Ważne

Cyanogen z wbudowanymi aplikacjami od Microsoftu – oficjalnie

Dzisiaj dostaliśmy ostateczne potwierdzenie tego, o czym na Tabletowo pisaliśmy wielokrotnie. Microsoft i Cyanogen Inc. podpisali porozumienie dotyczące preinstalacji aplikacji od tej pierwszej firmy w systemie tej drugiej.

Portal The Verge donosi, że otrzymał maila od Cyanogen Inc, w którym firma potwierdza szeroko zakrojoną współpracę z Microsoftem. Będzie ona obejmowała między innymi domyślną obecność Binga, Skype’a, OneDrive’a, OneNote’a, Outlooka i Office’a już w najbliższych kompilacjach Cyanogena w drugiej połowie bieżącego roku. Dodatkowo, firma twierdzi, że aplikacje te będą głęboko zintegrowane z samym systemem, co może wskazywać przyszłe pojawienie się Cortany dla tego moda.

Trudno powiedzieć co ten ruch przyniesie w przyszłości dla firmy z Redmond, jednak cel jest jasny – popularyzacja usług Microsoftu na konkurencyjnych platformach i odebranie ruchu natywnym klientom usług Google’a, takich jak Gmail czy Google Search. Uderza to w firmę z Mountain View na dwa sposoby. Po pierwsze, traci ona bezpośrednich użytkowników, ściągnięcia aplikacji i ruch sieciowy, co ogranicza jej możliwości w aspekcie eksploracji danych, czyli tak zwanego „szpiegowania” użytkownika. Po drugie, rezygnacja z natywnych aplikacji Google to mniej wyświetleń reklam, a co za tym idzie – mniejszy zarobek.

Wielu analityków wskazuje na szybki rozwój Cyanogena i coraz większe jego uniezależnienie od Google’a. A wyszukiwarkowy gigant nie może zabić AOSP (Android Open Source Project), bo łamałoby to warunki licencji na jakich korzysta z darmowego jądra Linuksa w swoim systemie. Najbliższe lata będą bardzo ciekawe i decydujące o przyszłości Androida.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona