Nokia miała w planie stworzenie tabletu z Windowsem i aparatem PureView

W swojej dotychczasowej historii Nokia stworzyła tylko jeden tablet z Windowsem na pokładzie. Jednak ostatnie doniesienia pokazują, że Finowie pracowali już nad kolejnym wariantem Lumii 2520, który ostatecznie nigdy nie ujrzał światła dziennego. Czy jest czego żałować?

Specyfikacja tabletu o nazwie kodowej RX-115/RX-116 (dla porównania 2520 nazywała się RX-113 i RX-114) miała byś prawie identyczna w stosunku do tej z Lumii z Windowsem RT. Obudowa miała skrywać procesor Snapdragon 800 (4 x Krait 400 2,15 GHz, Adreno 330), który miał być wspomagany przez 2 GB pamięci operacyjnej.

Niestety ten tablet powielił podobny błąd, jak poprzednik. Całość pracowała pod kontrolą Windowsa 8.1 RT, który okazał się mało trafionym pomysłem. Cóż, mało producentów kiedykolwiek podchodziło optymistycznie do tego projektu. Nic więc dziwnego, że ten prototyp nigdy nie zadebiutował.

Nokia Lumia Tablet

Jednak największy wyróżnik Nokii RX-115/RX-116 stanowi aparat. W przypadku Lumii 2520 mieliśmy do czynienia z matrycą 6,7 Mpix, firmowaną logo Carl Zeiss. Natomiast w przypadku prototypowego tabletu, producent zdecydował się umieścić aparat PureView od Zeissa, który prawdopodobnie pochodziłby ze smartfonu Lumia 830.

Nokia Lumia Tablet

W obliczu ostatnich wydarzeń, a w szczególności listopadowej premiery Nokii N1, powrót Finów na rynek tabletów wcale nie jest wykluczony. Jednak ich przyszłe urządzenia będą miały niewiele wspólnego z europejską firmą. Prawdopodobnie chińscy producenci będą jedynie użyczać legendarnej nazwy tego producenta na potrzeby swoich własnych, nowych produktów.

Komentarze

 • Igor Domagała

  A co z następcą lumii 1020?

  • Albert

   Najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, już z Windowsem 10 na pokładzie.

   • Igor Domagała

    Oby bo na razie przecieki mówią o 740/XL 840 i 940/XL. Daliby ekran 5,7 cala i aparat z lumii 1020 lub lepszy i byłby mój :)

    • Metek

     max 5 cali ekran i aparat 50mpx :D i wszystkie flagowce zmiażdżone na 2 lata

     • Maniiiius

      A kiedykolwiek były zmiażdżone? Bo jak tak patrzę na rynek to nie ma czegoś takiego jak telefon lepszy od innych, a o “miażdżeniu” już zupełnie nie ma mowy. Bo jak tu porównać Note 4 do iPhone 6 czy obydwa w/w do BB Pasport? To zupełnie inne urządzenia.

     • Metek

      Masz rację, ale chodziło mi o aparat :)

     • Maniiiius

      A to wybacz. Już myślałem, żeś członek kościoła WP, których ostatnimi czasy się namnożyło. Srał pies wychwalanie WP, ale ataki personalne na ludzi za to, że Android im nie muli, wyzywanie osób z iOS od owiec i pedałów oraz nabijanie się z użytkowników BB z powodu udziałów w tynku BB OS po prostu już mnie tak irytuje, że nie mam siły tego olewać i zawsze się czepiam, przez co czasem naskoczę na normalną osobę zadowoloną z Lumii jak w Twoim przypadku. Wybacz.

     • Metek

      Luuuz ;) choć czasami do tego kościoła wchodzę :D szczególnie gdy o WP wypowiadają się osoby, które znaja go tylko ze screenów WP7.5. Wiesz, co by nie mówić o systemie WP, to działa płynnie, ma wsparcie lecz brak mu “kilku” appek, a jak są to często zabiedzone (np instagram-wieczna-beta)… ale aparaty to Lumie mają świetne, wczoraj się o tym przekonałem, robiąc zdjęcia i kręcąc filmy na koncercie (Lumia925, dźwięk nagrał się jak powinien, nie z basami rozsadzającymi głośniki) :D Co do iOS’a – myślę, że te naskoki (szczególnie Andro-userów) często wynikają z bólu dup.y, że ich po prostu nie stać na to, żeby po premierze, kupić nowy telefon, oni wolą psioczyć o zmianach romów i jak to potrafią wydłużać życie swoich urządzeń, jak to ich urządzenia mają kilka razy więcej rdzeni, ramu itp. Ja wręcz nie potrafiłbym się przesiąść teraz na Andro czy iOS, bo ich ikonki wydają mi się jakby ułomne. Nie są w stanie wyświetlać żadnych informacji jak kafle w WP, co najwyżej cyferkę z liczbą zadarzeń.

     • Maniiiius

      Bo są i hejterzy WP i z nimi jak najbardziej walczyć trzeba. Chociaż sam często odnoszę się do WP7.5, ale tylko kiedy jakiś oszołom porównuje L930 do Androidowca z czasów L800 na dowód, że Android jest zły. WP jako system lubię, ale wolę Androida ze względu na aplikacje – i znowu dostaję zjebkę, bo korzystam “spacjalnie” z tych aplikacji, których na WP brak.

     • Metek

      no bywa i tak. Ja do ekosystemu Androida nigdy jako tako nie wszedłem głębiej więc nie odczuwam np braku snapchata bo nigdy z niego nie korzystałem. takich przykładów pewnie byłoby więcej. A jakie aplikacje masz na myśli? Na pewno nie Disqus’a :D

     • Maniiiius

      Brak disqusa aż tak nie boli, bo w przeglądarce działa dobrze, ale już mobileMPK jest najlepszą aplikacją z rozkładami jaką znam, a jest tylko na Androidzie i J2ME. Do tego RadarEU, na WP co prawda działa strona mobilna, ale to kicha straszna. Qpair, Sleep as Android – świetny budzik. MX Player – ten na WP jest jeszcze niedorobiony a inne, nawet płatne playery z WP startu do niego nie mają. Flash już mi aż tak niezbędny nie jest, ale filmy i tak lepiej na Operze oglądać niż na jakiejkolwiek innej przeglądarce. No i emulatory: ExaGear strategies – do heroes 3 z dodatkami, ExaGear RPG – Fallout 1 i 2. DRASTICK – emulator NDS. Do tego klasyki jak GoF2, Colin czy Sky Force. A i GG na WP, a przynajmniej na L520 działa tragicznie.

     • Nylu

      L520 hehe co ty bys chcial od najtanszego telefonu

     • Maniiiius

      Żeby aplikacja działająca nawet na Nokii 2610 nie robiła problemów. GG to nie jest przecież ani jakaś zaawansowana ani wymagająca aplikacja. Tak, wiem że winę najprowdopodobniej ponosi dewrloper ale… Co z tego? Mnie jako konsumenta obchodzi tylko to, żeby działało. Przy początkach Androida też psy na nim wieszałem za niedorobione aplikacje w porównaniu do konkurencji to WP na tym polu oszczędzać nie będę.

     • Metek

      To GG jeszcze istnieje? :D

     • Maniiiius

      I w moim przypadku ma się dobrze. Najlepszy komunikator w końcu to ten, z którego korzystają nasi znajomi.

     • Metek

      No, znowu masz rację. Ja mam wciąż tam konto i wbijam na GG tak raz na kilka m-cy, żeby tylko numer nie uciekł (nie wiem po co, może sentyment, a może kiedyś trend się zmieni) lecz wszystkie słoneczka zawsze są czerwone. Wszyscy przesiedli się na facebookowego Messengera. I w mojej sytuacji to on jest “najlepszy”…

     • Maniiiius

      Zawsze mam rację. A przynajmniej od czasu do czasu :P Jak już gadamy o “starociach” to nie byłbym sobą gdybym nie rzucił pewnym hasłem: Symbian

     • Metek

      Mialem :D Nokia E65, jako pierwszy mialem smartfona w klasie :D to były czasy… Choć wtedy chyba nie bylo jeszcze tego słowa xD mialem na niej GG, Operę, icy w i takie coś co można by dzisiaj naciągnąć (mocno) na rozszerzoną rzeczywistość :D jak się ręką machnęło pod aparatem to rzucało się shurikenem na ekranie. Robiło wrażenie na innych.

     • Maniiiius

      W końcu ktoś, kto nie twierdzi, że smartfon=dotyk :D. Ja miałem 9300. To dopiero robiło wrażenie. A emulacja SEGA…. Miodzio

 • Maniiiius

  “W swojej dotychczasowej historii Nokia stworzyła tylko jeden tablet, który pracowałby na Windowsie.” jedno zdanie a dwa byki:D 1. przecinek zbędny, bo z nim wynika że nokia stworzyła tylko jeden tablet i to akurat taki, który pracował na Windowsie, a to bzdura. Bez przecinka natomiast wychodziłoby, że Nokia stworzyła tylko jeden tablet na Windowsie co już jest prawdą. Po drugie “pracowałby”, po co tryb przypuszczający? Przecież pracował, a raczej pracuje na Windowsie.

  • Albert

   Dzięki. Już poprawione :)

   • Maniiiius

    Nie ma za co, każdemu może się zdarzyć ;)

  • ΔMI

   przed ‘który’ idzie przecinek (zdanie składowe) :3
   aczkolwiek połączenie czasu przeszłego z trybem przypuszczającym rzeczywiście nie brzmi xD

   • Maniiiius

    Pytanie czy kontekst jest przed gramatyką? Bo w sumie nie wiem.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona