Ważne

Ślōnskŏ gŏdka od Samsunga

Umiejętność zaskakiwania to pierwszy krok do sukcesu. Niewątpliwe Samsung dąży do tego, aby być najlepszym i najbardziej rozpoznawalnym producentem nie tylko na całym świecie, ale również i w Polsce, a dokładnie na Śląsku. Centrum rozwojowo-badawcze ( R&D ) zrobiło ukłon w stronę Ślązaków tworząc nowe oprogramowanie, które urozmaici nasze smartfony i tablety o śląską mowę. Oczywiście polskie R&D było silnie wspierane przez Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, które pomagało przy tworzeniu nowych słówek czy też pisowni.

W ubiegłym miesiącu Samsung zaprezentował oprogramowanie, które wzbogaca smartfony o Ślōnskŏ gŏdka czyli śląską mowę. Niewątpliwe jest to wielkie zaskoczenie dla regionu z tradycjami i bogatą kulturą, której – jak wiemy – na Śląsku nie brakuję. Samsung R&D Polska podkreślił jak ważny jest ten region:

Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować.

fot.samsungmedia.pl

fot.samsungmedia.pl

Jak wspomniałem na początku, nieocenioną pomocą przy tworzeniu nowego oprogramowania okazało się Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, które znane jest z pomocy szkołom podstawowym między innymi w tworzeniu elementarzy, czego przykładem jest Gōrnoślōnski ślabikŏrz. Organizacja działa prężenie i cieszy się ze współpracy z Samsungiem i z uzyskanego efektu. W tym miejscu warto przytoczy wypowiedź prezesa Rafała Adamusa, podkreślającą jak cenny jest owoc tego projektu.

Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w tak ciekawy projekt z firmą Samsung. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna. Współtworząc menu smartfonów Samsung w naszym języku, chcemy pokazać, że ślōnskŏ gŏdka jest językiem żywym i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią.

Ślōnskŏ gŏdka pojawi się na naszych urządzeniach zaraz po aktualizacji lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie w następujących modelach: A3, A5, S5, S6 oraz Note 4. Patrząc na te urządzenia zastanawiam się gdzie jest reszta, po drodze było jeszcze wiele produktów, które według mnie też zasługują na takie oprogramowanie.

Komentarze

Privacy Preference Center

   Necessary

   Advertising

   Analytics

   Other

   Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona