Toshiba wprowadza niezwykły aparat dla urządzeń mobilnych

Aparat jest jednym z ważniejszych elementów każdego urządzenia mobilnego. Szczególnie w smartfonach oraz tabletofonach często jest decydującym elementem przy wyborze naszego nowego sprzętu. Według producenta ich nowa matryca została wyposażona w szereg najnowszych technologii. Czy poradzi sobie z konkurencją Sony?

Nowa matryca Japończyków została nazwana T4K82. Jest to typowy przedstawiciel klasy dla urządzeń mobilnych – został wykonany w technologii CMOS BSI  i ma rozsądną rozdzielczość 13 Mpix. Jednak główną zaletą będzie możliwość nagrywania filmów Full HD w – uwaga – 240 klatkach na sekundę. Dla porównania obecne flagowce w skromnych 60 fps-ach.

Co ciekawsze, nowy produkt Japończyków będzie mógł nagrywać w zawrotnej liczbie 900 fps-ów, ale przy tragicznej rozdzielczości QVGA (320×240). Wróćmy jeszcze do tematu nowości w tym aparacie. Dzięki autorskiej technologii “Bright Mode”, która poprawia doświetlenie oraz pozwala na uzyskanie takiej jakości wideo. Mam nadzieję, że w praktyce to rozwiązanie rzeczywiście sprawdzi się znakomicie.

Aparat Toshiba T4K82

W dodatku Toshiba zadbała także o to, abyśmy mogli ujrzeć na ekranie pozytywy, płynące z nagrywania filmu Full HD w 240 klatkach na sekundę. Wszystko za sprawą technologii “przeplatania”. Sądzę, że pozwoli to uzyskać naprawdę niezwykłe efekty, a przede wszystkim niespotykaną płynność – olbrzymia ilość fps-ów potrafi czynić cuda.

Aparat Toshiba T4K82Nagrywanie w spowolnionym tempie jest już dostępne na rynku od dłuższego czasu. Jednak ta opcja w obecnych na rynku urządzeniach nie jest równie niesamowita – HD/120 fps nie robi na nikim szczególnego wrażenia. Spodziewam się. że dzięki nowej matrycy Toshiby zostaną zaprezentowane nowe smartfony oraz tablety, który będą stanowiły nowy rozdział w fotografii mobilnej. Zresztą najnowsze SoC pozwalają już na nagrywanie w takiej jakości.

Niestety na chwilę obecną nic nie wiadomo na temat nowych produktów z aparatem od Japończyków. Prawdopodobnie zostaną zaprezentowane dopiero w lecie tego roku, może trochę wcześniej.

Uważam, że ten produkt Toshiby będzie cieszył się sporym zainteresowaniem producentów. W porównaniu do modeli Sony Exmor, T4K82 wyróżnia się przede wszystkim ulepszonym trybem slow-motion. Spodziewam się, że będzie chętnie stosowany szczególnie w modelach ze średniej półki.

Komentarze

 • Raul

  Slowmotion do samojebek? Po co :)

 • MixhaL

  Przeplot to nic dobrego, to oszukane full hd. 20 lat temu gry były z przeplotem bo komputery były za słabe.

 • ss

  To jest niezwykły aparat do telefonu :)

  http://www.flir.com/flirone/

 • barilla

  240fps w 1080i daje w praktyce tyle samo informacji o obrazie co 120fps w 1080p. Nie wiem z czego tu sensacja :)
  A swoją drogą Android nie ma czasem limitu 60fps na wyświetlanie czegokolwiek? Większość monitorów to róznież nadal 60-75Hz, drogie modele do gier mają 120-144Hz więc jak mamy dostrzec pozytywy tych 240fps? Jedyne do czego to będzie przydatne to slow motion.

  • Aleksander Wielgórski

   “240 FPS jest kompletnie niepotrzebne”. Bo nie znam się na montażu i nigdy nie ustawiałem prędkości wolniejszej niż normalnie.

 • Jacek

  Ta, Toshiba juz pokazala swoje aparaty w HTC One M9 gdzie zdjecia wychodza fatalnie, niestety

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona