Ważne

Cyanogen z wbudowanymi aplikacjami od Microsoftu – oficjalnie

Dzisiaj dostaliśmy ostateczne potwierdzenie tego, o czym na Tabletowo pisaliśmy wielokrotnie. Microsoft i Cyanogen Inc. podpisali porozumienie dotyczące preinstalacji aplikacji od tej pierwszej firmy w systemie tej drugiej.

Portal The Verge donosi, że otrzymał maila od Cyanogen Inc, w którym firma potwierdza szeroko zakrojoną współpracę z Microsoftem. Będzie ona obejmowała między innymi domyślną obecność Binga, Skype’a, OneDrive’a, OneNote’a, Outlooka i Office’a już w najbliższych kompilacjach Cyanogena w drugiej połowie bieżącego roku. Dodatkowo, firma twierdzi, że aplikacje te będą głęboko zintegrowane z samym systemem, co może wskazywać przyszłe pojawienie się Cortany dla tego moda.

Trudno powiedzieć co ten ruch przyniesie w przyszłości dla firmy z Redmond, jednak cel jest jasny – popularyzacja usług Microsoftu na konkurencyjnych platformach i odebranie ruchu natywnym klientom usług Google’a, takich jak Gmail czy Google Search. Uderza to w firmę z Mountain View na dwa sposoby. Po pierwsze, traci ona bezpośrednich użytkowników, ściągnięcia aplikacji i ruch sieciowy, co ogranicza jej możliwości w aspekcie eksploracji danych, czyli tak zwanego “szpiegowania” użytkownika. Po drugie, rezygnacja z natywnych aplikacji Google to mniej wyświetleń reklam, a co za tym idzie – mniejszy zarobek.

Wielu analityków wskazuje na szybki rozwój Cyanogena i coraz większe jego uniezależnienie od Google’a. A wyszukiwarkowy gigant nie może zabić AOSP (Android Open Source Project), bo łamałoby to warunki licencji na jakich korzysta z darmowego jądra Linuksa w swoim systemie. Najbliższe lata będą bardzo ciekawe i decydujące o przyszłości Androida.

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Konkurencja zawsze spoko. Tak trzymać.

 • barilla

  “Po drugie, rezygnacja z natywnych aplikacji Google to mniej wyświetleń reklam”. Eeee, gdzie w natywnych aplikacjach google są reklamy?

  • Gmail, zakładka promotions, wkurzający baner udający nowego maila.

  • Green

   Natywne aikacje ciebie szpieguja. A reklamy sa w milionie innych apkach sprofilowane pod ciebie

 • bbg

  uzależnienie czy uniezależnienie?

 • Victor

  Totalne dno, lubiłem do dzisiaj cyanogenmod, ale jak teraz mam dostać zaśmiecony system przez MS, to niech się bujają.

  • wlasnie to chcialem napisac, to z czego slyna “cianek” idzie sie jeb…ć. Ja do tej pory instalowalem go bez GAPPS-ów !

   • cm

    popieram, również nie mam u siebie na CM12 żadnych śmieci od google- zostawiłem jedynie sklep.

    czyli wychodzi na to że trzeba będzie liczyć na magików z xda którzy być może skompilują coś bez syfu mikrosofta ;] albo zostać na CM12, który swoją drogą jest kozackim systemem.

    • lol

     Kolejni idioci. Przeciez tylko TELEFONY z Cyanogenem dostaną te usługi, a nie sama paczka z ROMem. A poza tym odinstalowanie apki to jeden klik, jesteście tak upośledzeni, ze potrzebujecie do tego specy z xda?

     • cm

      idiota to Cie zapomniał zabic przy porodzie, wiec nie wchodz tutaj i nie obrazaj innych pajacu. Po drugie kto zagwarantuje że usługi Microsoftu będzie można swobodnie odinstalować na telefonach wyposażonych seryjnie w CM?

  • al

   A google androida nie zasmieca ? N8ech M$ to rozwija . niech zabiora kilku userow . Moze w koncu powstanie jakis fajny android. Konkurencja jeszcze klientom nigdy nie zaszkodzila.

 • juzek-friendly

  A fuj! Kijem tego nie tknę. Wstyd i hańba, CM!

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona