Ważne

Poznaliśmy minimalne wymagania sprzętowe smartfonów z Windowsem 10

Nie od dziś wiemy, że Windows 10 dostępny będzie w dwóch wersjach – dla urządzeń 8-calowych i większych będzie pełnym systemem z pulpitem, natomiast mniejsze produkty będą mogły korzystać z wersji mobilnej. Dziś, oprócz terminu oficjalnego udostępnienia najnowszej wersji systemu Microsoftu, poznaliśmy również minimalne wymagania sprzętowe, jakie musi spełniać sprzęt z ekranami do ośmiu cali, by móc pracować pod kontrolą Windowsa 10.

Dowiedzieliśmy się, że urządzenia z mobilnym Windowsem 10 będą mogły mieć przekątną od 3 do 7,99 cali (to oczywiście teoria, nie spodziewajcie się 3-calowego telefonu z Windowsem ;)). Wymagane jest również co najmniej 4GB pamięci oraz slot kart microSD (konieczny w przypadku sprzętu z 4GB pamięci).

Oprócz tego wymagane są standardowe przyciski funkcyjne: włącznik oraz przyciski do regulacji głośności. W przypadku produktów z ekranami WVGA (800 x 480 pikseli) dochodzą do nich jeszcze: Start, wstecz oraz szukaj.

Im wyższa rozdzielczość wyświetlacza, tym więcej pamięci operacyjnej RAM będzie musiał posiadać telefon, by mógł działać pod kontrolą Windowsa 10. 800 x 480 – 854 x 480: minimum 512MB, 960 x 540 – 1366 x 768: 1GB RAM, 1440 x 900 – 1920 x 1200: 2GB RAM, 2048 x 1152 – 2560 x 1600: 3GB RAM, 2560 x 2048 i wyższe: 4GB RAM.

Windows-10-Phone-Hardware-Requirements

Komentarze

 • Tomasz Lenartowski

  Żeby mieć Full HD musi mieć 2GB RAM i to są “minimalne wymagania”? =.=’

  • Adam

   W sumie to chyba nie ma telefonu z WP który by miał Full HD i jednoczesnie mniej niż 2 GB RAM

   • Lumia 1520 ma 2GB’Ram i 32GB dysk, plus slot kart sd , więc aktualizacja do W10 pójdzie jak nóż w masełko :)

    • Adam

     Nie mów hop, bo pewnie będzie wiele bugów.

   • Tomasz Lenartowski

    Ja rozumiem. Ale minimalne wymagania systemu to minimalne wymagania TYLKO systemu dla mnie. No chyba, że MS znów ma jakąś swoją nomenklaturę.

    • plebann

     Źle rozumiesz. Nie wiem po co wstawiasz “minimalne”.
     To tylko opis, na jakich sprzętach możesz się spodziewać aktualizacji a na jakich nie, chyba proste?
     I jeżeli telefon spełnia wymagania – wszystko tam będzie śmigało, w końcu to windows.

   • redwhite

    Wszystkie dwa? Tak strzelam.

  • I w czym problem? Wszystkie modele z WP8 dostaną aktualizację, a wszystkie przyszłe będą miały W10 w standardzie.

   • ktojakto

    “Wszystkie modele z WP8 dostaną aktualizację”

    Nie warto brać dosłownie tych zapowiedzi.
    Zawsze jest furtka, że tak nie będzie.

    Kiedyś były podobnie szumne zapowiedzi, że każde urządzenie z WP8 ( w tym Huawei Ascend W1 ) otrzyma aktualizację do kolejnej wersji systemu.
    Tymczasem W1 otrzymał jedynie aktualizację to GDR3 (General Distribute Release 3), czyli aktualizację w ramach Windows 8, a nie do wersji 8.1.

    W google można znaleźć n.p. coś takiego: “Windows Phone 8.0 is upgradeable, Microsoft says”

    Trzeba więc bardzo wnikliwie i dokładnie wczytywać się w szczwane stwierdzenia Microsoftu, aby odczytać właściwy sens ich twierdzeń.

 • Jest gitara bo moja Lumia 1520 dostanie W10 ale również 2 tablety i 3 notebook :)

  • Krolik

   A u mnie gitara, bo W10 dostanie moja Limia 735, kanarek i dwa koty…. A tak na poważnie- Nazir, kogo obchodzi Twoje prywatne życie?

   • redwhite

    I jeszcze beszczelnie zaniża liczbę posiadanych sprzętów i płatnych, legalnych Windowsów. Od początku roku, tak lekko licząc to chyba już z 10 smartfonów Nazir nabył lub prawie nabył albo przynajmniej bardzo chciał nabyć. Ach, ci ludzie z komisów.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona