LibreOffice Online, czyli darmowy pakiet biurowy w chmurze

LibreOffice to darmowy i wieloplatformowy pakiet biurowy umożliwiający m.in. tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Możemy go używać na Windowsie, Linuxie, OS X oraz na Androidzie. Możliwe, że już niedługo będzie można z niego korzystać również za pośrednictwem przeglądarki, a cały projekt rozrośnie się i będzie działał w chmurze.

Najważniejszą cechą odróżniającą LibreOffice od innych tego typu produktów, jak MS Office czy Google Docs, jest to, że jego kod źródłowy jest otwarty i dostępny dla każdego. Model open-source jest o tyle dobry, że daje wolną rękę pasjonatom, którzy hobbistycznie mogą rozwijać produkt. Prace nad internetową wersją pakietu trwały podobno już od 2011 roku, twórcy jednak dopiero teraz zapowiedzieli, że biorą się za sprawę na 100% i zamierzają zawalczyć z Google Docs i Office 365 o miano najlepszego internetowego pakietu biurowego.

LibreOffice Online będzie pierwszym opartym o chmurę pakietem biurowym oferującym wsparcie dla plików formacie ODF (ang. Open Document Format). Aspiracje są spore, ale osobiście nie sądzę, aby na tym rynku dało się jeszcze wiele zwojować. Sam jestem fanboyem Microsoft Office jako narzędzia stacjonarnego (dostępnego offline), natomiast Google Docs ma raczej pozycję niezachwianego narzędzia dostępu do dokumentów online. To, że LibreOffice posiada otwarty kod źródłowy, nie zmieni zbyt dużo. Taki feature docenią jedynie ludzie ogarnięci w tym temacie, a taki zwykły użytkownik, czyli 95% potencjalnych użytkowników, nie będzie miał z tego żadnych korzyści, więc dlaczego miałby niby zmieniać swoje przyzwyczajenia i próbować sił z nowym środowiskiem?

Jeśli chodzi o więcej szczegółów to niestety Document Foundation poskąpiło wszelkich szerszych informacji, więc osoby, które są zainteresowane tematem muszą cierpliwie poczekać. A Wy jakiego pakietu biurowego używacie?

Komentarze

 • 123qwerty

  “A Wy jakiego pakietu biurowego używacie?”

  Każdego innego byle nie tej ociężałej kobyły. MS Office i Kingsoft Office.

  • Wolę MSO i LO mieć pod ręką na każdym laptopie i tablecie :)

 • Monstrual

  LibreOffice na androidzie, gdzie ma całkiem spory udział? Były pogłoski, że się pojawi, niestety jest tylko biedny LibreOffice Viewer. Chyba, że miałeś na myśli AndrOpen Office, ale to port Open Office, jest to zupełnie inna bajka.

  • Masz rację, z tym sporym udziałem to faktycznie pomyliłem zdrowo ;)

 • vvaz

  Najważniejszą zaletą LO jest otwarty format danych. Oznacza to, że formaty OpenDocument mogą być edytowane przez różnego rodzaju narzędzia i nie jesteśmy skazani na jedną centralną chmurę. Np. ownCloud już teraz wspiera edycję i przechowywanie własnych plików biurowych w prywatnej chmurze.

 • beniaszek5

  ostatnio spodobał mi się wps office 2014 beta- zajmuje ~60MB

 • uru28

  OpenOffice 4.1.1 ;) I nie widzę powodu do powrotu do pakietu M$…Korpo i większe firmy owszem, ma to sens, w przypadku jedno osobowych firm w zupełności wystarcza taki open source.

  • Myślę że LO niebawem będzie przeżywał nowy renesans jak się skończy roczny Office 365 to pozostanie Kowalskim zainstalować LO co ja już dawano uczyniłem na każdym urządzeniu z win8.1

 • boupewre

  LibreOffice na androida??? I ma spory udział. Kogoś poniosły konfabulacje albo nadmiar środków halucynogennych :P

  • Jest Viewer, ale z tym sporym udziałem to faktycznie pomyliłem zdrowo ;)

   • boupewre

    Jak stworzyli czytaczkę nie zdatną do użytku to dali sobie spokój z dalszymi pracami. W japońskim AndrOpen Office skupili się wyłącznie na szybkości działania i stabilności. W ogóle zapomnieli że to ma pracować na komputerze dotykowym o małych wymiarach. Ale jestem i tak pełen podziwu ile zrobili…

    I co, to były grzybki ;-) A może zakochanie ;-) Podobnie to działa …

    • Grzybki nie ;) Zakochanie od 7 lat prawie, więc to też raczej nie to, ale pewnie zmęczenie materiału ;)

 • Mam dodatkowo zainstalowany LO na tabletach i laptopach z win8.1 i zasadniczo świetna alternatywa dla Kowalskiego jak nie ma MSO

  Myślałem że na Android powstanie pakiet jako aplikacja ale coś zapał fundacji poszedł w parę i nic się nie dzieje ale jako web też może być ciekawie aczkolwiek jest już wersja za free web MSO

 • Michal Lesniewski

  wszędzie tylko libre office. licencja na ms office leży w szufladzie i się kurzy :)

 • Sony

  Jeśli będzie tak POWOLNY I POCIĘŻAŁY jak wersja na PC to nie wróżę sukcesu.

  Zwłaszcza, że mamy darmowy Office Online – który działa bardzo sprawnie i dobrze.

  Sam w Pracy na kilku komputerach, gdzie bardzo rzadko się coś pisze – mam zainstalowany Libre Office – i ludzie narzekają na powolność.

  • John Kofee

   Oooo to może mi powiesz (bo ja się nie znam) czemu plik pptx (stworzony przez MS PowerPoint) wrzucony na OneDrive nie jest poprawnie otwierany przez tego OfficeOnline? Melduje błąd w pliku i w prezentacji są dziury.
   Dostałem prezentację i z braku laku chciałem ją oglądnąć on-line, a tu zonk.

   • touuacri

    Masz odpowiedź w komunikacie. Uszkodziłeś elementy prezentacji. Widocznie niedelikatnie się z nią obchodziłeś. Następnym razem wkładaj prezentację do OneDrive w rękawiczkach! I więcej delikatności!

    • John Kofee

     dziękuję :) twoja uwaga była bezcenna :) :)

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona