Ważne

Aplikacje z Androida w Chrome pod Windowsem i OSX

I stało się, aplikacje z Androida trafiły wreszcie na tablety z Windowsem… ale nie w taki sposób, jak wszyscy się tego spodziewali.

Dzięki nowemu środowisku uruchomieniowemu dla Chrome, deweloperzy (a w praktyce każdy) mogą pobrać moduł ARC (App Runtime for Chrome) Welder, a następnie plik .apk z paczką aplikacji z Play Store i gotowe. Pierwsze próby pokazują, że całość chodzi płynnie i tylko niektóre aplikacje głęboko zintegrowane z systemem wyrzucają errory. Nie dlatego, że ARC sobie z nimi nie radzi, tylko dlatego, że twórcy (jeszcze) nie przystosowali ich do tego nowego środowiska uruchomieniowego.

flipboard-for-android-on-chrome

W praktyce dalej mamy daleko do natywnej wydajności i funkcjonalności, ale to jeden ze sposobów odpalania androidowych appek na Windowsie, OSX czy Linuksie. Pytanie tylko czy to prezent, czy raczej koń trojański z Mountain View. Jedno jest pewne – Chrome i Android są coraz bliżej siebie. Google być może w przyszłości będzie chciało jeszcze głębiej integrować Chrome oraz Chrome OS z Androidem. Jednym z kroków ku temu jest właśnie ARC. Na razie program skierowany jest dla deweloperów, ale wiele wskazuje na to, że za jakiś czas w Chrome będzie można instalować aplikacje z Play Store bez konieczności ściągania .apk i instalowania dodatkowych wtyczek.

apk_windows_osx_2

Komentarze

 • swoj

  No i super :) Może poprawi to sytuację tabletów z Windą ;)

  • bananoluczo

   Bluestacks tez chyba daje rade

   • Sony

    Andy – też daje radę :) – sam go używam by “denerwować” posiadaczy tabletów z Androidem :) – zwłaszcza tych tąnszych. Apki “pod” Andym działaja lepiej na Windows niż na słabszych tabletach z Androidem :)

    • bananoluczo

     Nawet nie slyszalem o Andym, dzieki bede musial prsetestowac :)

    • PW

     Wydaje mi się, że Atomy nie mają wirtualizacji, więc może być ciężko z tą wydajnością w Andym ;) Na Surface to oczywiście inna bajka.

     • Sony

      Na moim Dell Venue 11 Pro z Core i3 nie ma problemów z wydajnością:)

     • bananoluczo

      Z ciekawosci ile trzyma na baterii?

     • Sony

      Zależy co robimy – przy standardowym używaniu około 6 godzin, jak przełączę w tryb oszczedania energii, przeglądam strony to 8 godzin spokojnie. Moj rekord to 12 godzin, ale się mocno staralem :)

      Najczęściej używam go w pracy zadokowanego do klawiatury Mobile z wbudowanym dodatkowym akumulatorem, który wydłuża mi czas normalnej pracy do 10 godzin.

     • bananoluczo

      ark.intel.com/pl/Products/VirtualizationTechnology

     • SyoMas

      To by tlumaczyło dlaczego Andy nie bangla na mojej Yodze.

 • kamil

  Super, wreszcie okna maja sens

 • przemelek

  Warto jednak zauważyć, że tak przygotowana aplikacja będzie dostępna tylko dla userów Chrome OS.
  Co prawda sam ARC Welder działa na Windows/OSX/Linuksie, ale po wyprodukowania przy jego pomocy aplikacji dla Chrome Web Store, taka aplikacja będzie możliwa do zainstalowania tylko na Chrome OS.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona