Ważne

Multi Window w Androidzie M coraz bardziej prawdopodobny

Po wczorajszej konferencji Google I/O, jak wielu z Was, czuję niedosyt. Podczas jej trwania nie dowiedzieliśmy się tak naprawdę nic ciekawego ponad to, że Google Now będzie jeszcze bardziej inteligentnym i przydatnym asystentem głosowym. Okazuje się, że nowości będzie dużo więcej. I będą równie ciekawe, co usprawnione Google Now. Oprócz tego, że Android M pozwoli przenosić aplikacje na karty pamięci microSD dowiedzieliśmy się dziś, że najprawdopodobniej najnowsza wersja systemu umożliwi korzystanie z trybu Multi Window.

Dlaczego najprawdopodobniej? Otóż dlatego, że aktualnie aby z niego skorzystać należy wgrać recovery i lekko zmodyfikować plik build.prop (instrukcja – w języku angielskim). To jednak sugeruje, że trwają prace nad tym rozwiązaniem i możemy się go spodziewać w finalnej wersji oprogramowania, która zostanie udostępniona szerszemu gronu odbiorców w ciągu najbliższych miesięcy.

I nie będzie to dla nas żadne zaskoczenie, bowiem o implementacji Multi Window w Androidzie mówi się od dawien dawna. W sumie dziwi fakt, że dopiero teraz Google postanowiło się wziąć za ten tryb wyświetlania treści na poważnie. Pierwsze kroki w tym kierunku zrobił Samsung, później w ślad za nim poszły inne firmy. A dopiero teraz internetowy gigant podchwycił pomysł.

Poniżej możecie zobaczyć jak to działa w praktyce:

Komentarze

 • Lawstorant

  Z premierą M będę już mógł w pełni przyznać że stockowy Android to jedyne czego mi potrzeba. Właśnie taki Multiwindow i kilka innych pierdół były mi zadrą.

  • Qba

   Od premiery do aktualizacje minie pewnie kilka miesięcy.

   O ile w ogóle twój telefon dostanie M.

   • loyt

    Chyba, że kolega ma jakiegoś Nexusa.

    • Qba

     Poczytaj jak przebiega aktualizacja Nexusów 7 LTE do Lollipopa

 • Iko

  Nic nowego. W samsungowym touchWiz bylo to juz od dawna

  • Marcin Wojciechowski

   To prawda i całkiem nieźle to działa ale rozwiązanie samsngowe ogranicza game urądzeń tylko do wyprodukowanych przez Samsunga a nie każdy przecież lubi rozwiązania tego koreańskiego producenta ze względu na wspomniany przez Ciebie nieszczęsny TouchWiz. Dlatego też zdecydowanie lepiej będzie jeśli tryb mutiwindow był natywny w wielu urządzeniach a nie tylko jednego czy dwóch producentów (w Polsce można jeszcze kupić tablety Lenovo Yoga 2 i Kruger & Matz pozwalające w dość ograniczony niestety sposób korzystać z wielu okien).

 • Marcin Wojciechowski

  Jeżeli informacja dotycząca trybu wielu okien potwierdzi się, będzie to jedna z najważniejszych cech nowego Androida! Tego oczekuję od dawna zarówno w Androdzie jak i iOS i mam nadzieję, że oba systemy otrzymają to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie. Mocno trzyam kciuki za multiwindow!
  Natomiast na tym krótkim video działanie współdzielenia ekranu wygląda na całkiem dobrze rozwiązane i działające.

  • Qba

   iOS 9 też ma multiwindow.

   • Marcin Wojciechowski

    Z tego co mi wiadomo to jeszcze nie posiada go a jedynie zaszytą funkcję, która częściowo pozwala na uruchomienie dwóch aplikacji jednocześnie na współdzielonym ekranie. Mam jednak nadzieję, że iOS 9 oficjalnie otrzyma funkcję wielu okien.

 • kamil

  a jest jakieś info,kiedy android m będzie finalny i wypuszczony na rynek?

  • Qba

   W okolicy września.

 • Znając Androida, minimalne wymagania względem pamięci RAM będą wynosić 2 GB ;-)

  • John Kofee

   już teraz kupowanie urządzenia z mniejszą ilością RAMu to inwestycja krótkoterminowa i to nie przez system, a przez puchnące i pamięciozerne aplikacje

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona