Ważne

Windows 10 Home – brak kontroli nad aktualizacjami

Technologiczny świat szybko obiegła informacja, że użytkownicy Windowsa 10 w wersji Home stracą kontrolę nad aktualizacjami systemu. Co to oznacza? Jak zwykle w przypadku Microsoftu i jego problemów z komunikacją – nie do końca wiadomo.

Dokładny cytat to:

Windows 10 Home users will have updates from Windows Update automatically available. Windows 10 Pro and Windows 10 Enterprise users will have the ability to defer updates.

Tłumacząc dosłownie – użytkownicy wersji Home będą mieli aktualizacje automatycznie dostępne, a właściciele Pro i Enterprise będą mogli je odwlekać. Wszystko wskazuje na to, że aktualizacje dla wersji Home będą automatyczne i całościowe. Osoby korzystające z wyższych wersji, z uwagi na większe wymagania co do stabilności, będą mogli wybrać “wolniejszy pierścień” i dostawać update’y później – gdy będą już dobrze przetestowane przez pozostałych użytkowników.

1

Wielu obserwatorów twierdzi, że to krok wstecz i wada wersji Home. Ja jestem jednak odwrotnego zdania. Wersja Home to wersja na tablety czy laptopy domowego użytku, głównie dla osób, które nie znają się i nie chcą się znać na konserwacji systemu. System ma po prostu działać, a aktualizacje – instalować automatycznie, bez pytania. Tak jak na iOS. Największą moim zdaniem bolączką Windowsa były do tej pory właśnie aktualizacje przez Windows Update. Ciągle był z nimi jakiś kłopot. A to jakaś aktualizacja nie chce się zainstalować, a to przywracana jest poprzednia wersja, a to usługa WA zajmuje 50% czasu procesora drenując baterię. Jeśli Microsoft w Windows 10 Home poradziłby sobie z tym problemem, użytkownik mógłby całkowicie zapomnieć czym jest Windows Update, ciesząc się aktualną i bezpieczną wersją systemu z wszystkimi najnowszymi funkcjami.

Trudno powiedzieć czy wersja Home pozwoli na ręczne usuwanie zainstalowanych aktualizacji, ale wyżej przytoczony cytat nie wyklucza takiego rozwiązania. Jeśli firma z Redmond myśli jednak realnie o “Windowsie jako usłudze”, warto w pełni zautomatyzować proces aktualizacji tak, żeby zdecydowana większość użytkowników posiadała najnowszą wersję i funkcje. Pozostawianie użytkownikowi możliwości wyboru paradoksalnie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem – szczególnie, gdy użytkownik ten nie posługuje się biegle systemem operacyjnym.

Komentarze

 • Arek P

  Kiedy recenzja lumii 640 xl? ;)

  • nic mi o tym nie wiadomo ;)

  • Igor Domagała

   Co chcesz wiedzieć? Mam ten telefon:)

 • vvaz

  Jeśli W10 sobie poradzi z problemami WU. To bardzo duże ‘jeśli’…

 • Tomasz Lenartowski

  Pytanie, czy system będzie się też sam restartował po takiej automatycznej aktualizacji. Pewnie nie ale różne już cuda człowiek widział.

  • bnn666

   Włącznie z serwerowymi Windowsami, które potrafiły się same restartować, bo nikt nie odklikał :D

   • Tomasz Lenartowski

    Tego to nie widziałem, ale zabawna wizja ;)

  • RDF2

   pewnie będzie jak w 8. system będzie prosił co kilka dni o restart, a po tygodniu zrobi to sam.

 • Łukasz Łągiewka

  Jestem za granicą łączę się z internetem i co wtedy ?
  Bateria wydrenowana laptop rozładowany i w połowie instalacji bach i popracowane.
  Jeżeli to prawda u mnie na żadnym kompie już windows nie zagości.

  • RDF2

   zakażesz pobierania aktualizacji na taryfowym polaczeniu. nawet w 8 jest taka opcja

 • barilla

  Niech się instalują automatycznie DOMYŚLNIE ale dadzą możliwość ręcznego wyłączenia. Nie widzę problemu z takim rozwiązaniem. Jeżeli aż tak się boją że ktoś coś sobie “przypadkiem” przełączy to niech nawet zagrzebią to gdzieś głęboko np tylko i wyłącznie jako komenda w wierszu poleceń i jest git. Bardzo nie podoba mi się opcja pt “zapłać nam za droższą wersję systemu to przestaniemy traktować Cię jak debila”.

  • Dobre UX to właśnie traktowanie debili jak… debili ;) Gorzej jak debilowi pozwoli się na zbyt wiele swobody.

 • Marcin

  Czy Windows 8/8.1 (nie wiem czy wcześniejsze wersje również) nie miał coś w stylu aktualizacyjnych wtorków, gdy to raz na tydzień były rzucane wszystkie dostępne aktualizacje? Teraz każda aktualizacja będzie mogła być zainstalowana indywidualnie, i zostanie udostępniona w każdy możliwy dzień, zaraz po jej “stworzeniu”. A w firmach komputery rzadko się wyłącza, więc to informatyk zarządzi aktualizację i ponowne uruchomienie wszystkich firmowych komputerów.

  • Patch Tuesday – pierwsze wtorki miesiąca – łatki bezpieczeństwa. To trochę coś innego :)

   • Marcin

    Ach, wszystko jasne :)

   • Macmatt

    Patch Tuesday to drugie wtorki miesiąca… nie pierwsze.

 • RDF2

  będzie pewnie jak teraz w 10 TP. komputer będzie prosił o restart, aż w końcu sam to zrobi, po jakimś czasie olewania. ;)

 • Maniiiius

  Jako osoba skazana na internet mobilny już wiem jakiego systemu nawet kijem nie tknę.

 • Oizo

  No sory… troche przesada… Specjalnie mam wylaczone aktualizacje, zeby podczas gry (gdzie liczy sie ping i transfer) mi nie spadaly fpsy i nie przycinalo… A jak skoncze gre i sobie przypomne to recznie odpale aktualizacje… Moim zdaniem do kitu, kazdy powinien miec kontrole nad swoim systemem i wybierac paczki ktore sa instalowane. Niestety pierwszy zawod Win10 confirmed…. ;/

 • D

  Prawdopodobnie chodzi o spełnienie postulatu użytkowników korporacyjnych, którzy chcą zabezpieczyć się przed sytuacją, że nagle jakaś poprawka zainstalowana na setkach komputerów coś im wywali. Użytkownik korporacyjny, chce instalować poprawkę, gdy sprawdzi że nic mu nie rozwali.

  • Tak, o to chodzi na pewno – wątpliwości dotyczą jedynie mechanizmu dystrybucji aktualizacji dla wersji Home

 • Wojtek Mącik

  Pojawiły się w Waszych tabletach na pasku zadań informacje o możliwości na akutalizacje windows 10?
  Na wszystkich kompach mam to, ale na Kruger&Matz KM1081 jeszcze się nie pojawiło :(

 • Krzysztof

  Aktualizacje systemu na iOS nie odbywają się automatycznie. Automatyczne mogą być jedynie aktualizacje aplikacji.

 • ^_^

  By zablokować aktualizację w W10 wystarczy dodać w pliku hosts adresy:
  127.0.0.1 windowsupdate.microsoft.com
  127.0.0.1 http://www.windowsupdate.microsoft.com
  127.0.0.1 v4.windowsupdate.microsoft.com
  127.0.0.1 http://www.v4.windowsupdate.microsoft.com
  127.0.0.1 windowsupdate.com
  127.0.0.1 http://www.windowsupdate.com
  127.0.0.1 download.windowsupdate.com
  127.0.0.1 http://www.download.windowsupdate.com
  127.0.0.1 v4.windowsupdate.com
  127.0.0.1 http://www.v4.windowsupdate.com
  127.0.0.1 windowsupdate.microsoft.nsatc.net
  127.0.0.1 v4windowsupdate.microsoft.nsatc.net
  127.0.0.1 wustat.windows.com

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona