Ważne

Sharp zapowiedział matrycę IGZO 5,5″ 4K (806 ppi)!

Wojenki na miliony pikseli w aparatach telefonów komórkowych, na przekątne wyświetlaczy, ilość rdzeni… są już na porządku dziennym. W ostatnich miesiącach doszła jednak do nich kolejna: wojna na rozdzielczość matryc.

Ostatnio LG zapowiedziało 5,5-calowy ekran o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (538 ppi), który znajdzie zastosowanie w LG G4. Samsung Galaxy S6 ma wyświetlacz o mniejszej przekątnej (5,1″), ale tej samej rozdzielczości: 2560 x 1440 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie pikseli na cal wynoszące 575 (ppi). Jeśli uważaliście, że to dużo… pomyślicie, że Sharp zwariował.

Otóż japońska firma zaprezentowała 5,5-calową matrycę IGZO o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli. 806 ppi. Jeśli w przypadku wspomnianych wyżej produktów wszyscy twierdzą, że czcionki są ostre jak brzytwa, to co będą mówili po wzięciu do ręki telefonu z najnowszym ekranem od Sharpa?

O ile jednak masowa produkcja paneli Sharpa ma ruszyć w 2016 roku, tak mówi się, że matrycę 4K już w tym roku zastosuje również Samsung – w Galaxy Note 5.

Pojawia się tylko kilka pytań – póki co bez odpowiedzi:

 • czy ludzkie oko zauważy różnicę pomiędzy 2K a 4K na 5,5 calach?
 • czy dotychczasowe procesory mobilne będą w stanie uciągnąć taką rozdzielczość?
 • jak duży wpływ na skrócenie czasu pracy akumulatora będą miały ekrany 4K?

Jest jeszcze jedno pytanie: czy na pewno 4K jest tym, czego naprawdę potrzebujemy? Na pewno smartfony z ekranami 4K wykorzystywane będą przez najbardziej wymagających użytkowników – do tworzenia i oglądania materiałów Ultra-HD, ale również do korzystania z wirtualnej rzeczywistości (VR).

Komentarze

 • kamilek2424

  Ciągła pogoń za cyferkami.

 • Pawel

  -Nie.
  -Nie.
  -Nie.
  I tyle w temacie. A jeszcze bateria…

  • IGZO będzie oszczędniejszy niż niejeden Full HD w tradycyjnej technologii IPS LCD

   • Jacek.P

    Watpie szczerze. Cos na potwierdzenie tych rewelacji?

   • Pawel

    Jeśli IGZO jest superoszczędne to dlaczego nie wykorzystać jego potencjału w niższej rozdzielczości? Jeśli jest tak jak piszesz to rozwiązaliśmy 1 problem z CZTERECH. TRZY zostały. Przecież przy 3840×2160 pikseli mamy ponad dwa razy więcej pikseli niż przy 2560×1440, więcej energii będą zużywać grafika, mniej wydajny do innych zastosowań będzie procesor. Niewiele zyskujemy. Bo, jak napisane jest w artykule, nie wiemy czy człowiek w ogóle zauważy różnicę.

    • Ja też bym wolał matrycę FHD i dłuższe życie baterii oraz płynniejsze animacje. Rozumiem jednak, że wyścig na piksele jest nieunikniony. Jedyne co chciałem powiedzieć to to, że dzięki matrycy IGZO być może bateria nie dostanie AŻ TAK po dupie.

     • Pawel

      Świat zwariował telefony coraz większe, piksele coraz mniejsze. Co to będzie?;)

 • jendrush

  Jak tak gonią za rozdzielczościami to niech robią takie proporcje by w sterowniku mogły być traktowane jako mniejsze(np. 4 piksele jako jeden). W trakcie normalnej pracy jakość by była w zupełności wystarczająca, bateria by lepiej trzymała, a do takich gogli VR można by włączać pełną.

 • gregorecki

  Obecnie żaden układ GPU nie pociągnie takiej rozdzielczości tegra k1 czy adreno 430 nie dadzą rady to po cholerę mi 8k jak nie będę miał płynności dzialania???!!! Sam wyświetlacz może baterii nie zezre tak szybko ale podzespoły które będą mogły ogarnąć te pikselki juz tak, a jak juz ogarna to trzeba będzie mieć ciekły azot przy sobie żeby to schodzić hehe

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona