z XP) i WP( z symbiana i androida) co początkowo było dla mnie szokiem, naprawdę rozwiązania i stylistyka przypadły mi do gustu.
  Ożenienie WP w obecnym wyglądzie z takim Project Ara to był by strzał w dziesiątkę :D Idzie nowe, a ostatnio dochodzę do wniosku że z M$ jest podobnie jak z Rosją, to stan umysłu i logiką tego nie ogarniesz;)
  Zastanawiam się też czy wprowadzenie do konkurencji własnych usług nie jest również opcją wyjścia z rynku telefonów(oby nie). W kwestii flagowców, na ten czas nie jest to jakoś szczególnie boląca kwestia, tym bardziej że wolał bym żeby owe Flagowce wyszły na stabilnym i “oklapłym”(w kwestii rynku) systemie, niż by miała się powtórzyć ponownie sytuacja z WP7 i Lumiami (np 900). Ostatnie kilka lat w wydaniu M$ to wielki eksperyment i mam nadzieję że wreszcie się on zakończy bo to czego mi obecnie najbardziej brakuje to stabilność i przewidywalność.

 • Metek

  „WP 8 / WP 8.1 / Windows 10 Mobile wreszcie rozwiąże te problemy” – tak użytkownicy WP mówią sobie każdego kolejnego roku. I przestaje to być śmieszne.” — szczególnie patrząc na to co mówi Google za każdym razem gdy pokazuje nowego Androida ;d pewne rzeczy, np o zarządzaniu pamięcia ram, zmniejszeniu zużycia baterii, większym bezpieczeństwie i płynności działania towarzyszą od premiery 4.1 a może i dłużej ;)

  • Tomasz Lenartowski

   Tylko u googla niektóre rzeczy potrafią się cofać. Windows tylko stoi w miejscu

  • Android ma ciągłe kłopoty związane z architekturą tego systemu. Windows Phone natomiast walczy z brakiem funkcji i ich dopracowania.

   • Android cierpi na przerost funkcji. Trzeba mieć w pamięci, że to są OS-y przeznaczone do urządzeń mobilnych. Ideałem byłby szybki, nie absorbujacy zasobów system operacyjny stanowiący platformę dla szerokiej gamy aplikacji rozszerzających jego funkcjonalność. WP jest dużo bliższy tego założenia, niestety brak aplikacji to jego pięta Achillesa .

    • adam

     rozwiązaniem jest system maemo 5. szkoda że projekt nokii tak szybko został porzucony a miał spore możliwości

 • A ja mimo wszytko mam nadzieję ze Microsoft nie odpuści sobie całkiem walki na rynku mobilnym. Android naprawdę potrzebuje solidnej alternatywy w segmencie middle. Zielony robocik ostatnimi czasy zaczyna powoli przypominać system desktopowy, daje ogromne możliwości konfiguracji ,ale też ma rosnące wymagania dotyczące hardware. iOS natomiast dotyczy praktycznie jedynie klasy premium i jednego producenta. Wydaje się ze WP mógłby idealnie wypełnić niszę urządzeń średniej klasy, solidnych, z peostym i przyjemnym UI, responsywnych mimo budzetowych komponentów. Każdy kto używał jakiegoś modelu Lumii po przesiadce Androida doskonale zrozumie o co chodzi. WP niewatpliwie ma potencjał, ale wymaga doszlifowania. Obawiam się tylko czy Microsoftowi starczy determinacji by dalej podążać ścieżka dotychczasowego rozwoju systemu. Czy aby gdzieś tam w glowach menadżerów nie urodziła się myśl integracji Windowsa jako OS-a uniwersalnego dla wszystkich urządzeń? W zasadzie przy dalszym wzroście mocy obliczeniowej sprzętu mobilnego byłoby to możliwe.

 • donkarlito

  “Nie ma możliwości błyskawicznego odpowiedzenia na SMS .”… Nie bardzo rozumiem… Jak dostaję sms, to pokazuje się u góry ikonka. Ściągam palcem z góry pasek i klikam tę wiadomość. Od razu mogę na nią odpowiedzieć. Zupełnie tak samo jak w Andku.
  Natomiast mnie bardziej wkurza “powiadomienie o dostarczeniu wiadomości”. W Androidzie był to zwykły i praktyczny “ptaszek” przy wysłanej wiadomości. W WP dostaję po prostu wiadomość od sieci, że mój sms doszedł, którą to wiadomość muszę otworzyć i przeczytać, bo inaczej wisi mi jako nieodebrana. Masakra. Jakbym się cofnął w czasie…
  Internet Eksplorer jest przerażająco prymitywny. Brak nawet możliwości ustawienia strony startowej ( z automatu wskakuje ostatnio przeglądana), Ogólnie interfejs jest paskudny. Na szczęście darmowy UC Browser (do ściągnięcia w sklepie) deklasuje kolegę na całej linii.
  Stylistyka kafelków może się podobać, lub nie – kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.
  Wkurza mnie również budzik. By zadzwonił, musimy pogłośnić dźwięki aplikacji (najlepiej na full), po czym oczywiście zapinamy ich ściszyć i przy najbliższej grze lub filmiku dźwięk urywa nam łeb. O ile pamiętam (to było dawno), Android miał oddzielny “potencjometr” do alarmów. A przynajmniej nie pamiętam podobnych problemów z budzikiem.

 • Piotrek Wawa

  WP nie jest szybszy, nie jest wygodniejszy a juz na pewno nie jest stabilniejszy. Explorerem nie da się czasem przeglądać internetu, strony ładują się wolno w każdej konfiguracji, często ekran miga, powraca uparcie do góry strony itd. Inne przeglądarki działają na WP równie słabo. Po każdej aktualizacji WP system działa wolniej, po ostatniej 29.07.2015 także bateria szybciej się rozładowuje. Reszta funkci bez rewelacji, jedynie fakt, że na stałe można przeglądać www w trybie stacjonarnym jest sporym bonusem.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona