Cortana na Androida i iOS, Windows 10 z bliższą współpracą z konkurencyjnymi platformami

Microsoft zapowiedział nową aplikację dla desktopowego Windowsa 10, która pomoże zacieśnić współpracę między iPhonem czy smartfonem z Androidem a komputerem.

Screenshot1

Aplikację będzie można zainstalować na swoim PC z Windowsem 10, co otworzy przed użytkownikiem szereg nowych funkcji, pozwalających na znacznie szerszą integrację peceta z urządzeniami mobilnymi. Najważniejsze elementy to:

 • Cortana dla iOS i Androida. Osoby, które zainstalują na swoim PC “companion app” będą mogli ściągnąć aplikację Cortany na swoje urządzenia z konkurencyjnymi dla Windowsa systemami. Cortana nie będzie tak uniwersalna i bogata w funkcje jak na Windows Phone, ale oprócz odpowiedzi na pytania będzie potrafiła dodawać spotkania do kalendarza, używać geolokacji do przypominania o wydarzeniach czy informować o zbliżających się lotach. Ze względu na ograniczenia systemowe, nie będzie działać (na razie) uruchamianie głosowe innych aplikacji czy integracja z nimi. Sama aplikacja w pełni wspiera jednak powiadomienia.
 • Integracja multimediów i plików. Dzięki OneDrive i nowym funkcjom dostępu do systemu plików, współdzielenie plików i natywne korzystanie z nich z dowolnego urządzenia będzie jeszcze prostsze.
 • Muzyka w OneDrive. Trzymając nasze pliki muzyczne na OneDrive będziemy mogli za darmo streamować je do naszych urządzeń mobilnych bez konieczności ściągania całego pliku. Dostępne one będą nie tylko z aplikacji OD, ale też z odtwarzaczy multimedialnych poszczególnych systemów.

Komentarze

 • Adam2

  Warto dodać, że nie planują uruchomienia Cortany w Polsce

 • PW

  Darmowy streaming muzyki z OneDrive do urządzeń mobilnych oznacza, że Microsoft zapłaci mój rachunek za transmisję danych? :)

  • A czy darmowe 15 GB na Dropboxie oznacza, że Dropbox zwróci Ci za transmisję danych? Czy darmowy Spotify to oznacza, że Spotify zapłaci za Twój rachunek? YouTube?

   • PW

    A czy Dropbox napisał gdzieś, że daje mi 15 GB, do których będę miał dostęp z mojego urządzenia mobilnego za darmo?
    P.S. Streaming muzyki, a nawet wideo, z OneDrive już jest od jakiegoś czasu możliwy (nawet na Androidzie), za darmo.

    • Myślę, że doskonale rozumiesz różnicę między darmową usługą (usługa streamingu jest darmowa), a darmową transmisją i tylko się droczysz. Żeby nie powiedzieć – trollujesz

     • PW

      Właśnie sęk w tym, że nie rozumiem. Stan na dziś jest taki, że streamować muzykę już można – na smartfona, na tablet, na komputer, pewnie na przysłowiową lodówkę także :) Microsoft chwali się, że po zainstalowaniu dodatkowej aplikacji możliwe będzie streamowanie mojej muzyki na moje urządzenie mobilne za darmo. Nie na każde, wyłącznie na mobilne, wyłącznie streamowanie – za darmo. Sformułowanie jest w czasie przyszłym, co oznacza że obecnie taka funkcjonalność nie występuje – taką możliwość ma dać dodatkowa aplikacja, która dopiero się pojawi. Zatem moje pytanie brzmi co więcej uzyskamy “za darmo” niż mamy teraz?

     • Możliwość streamowania WŁASNEJ muzyki trzymanej w OneDrive przy pomocy natywnych playerów urządzeń z Androidem i iOS. Wcześniej to nie było możliwe.

     • PW

      Ależ jest to możliwe – wczoraj nawet próbowałem, żeby upewnić się, że działa zanim wysłałem Ci odpowiedź ;) wybieram plik z aplikacji OneDrive dla Androida, mp3 odtwarzany przez ES Player, jako nazwa pliku jest link, nic się nie ściąga wcześniej tylko streamuje.

     • Jeśli tak, to mój błąd, przepraszam za wcześniejszy ton :)

 • jendrush

  Niech Microsoft działa, mam nadzieję że skłoni to Google w końcu do wprowadzania pełnej obsługi języka polskiego w Google Now.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona