Ważne

Ślōnskŏ gŏdka od Samsunga

Umiejętność zaskakiwania to pierwszy krok do sukcesu. Niewątpliwe Samsung dąży do tego, aby być najlepszym i najbardziej rozpoznawalnym producentem nie tylko na całym świecie, ale również i w Polsce, a dokładnie na Śląsku. Centrum rozwojowo-badawcze ( R&D ) zrobiło ukłon w stronę Ślązaków tworząc nowe oprogramowanie, które urozmaici nasze smartfony i tablety o śląską mowę. Oczywiście polskie R&D było silnie wspierane przez Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, które pomagało przy tworzeniu nowych słówek czy też pisowni.

W ubiegłym miesiącu Samsung zaprezentował oprogramowanie, które wzbogaca smartfony o Ślōnskŏ gŏdka czyli śląską mowę. Niewątpliwe jest to wielkie zaskoczenie dla regionu z tradycjami i bogatą kulturą, której – jak wiemy – na Śląsku nie brakuję. Samsung R&D Polska podkreślił jak ważny jest ten region:

Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować.

fot.samsungmedia.pl

fot.samsungmedia.pl

Jak wspomniałem na początku, nieocenioną pomocą przy tworzeniu nowego oprogramowania okazało się Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy, które znane jest z pomocy szkołom podstawowym między innymi w tworzeniu elementarzy, czego przykładem jest Gōrnoślōnski ślabikŏrz. Organizacja działa prężenie i cieszy się ze współpracy z Samsungiem i z uzyskanego efektu. W tym miejscu warto przytoczy wypowiedź prezesa Rafała Adamusa, podkreślającą jak cenny jest owoc tego projektu.

Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w tak ciekawy projekt z firmą Samsung. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna. Współtworząc menu smartfonów Samsung w naszym języku, chcemy pokazać, że ślōnskŏ gŏdka jest językiem żywym i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią.

Ślōnskŏ gŏdka pojawi się na naszych urządzeniach zaraz po aktualizacji lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie w następujących modelach: A3, A5, S5, S6 oraz Note 4. Patrząc na te urządzenia zastanawiam się gdzie jest reszta, po drodze było jeszcze wiele produktów, które według mnie też zasługują na takie oprogramowanie.

Komentarze

 • olo

  Paranoja. Teraz czekam na wersje z gwarą poznańską

  • Karol

   Według mnie to ułatwienie życia ludziom ze Śląska i powinniśmy to też docenić.

   • x

    Tu nie chodzi o ułatwianie życia, a tylko o marketing.

    Temat jest już czerstwy, bo na AW czy SW pojawił się ponad miesiąc temu.

    • Karol

     Dla odświeżenia pojawił się również tutaj.

     A oprócz marketingu nie widzisz nic innego jak ułatwienie dla ślązaków?

  • Pluszaty

   A czemu Szajsung dyskryminuje w swych urządzeniach język kaszubski?

 • Zapis śląskiej mowy jest bez sensu, nikt na Śląsku nie mówi “energije”, a pomoc czytamy tak samo jak w j. polskim, mówimy też “szporowanie”, a nie “szporowaniy” (jakkolwiek się to ma czytać), nikt nie mówi na urządzenia masziny (to z ruskiego raczej, a u nas więcej z czeskiego i niemieckiego jest).

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona