Wiko VIEW

Wiemy już, jak wygląda popularność poszczególnych systemów

Z roku na rok systemy mobilne zdobywają kolejne rzesze użytkowników. Spośród nich największą popularność mają Android oraz iOS – śmiało można powiedzieć, że tworzą duopol na rynku. Trzecia lokata należy do Windows Phone. Jak wygląda popularność tych OS-ów na poszczególnych kontynentach? Kantar postanowił się temu przyjrzeć.

Zacznijmy od Starego Kontynentu (do badania przyjęto zaledwie 5 krajów: Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię, Niemcy oraz Włochy). Największym zaskoczeniem jest dosyć silna pozycja Windows Phone, który zdobył tu aż 10,1% i w dodatku nadal rośnie. Co ciekawe, niewielki spadek rok do roku zaliczył Android – ich udział zmalał o skromne 2,9% i wynosi obecnie 67,6%.

Warto jednak wspomnieć, że nowe Samsungi Galaxy S6 mogą zmienić ten wynik. Według najnowszych informacji, zebrano sporo zamówień na ten smartfon, więc jest  szansa, że ustanowi nowe rekordy sprzedaży. To, co system od Google stracił, zyskał iOS. OS od Apple ma 20,9%. Taki rezultat firma z Cupertino zawdzięcza głównie najnowszej generacji swojego smartfona, iPhone 6.

W Stanach Zjednoczonych zdecydowanie prowadzą Android oraz iOS i nie zapowiada się, aby jakikolwiek rywal mógł im zagrozić. Jedyny wzrost w tamtym regionie zaliczyły urządzenia Apple’a – z 38,8 na 39,3%. Uważam, że aktualnie jest to bardzo stabilny rynek pod tym względem. Jestem ciekaw, jak zmienią się rezultaty po wejściu do sprzedaży wszystkich nowych flagowców z systemem od Google.

Przejdźmy do najważniejszego rynku – chińskiego. Jest to rejon, w którym bezapelacyjnie prowadzi Android, ale ostatnio zaczął tracić sporą liczbę użytkowników. Głównym winowajcą ponownie jest iOS – urósł o blisko 10%. Z kolei Windows stracił 0,1%, a Blackberry zostało wręcz wyeliminowane z tamtego regionu. Warto wspomnieć, że w ostatnim kwartale podium najchętniej kupowanych smartfonów wyglądało następująco: iPhone 6, Xiaomi Redmi Note oraz iPhone 6 Plus. Dlaczego tak dużo osób zdecydowało się na przesiadkę z Androida na iOS?

Mobilne OS

Powyższe rezultaty pokazują kilka interesujących rzeczy. Przede wszystkim to, że Apple wreszcie postąpiło rozsądnie wypuszczając smartfony z dużymi wyświetlaczami. Po drugie Android zaczął tracić, co jest bardzo dziwne, szczególnie zważywszy na ciągły wzrost liczby urządzeń z tym systemem. Natomiast ostatnie przemyślenia dotyczą Windowsa. Ten system dalej utrzymuje swoje niewielkie udziały i na niektórych rynkach zdobywa nowych klientów, jest to głównie zasługa tanich urządzeń z mobilnymi kafelkami.

Myślę, że 2015 rok zapowiada się na wielką walkę Androida z iOS-em. Czy ostatnie premiery, na czele z Samsungiem Galaxy S6, zdołają odzyskać stracone udziały na np. rynku chińskim? Nie wolno też zapomnieć, że w tym miesiącu Huawei wprowadzi kilka świetnych smartfonów.

Jesteście zaskoczeni powyższymi statystykami?

Komentarze

 • Jakub

  Ja bym się tak nie zachwycał nad Apple. Postąpiło genialnie ? Raczej cały czas postępowało irracjonalnie.

 • Adam

  Mnie nie dziwi, że Android zaczął tracić, bo świadomi użytkownicy mają już dosyć ciągłych problemów z nim, braku aktualizacji, lagów, gorszej jakości aplikacji.

  • Mateusz Galak

   Gorsza jakość aplikacji? A gdzie niby lepsza jakość? To nie zależy od androida tylko developerów, pozatym jest na niego setki miliony appek w czym od każdej usługi jest oficjalna, na WP za to musimy urzywać instagram BETA, a snapchata kilka tygodni temu usunęli. Appki na iOS i Androida mają taką samą jakość niezmienną, no chyba że porównujesz iPhona do chińczyka z Androidem z ekranem ok 800×480

   • Adam

    Apki na iOS mają zdecydowanie lepszą jakość.

    Co widać nawet patrząc na te z Galaxy S6.

    • MixhaL

     To mówisz że patrzaniem oceniasz jakość aplikacji? Pewnie tak samo czytasz książki….

     • Adam

      Działaniem i jakością.

     • Raul

      A co w nich działa lepiej?
      I nie powtarzaj słowa jakość – wystarczy spojrzeć na ilość poprawek do systemu, żeby rozwiać waątpliwość co do jalości iOS.

     • Adam

      No wszystko, właśnie poprawki pokazują że poprawiają niedoróbki.

      Podczas gdy na Androidzie czekają na aktualizacje.

     • kamil

      Kup sobie coś na wp to zobaczysz dopiero o to bieda.

     • Adam

      Nawet miałem i szybko się pozbyłem.

   • Anna

    Dla mnie jako użytkownik nie ma znaczenia po czyjej stronie leży wina, że android jest bezznadziejny, Po prostu jest, ciągle laguje, nie ma aktualizacji systemu. milion aplikacji wcale nie oznacza, że są one lepsze od 100 000. Po prostu mamy 10x więcej aplikacji, które powtarzają swoje funkcje.

    • Takaszi

     Jezu, widzę kolejny wpis o lagowaniu i mnie ……, moja rada, zmień lekarza, pigułki, lub smartfona (na coś więcej niż za 5 zł z Biedronki), to ci algi ustąpią. A jak masz wątpliwości to porozmawiaj z właścicielem iPhona 4, niejeden ci powie jakie to dobrodziejstwo, ta ostatnia aktualizacja.

     • Arrczi

      To fakt, iOS8 pozostawia wiele do życzenia.
      Apple powinno się wziąć w garść i dopracować system bo ten boom w Chinach może się szybciej skończyć jak się zaczął.
      Ja na szczęście zostałem przy iOS7 i mi niczego nie brakuje :)

   • Mamba

    Jak aplikacje google są lepsze to powiedz mi jak na mapie google można dodać dowolny punkt z mapy do ulubionych i nadać mu własną nazwę?. Na Here tak można. Spytałem się google o to i oczywiście nie ma odpowiedzi. Im zalezy, żeby userzy pododawli do mapy swoje punkty, adresy, telefony. oceny (ale bez google + nie ma ocen) . Wtedy będą mieli pierdyliard punktów POI i najdokładniejszą mapę przygotowaną za darmo przez userów. Ale dalej nie będzie można dodać dowolnego punktu na mapie do ulubionych żeby się np z kimś w lesie umówić na piknik.

    • Takaszi

     Ale Here, też jest na Androida, więc to głupi argument.

    • Takaszi

     “Ale dalej nie będzie można dodać dowolnego punktu na mapie do ulubionych żeby się np z kimś w lesie umówić na piknik.”

     Aż nie chce mi się z tobą dyskutować, takie bzdury wypisujesz. Toć to na Googlach działa od zawsze. Nazywa się wyślij lokalizację.

 • AS

  Nazywanie wypuszczenia przez Apple dużych smartfonów genialnym działaniem jest chyba nieco na wyrost. Genialne są efekty tego wyraźnie spóźnionego ruchu. Gdyby Apple nadążał z wielkością ekranów za konkurencją zebrałby podobne żniwo w sprzedaży, tyle że rozłożone w czasie. Myślę, że gdyby jeszcze tak z rok, dwa czekali z tym posunięciem, mogliby żałować. Po prostu wyniki sprzedaży mówiły: zwiększajcie ekrany, nieważne, czy Jobs będzie was nawiedzał, czy też nie.

 • Karol

  Łał. Jak fajnie, że wiecie, bo wcześniej nikt nic nie wiedział na temat tego rynku. Teraz jesteśmy wszyscy oświeceni.

 • Karol
 • Jest w źródłach.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona